Kot je danes objavil statistični urad, je k letni inflaciji največ oziroma 1,1 odstotne točke prispevala podražitev hrane in brezalkoholnih pijač, ki je bila 5,9-odstotna. Sledile so podražitve v skupinah oblačila in obutev (za 4,2 odstotka), rekreacija in kultura (za tri odstotke) ter restavracije in hoteli (za 4,4 odstotka) – te so inflacijo dodatno zvišale vsaka za 0,3 odstotne točke.

Na mesečno inflacijo so najbolj vplivale višje cene počitniških paketov. Ti so se podražili za 13,6 odstotka in k inflaciji prispevali 0,5 odstotne točke. Z 0,4 odstotne točke so sledile podražitve obutve (za 20 odstotkov), s po 0,1 odstotne točke pa še podražitve letalskega potniškega prevoza (za 26,3 odstotka), opreme za šport, taborjenje in rekreacijo na prostem (za devet odstotkov), nastanitvenih storitev (za 5,5 odstotkov), zelenjave (za 4,2 odstotka), mesa (za 2,6 odstotka) ter pohištva in stanovanjske opreme (za 1,9 odstotka).
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, je bila aprila 2,3-odstotna. Marca je bila inflacija po tem indeksu 2,2-odstotna. Mesečna rast cen je aprila dosegla 0,8 odstotka.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.