FIT 24UR

Hribi pozimi niso šala, dobra oprema in telesna pripravljenost sta ključni

Ljubljana, 16. 01. 2017 07.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Anja Intihar
Komentarji
29

Fotografije zimske idile nad 1.500 metri n. v. nas v tem času znajo zvabiti v gore, čeprav nismo dovolj telesno pripravljeni za take podvige. Gore so namreč svet, kjer veljajo drugačni zakoni kot v dolini. Zato naj naša prioriteta na pohodih ne bodo najnovejši nahrbtnik vrhunske blagovne znamke, trendovska oblačila in več sto evrov vredni pohodni čevlji, pač pa oprema, ki bo v prvi vrsti varna in kakovostna.

Gore so svet, kjer veljajo drugačni zakoni kot v dolini. Kdor hoče varno pohajkovati po njih, mora te zakone poznati in se jim prilagajati. Da bi bila hoja čim prijetnejša in varnejša, se je nujno v gore odpraviti dobro telesno pripravljen in z ustrezno opremo.

Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije in inštruktor Gorske reševalne zveze Slovenije, opozarja, da je v zimskih dneh planinski svet navadno prekrit s snežno odejo. In ko gore pobeli sneg, se razmere za gibanje po njih spremenijo. Zato ključno vprašanje, preden se v tem času odpravimo v hribe, ni, kaj moram vzeti s seboj, pač pa - kaj znam uporabljati?

Naš cilj je vedno varna vrnitev domov, ne zgolj osvojitev vrha.
Naš cilj je vedno varna vrnitev domov, ne zgolj osvojitev vrha. FOTO: Thinkstock

Obvezna oprema - kakovostna oblačila, dobri planinski čevlji, zaščita pred soncem

Ujemajoča se oblačila, najnovejši nahrbtnik vrhunske blagovne znamke, planinski čevlji, v katerih se bomo fotografirali na vrhu osvojenega očaka, saj so vendar zadnji modni trend? Premislite znova. Oprema za v hribe naj bo v prvi vrsti uporabna in kakovostna.

Za zimske obiske gora potrebujemo enako opremo kot za gore v letnih, kopnih razmerah, se pravi visoke usnjene pohodne čevlje, nogavice, pohodne hlače, perilo iz hitro sušečega materiala, srajco ali puli, vetrovko, kapo, rokavice, pohodne palice. Obvezen del opreme je tudi kakovostna čelada, če je pot izpostavljena ali se vije po terenu, kjer je nevarnost padanja kamenja ali manjšega zdrsa. V nahrbtniku naj bodo tudi ustrezen zemljevid, še posebej, če ne poznamo terena, brezalkoholna pijača ter nekaj malice. "Pozimi dodatno še dobre zimske planinske čevlje, gamaše za zaščito pred vdorom snega v čevlje, kakovostna oblačila, ki ščitijo pred pred vetrom, mrazom in vlago ter imajo dobre izolacijske lastnosti," našteva Šerkezi. "Potrebna je tudi zaščita pred močnim soncem, ne pozabimo pa niti na rezervna oblačila ter na dejstvo, da je večina planinskih koč zaprta in da zaradi tega potrebujemo več tople tekočine in hrane v nahrbtniku."

Cepin in dereze, pravi Šerkezi, sodijo na vsako zimsko turo, četudi razmere na izhodišču kažejo drugače, saj se razmere z višino, smermi neba ter časom spreminjajo. Ko so na nogah dereze, sodi v roke cepin, palice pa takrat pospravimo na nahrbtnik. Seveda pa nam dereze in cepin popolnoma nič ne koristijo, če jih ne znamo pravilno uporabljati. Ne le to. Šerkezi pravi, da je dodatna oprema lahko v primeru neznanja lahko celo nevarna!

Na prvem mestu naj bo oprema varna in kakovostna, šele na drugem mestu naj bo njen izgled.
Na prvem mestu naj bo oprema varna in kakovostna, šele na drugem mestu naj bo njen izgled. FOTO: Thinkstock

Lavinski trojček, sestavljen iz lavinske žolne, sonde in lavinske lopate, so prav tako obvezen del tehnične opreme vsakega gornika! Lavinsko žolno namestimo na prvo plast obleke, na turi pa jo imamo vedno priključeno (delovanje preverimo tako doma kot tudi pred turo), sondo in lopato pa nosimo s seboj v nahrbtniku. Ob uporabi lavinskega trojčka naj nam ne zraste samozavest, saj nas ne zavaruje pred plazovi, ampak nam ob primeru zasutja s snegom poveča možnosti hitrejše rešitve izpod snega in s tem možnost preživetja! 

Pred prvo turo že doma preverimo stanje opreme, ki je preko poletja nismo uporabljali (cepin, dereze, lavinska žolna, smuči).

