Slovenija

Za desetino manj nerešenih sodnih zadev

LJubljana, 11. 02. 2014 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Glede na leto prej je sodstvo v letu 2013 za 10 odstotkov zmanjšalo število nerešenih zadev, za 12,7 odstotka pa so se zmanjšali tudi sodni zaostanki. Žal povprečni pričakovani čas rešitve zadeve ostaja 3,6 meseca.

Sodstvo je tudi v letu 2013 nadaljevalo uspešne trende iz zadnjih let. Tako je glede na leto 2012 za 10 odstotkov zmanjšalo število nerešenih zadev, za 12,7 odstotka so se zmanjšali tudi sodni zaostanki, je na novinarski konferenci povedal predsednik Vrhovnega sodišča RS Branko Masleša. Se pa ni spremenil povprečni pričakovani čas rešitve zadeve.
Sodišča so po besedah Masleše lani rešila več zadev (1,065 milijona), kot so jih prejela (1,035 milijona), posledično se zmanjšuje tudi število nerešenih zadev.

Branko Masleša poudarja, da je sodstvo tudi v letu 2013 nadaljevalo uspešne trende iz zadnjih let.
Branko Masleša poudarja, da je sodstvo tudi v letu 2013 nadaljevalo uspešne trende iz zadnjih let. FOTO: Blaž Garbajs

Zmanjšali so se tudi sodni zaostanki - pri pomembnejših zadevah celo za 19,3 odstotka - medtem ko je povprečni pričakovani čas rešitve zadeve ostal nespremenjen, in znaša 3,6 meseca. Se je pa skrajšal povprečni pričakovani čas rešitve pomembnejših zadev, in sicer z 7,6 na 7,2 meseca. Masleša ocenjuje, da jim bo cilje, zapisane v zavezi z vlado, uspelo doseči, a opozarja, da vse ni odvisno od njih. Pri tem izpostavlja zlasti pomanjkanje sredstev in dotok zadev, ki niso načrtovane.

Trenutno najbolj obremenjena delovna sodišča

Po besedah generalnega sekretarja vrhovnega sodišča Janka Marinka imajo od sodišč trenutno največje težave delovna sodišča, in sicer tudi na račun spreminjanja plačnega sistema, ki lahko s seboj potegne množico tožb. Gledano po področjih pa je največ težav pri izvršilnih postopkih. "To je daleč najbolj problematično področje, ki ga še ne obvladujemo," je dejal.

Razlog za to po njegovih besedah tiči v samem izvršilnem postopku, ki strankam daje številne možnosti za zavlačevanje. Zato Marinko opozarja, da je na tem področju potrebna temeljita prenova zakonodaje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Glavavtorbi
11. 02. 2014 17.08
+6
To mora biti napaka, najstarejše zadeve se pri nas vlečejo že več kot 23 let oziroma odkar obstaja ta gnila država in njeno totalitarno pravosodje. Škoda se je sprenevedat in zgražati nad dejstvi, to bi bilo tako kot bi judom na Poljskem in čehoslovaškem leta 1937 prepovedali kritizirati nacistični režim.