
Kraljevi par je poročil madridski kardinal Antonio Maria Rouco Varela, slovesnosti pa je prisostvovalo kakih 1600 povabljencev. Slovesnost je nekoliko zmotil močan dež, ki je zajel špansko prestolnico. Mladoporočenca sta poročno mašo namenila vsem žrtvam terorističnega napada v Madridu, po obredu pa sta se žrtvam poklonila tudi v cerkvi, v bližini katere se je zgodil eden od načrtovanih napadov.
Zaradi močnega naliva nevesta iz kraljeve palače do katedrale ni prišla peš, pripeljal jo je Rolls Royce, do oltarja pa jo je pospremil njen oče Jesus Ortiz. Letizia je nosila klasično belo svileno obleko s 4,5 metra dolgo vlečko, ki jo je oblikoval starosta španskih modnih kreatorjev, 85-letni Manuel Pertegaz.

V palači v bližini Madrida so že v petek priredili slavnostni sprejem, na katerem so bile skoraj vse evropske kraljeve družine. Poleg njih se slavja udeležuje tudi prek deset državnikov ter številni politiki in osebnosti iz sveta zabave. Med Španci vlada veliko zanimanje za poroko, saj so mnogi taborili pred glavno stolnico v Madridu kar celo noč, vse za najboljši pogled na mladoporočenca. Gre za prvo kraljevsko poroko po 98-ih letih, Ortizova - sedaj princesa Letizia Asturijska - pa je po prek 500 letih monarhije prva navadna državljanka, ki bo postala španska kraljica.

Večina povabljencev, zlasti predstavniki različnih kraljevih hiš, so nastanjeni v treh najbolj luksuznih hotelih v Madridu. V hotelu Palace, kjer je rezerviranih 150 eno in dvoposteljnih sob ter suit (najdražja stane 3.300 evrov na noč), v Ritzu, kjer je rezerviranih 130 sob (najdražja nočitev stane 5.000 evrov) in v hotelu Santo Mauro, kjer so rezervirane čisto vse sobe že od prinčeve zaroke dalje. Nekateri voditelji držav in vlad pa so nastanjeni na ambasadah svojih držav v Španiji.

Španska monarhija je praznovanje sicer pripravila v bolj skromnem duhu in k temu pozvala tudi državljane, saj se želi pretiranemu pompu izogniti iz spoštovanja do žrtev terorističnih napadov na madridsko železniško postajo 11. marca.

Zaradi nedavnega terorističnega napada v Madridu je še posebej okrepljena varnost, saj mesto nadzirajo vojaški lovci F18 ter letalo Awacs, ki ga je Španiji za to priložnost posodila zveza Nato, za varnost mladoporočencev in vseh pomembnih gostov pa skrbi okoli 20.000 policistov. Prav tako so v času poroke zaustavili zračni promet nad prestolnico. Španske varnostne sile namreč želijo zagotoviti mirno slavje vseh gostov.
Poročno slovesnost spremlja okrog 4800 novinarjev iz 40 držav, prek televizijskih ekranov pa naj bi jo na 160 televizijskih postajah spremljalo 1,2 milijarde ljudi. Tako medijsko odmevne kraljevske poroke namreč ni bilo od leta 1981, ki sta se poročila britanski prestolonaslednik Charles in princesa Diana.