Namigi za zimske pohode za tiste, ki niso vešči hoje v zimskih razmerah

Vedno imejmo v mislih, da smo na vrhu šele na pol poti - naš cilj je varna vrnitev domov! Matjaž Šerkezi

Če se čez leto ne rekreiramo prav pogosto, naj nas zimska snežna idila nad 1.500 metri nadmorske višine nikar ne zavede in zvabi na pohod, na katerem bomo zaradi telesne nepripravljenosti v še večji nevarnosti kot sicer.

Šerkezi pravi, da Slovenija ne pozna profesionalnih pohodnikov in smo vsi zgolj obiskovalci gora, a z različnimi izkušnjami in znanji. Za vse pa veljajo enaka pravila varnejšega obiskovanja gora. "Svetujem zmernost in zdravo pamet, ne nasedajte družbenim omrežjem, kjer so čudovite fotografije odličnih razmer, ne veste pa, kdo se skriva za njimi oz. kakšne izkušnje ima posameznik, ki je fotografije objavil."

Idej za gore pozimi je veliko, pravi: "Od Šmarne gore do Velike planine, Kamniškega sedla, Kredarice, Škrlatice, Triglava, Donačke gore, piranskih solin. Vsak naj oceni, kje mu je mesto in temu primerno prilagodi opremo, načrt ture, snežne razmere in se pred odhodom vpraša o svoji tehnični usposobljenosti in psihofizični kondiciji."

Vsi smo zgolj obiskovalci gora, a z različnimi izkušnjami in znanji.
Vsi smo zgolj obiskovalci gora, a z različnimi izkušnjami in znanji. FOTO: Thinkstock

Neustrezna oprema in obutev visoko na lestvici okoliščin nesreč

Telesna nepripravljenost je po podatkih Planinske zveze Slovenije na tretjem mestu lestvice okoliščin nesreč, v katerih so v letu 2015 posredovali gorski reševalci. Na sedmem in osmem mestu na lestvici sta neprimerna osebna oprema in neustrezna obutev. 

