Francoska plavalka Laure Manaudou je na evropskem prvenstvu v Budimpešti zadnji tekmovalni dan dosegla svetovni rekord na 400 m prosto. Francozinja je osvojila že četrto zlato medaljo v Budimpešti, s časom 4:02,13 pa je za 90 stotink izboljšala lastno rekordno znamko izpred dveh mesecev v Toursu. Ob tem je 20-letna Francozinja osvojila še dva brona in postala najuspešnejša plavalka EP na Madžarskem.
Omeniti velja še Nemko Britto Steffen, ki je najhitrejša plavalka v Evropi in novo ime svetovnega plavanja. Naslovu na 100 m prosto in naslovoma z nemškima štafetama na 4 x 100 in 4 x 200 m prosto, v vseh treh primerih je padel tudi svetovni rekord, je v nedeljo dodala še zmago na 50 m kravl.
Prireditelji so zadnji dan razdelili osem kompletov odličij. Na 50 m prosto sta preostali medalji osvojili Švedinja Therese Alshammar in Nizozemka Marleen Veldhuis. Na 400 m prosto pa Britanki Joanne Jackson in Caitlin McClatchey.
Evropska prvakinja na 50 m prsno je postala Rusinja Jelena Bogomazova, novo medaljo je Veliki Britaniji priplavala Kate Haywood, Madžarka Agnes Kovacs pa je osvojila še tretjo medaljo v prsnem slogu. Poljakinja Otylia Jedrzejczak, svetovna rekorderka ter svetovna in olimpijska prvakinja, je po pričakovanjih zmagi na 200 m prosto dodala še uspeh na 200 m delfin, ob poljski pa sta po zaslugi Francesce Segat in Caterina Giacchetti na zmagovalnem odru plapolali še italijanski zastavi. Štafetne medalje na 4 x 100 m prosto so osvojile Velika Britanija, Nemčija in Francija.
V moški konkurenci so bili podeljeni še trije kompleti medalj. Ilirijan Jernej Godec je pravilno napovedal, da bo na 50 m prosto zmagal Poljak Bartosz Kizierowski, srebro je osvojil Ukrajinec Aleksander Volinec, bron pa Hrvat Duje Draganja, ki se je v predtekmovanju z 19. izidom komaj prebil do polfinala. Na 400 m mešano je po pričakovanjih zmagal Madžar Laszlo Cseh, Italijana Luca Marin in Alessio Boggiatto pa sta osvojila srebro in bron. Mešano štafeto je dobila Rusija pred Ukrajino in Veliko Britanijo.
Slovenski plavalci končali nastope
Slovenska plavalna reprezentanca je z nedeljskim predtekmovanjem končala nastope na evropskem prvenstvu v Budimpešti, ki se jih bo spominjala po bronasti kolajni Matjaža Markiča na 50 m prsno, izjemnem nastopu in finalu Luke Turka ter finalnem nastopu Isakovičeve. V nedeljo je najboljšo uvrstitev dosegla Sara Isakovič, ki je bila na 400 m prosto 13., mesto slabša je bila moška mešana štafeta, Marko Milenkovič je osvojil 20. mesto na 400 m mešano, Anja Čarman pa 25. na 400 m prosto.
Nedelja se je začela z disciplino, kjer smo Slovenci že znali ponagajati najboljšim - žensko tekmo na 400 m prosto. Sara Isakovič, plavalka Žita Gorenjke Radovljice, ki ima državni rekord 4:12,25, nazadnje se mu je na državnem prvenstvu na Ravnah približala na pol sekunde, bi tokrat ob primerni motivaciji lahko prišla tudi v finale, za katerega je bilo treba plavati 4:13,61.
"Nisem se počutila dobro. Na začetku mi je šlo izjemno in sploh nisem imela občutka, da sem prehitro začela, nato pa mi je postopoma zmanjovalo moči in do konca sem se nato trudila, kolikor sem se mogla," je menila edina ženska finalistka EP iz slovenskega tabora, ki je dosegla izid 4:16,37. Njen trener Miha Potočnik je priznal, da Isakovičeva zaradi nastopa na 200 m prosto, ki je bil nekoliko slabši od pričakovanj, ni imela prave motivacije in da je tako težko plavati.
Triglavanka Anja Čarman je bila tokrat le bleda senca sebe izpred let, ko je tudi v tej disciplini navduševala plavalno javnost, v malem bazenu pa se je celo zelo približala evropskemu rekordu. Izid 4:22,68 je zadostoval za skromno 25. mesto. Naslednji je bil Triglavan Marko Milenkovič, s 30 leti najstarejši v slovenskem taboru, ki se po EP bržkone poslavlja od reprezentance, saj mu manjkajo norme za naslednje nastope. Kakorkoli že, Milenkovič je dal na tekmi vse od sebe in z izidom 4:29,27 zmagal v svoji skupini, v skupni razvrstitvi pa je to pomenilo 20. mesto.
Štafeta daleč od slovenskega rekorda
Prav na koncu je nastopila še moška štafeta 4 x 100 m mešano z Branikovcem Blažem Medveškom, Triglavanom Emilom Tahirovičem, Ilirijanom Jernejem Godcem in še enim Mariborčanom Luko Vrtovcem. Dosežek 3:45,15 je bil daleč od slovenskega rekorda 3:38,40, ki je Slovenijo lani na svetovnem prvenstvu popeljal celo do finala, ko so se začela razmišljanja, da bi Slovenija v Budimpešti morda lahko posegla celo po prvem štafetnem odličju v karieri.
Razlogov za slabo predstavo je več. Blaž Medvešek in Emil Tahirovič sta bila tokrat oddaljena od lanske forme, manjkal pa je tudi Ilirijan Peter Mankoč, ki je za zdaj še vedno nepogrešljiv član te ekipe. Slabši izid in 14. mesto pa sta precej za pričakovanji, ki jih je imelo vodstvo pred nastopom
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.