Naj nas v naravo ne zvabi zgolj število všečkov na družbenih omrežjih - v gore, sploh pozimi, ko so razmere še bolj nevarne in nepredvidljive, se odpravimo le ustrezno opremljeni in z dovolj telesne kondicije, da bomo zmogli varno osvojiti vrh in se tudi vrniti nazaj v dolino. Kot zaključuje Šerkezi, imejmo vedno v mislih, da smo na vrhu gore šele na pol poti - naš cilj je vedno varna vrnitev domov. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srecnii
17. 01. 2017 11.59
+5
Uživa se lahko tudi na nižjih hribih tja do 1500 metrov.
NiVseRes
16. 01. 2017 10.31
-1
Najboljsa preventiva je......DA NE RINES V TEZAVEEEE
pingvinislo5
16. 01. 2017 11.20
+17
...če sediš doma, tudi rineš v težave....reče se jim srčno žilne bolezni oz po domače kap zaradi zamaščenosti.
boy36
16. 01. 2017 11.30
+11
pingvin se strinjam,oboje ni dobro,človek mora postavit plovec tam do kjer je zmožen.Je pa res da je zadnja leta postalo gorništvo to ,objavljanje po medijih ,kdo zmore več in tisto mejo prevečkrat preskočimo :)
kmg
16. 01. 2017 10.06
+12
kakšne neumnosti spravite tule skupaj...Očitno po vašem mnenju ni najbolj primerna oprema, kot naj bi bili pohodni čevlji za več sto eur in podobne neumnosti kot kvasite...A so potem po vašem mnenju boljši škornji za v štalo a kako? malo si poglejte cene športne opreme bumbarji...Jasno, da vrhunska oprema pomeni tudi večjo varnost, dobri čevlji boljši oprijem, je pa potrebna vsekakor tudi lastna previdnost primerna svojim psihofizičnim sposobnostim.
boy36
16. 01. 2017 11.15
+8
Tudi mene je to zmotilo,najprej pravijo da ni pomembna vrhunska draga oprema-kar je znak v večini primerov da je dobra ,,,dalje v članku pa ravno to poudarjajo da je pomembno.Članek je pisal nekdo ,ki verjetno ni veliko v stiku z gorništvom.
yaks
16. 01. 2017 09.46
+2
A niste rekli, da bo danes sneg samo naletaval pa še to samo na jugu države? Na vas se zanesti...
dr.dare
16. 01. 2017 09.38
-6
zaradi mene lahko v kopalkah, bosi, brez vse opreme... ko pa se zalomi pa pogledat v register ali ima oseba zavarovanje za reševanje, če nima se jo pač spomladi pobere ko sneg skopni...
boy36
16. 01. 2017 11.10
+3
....bistroum,preberi ,razmisli in še enkrat pomisli kaj si napisal.Po tvojem naj tudi potem pri nesreči na cesti najprej pogledajo v register in rešujejo samo tistega ,ki je zavarovan ,ostale naj pa skupaj s pločevino odpeljejo na odpad.......ma saj ni vredn ,,,,taki komentatorji kot je stran :)
dr.dare
16. 01. 2017 11.13
-4
ne rabim kaj razmišljat... v prometni nesreči obstaja veilka verjetnost da poškodovanec ni sam kriv... v gorah je sam kriv 99,99%... ne sanjaj in dajaj neumne primerjave...
boy36
16. 01. 2017 11.19
+4
dr.dare
16. 01. 2017 11.20
-6
niti ne, bolj na izi človeka boš težko našel
boy36
16. 01. 2017 11.24
+3
Samo v razmislek o prometnih nesrečah,za tretino prometnih nesreč je kriv alkohol in z njim v povezavi tudi prehitra vožnja in prosim ne mi rečt da naj take voznike reševalci pustijo in naj jhi ne rešujejo,ker sem sam v temu si ne znam predstavljati kako bi delal selekcijo,kdo je kriv in kdo ni kriv.Ravno tako pa v gorah.Se pa strinjam ,da bi povzročitelji če niso ustrezno zavarovani ,krili sami stroške,Vendar pa to ni več moje delo.
dr.dare
16. 01. 2017 11.39
-2
pa sam sebi odgovarjaš... na cesti se rešuje vse ker se pač ne ve kdo je kriv... v gorah se 99,99% ve!
staridida
16. 01. 2017 09.14
+4
V gorah ne velja zakon o pitju alkohola-tam lahko že ob sedmih zjutraj rukneš en šnopček...
korintos23
16. 01. 2017 09.05
+4
Še pomnite ko so Poljaki v kratkih hlačah in japonkah osvajali slovenske gore?
Verbena
16. 01. 2017 08.22
+18
Visokogorje ni nikoli šala v nobenem letnem času, pozimi še toliko manj, ker je veliko večja možnost zdrsov ali sprožitve plazov !!!.....sneg v gorah je pod sabo pokopal, že tudi kot rečemo, stare planinske mačke, nekaj sem jih poznala tudi osebno....zato....gore takrat niso šala, jemati jih je treba z najvišjo mero opreznosti, fizične pripravljenosti in dobre opreme....
kol5
16. 01. 2017 08.25
-16
in si sam urediti ustrezno zavarovanje v primeru reševanja ne pa da njihovo predrznost (eumnost) plačujemo vsi
Verbena
16. 01. 2017 08.48
+15
hm...nekoč so govorili, da če se rešuje osebo, ki se v gore odpravi s pomankljivo opremo, da se račun izda njej....drgač pa..vsi vemo, da se za volan ne sme pijan in da se ne sme uporabljat nobenih gsm-ov in ostalega...torej, če kdo takšen povzroči nesrečo bi naj tudi on kril vse stroške reševanja....
dr.dare
16. 01. 2017 09.37
-7
ivcekivcek
16. 01. 2017 10.07
+3
Če ima človek zdrav razum ne bo šel pozimi v gore , razen če je vrhunsko pripravljen. Sam sem bil pri 25 letih , sedaj 13 let po tem , ko sam delam in se bolj malo ukvarjam s svojim telesom . Je že velik iziv če se poleti spravim na kakega 2 tisočaka.
Cmrlj3
16. 01. 2017 10.40
+5
vsak član planinske zveze slovenije je zavarovan. zavarovanje se plača tudi s članarino v PZS.
boy36
16. 01. 2017 11.11
+0
dr.dare
16. 01. 2017 11.20
-3
pa ne verjamem ker je bilo ravno pred časom objavljeno da ni še nihče plačal
boy36
16. 01. 2017 11.26
-1
dare so plačali v lanskem letu je bil primer pijanega gornika ,ko je klical GRS in je bil odpeljan v dolino ,da je poravnal stroške.
dr.dare
16. 01. 2017 11.40
-1
Vapo
16. 01. 2017 08.05
+9
Točno takist! Ne pa da začetniki po FB sprašujejo, na kateri zimski dvatisočak bi se podali na prvi vzpon na dvatisočak sploh...
Le vkup uboga gmajna
16. 01. 2017 08.26
+1
Jaz vsakemu takemu svetujem, naj se odpravi smučat v Nassfeld. Kabinska na Schnittlauchkofel te pripelje na 2004m nad morjem.
boy36
16. 01. 2017 11.12
+0
Vapo ni problem višina,marsikteri davtisočak je lajžji kot kakšen nižji hrib!