Mednarodni olimpijski komite (MOK) je tako konec prejšnjega tedna odobril zahtevo Svetovne federacije vodnih športov (World Aquatics), da bodo tudi moški lahko v bodoče del olimpijskega tekmovanja v umetnostnem plavanju. Do nedavna bolj znanem kot sinhrono plavanje.
Že na naslednjih olimpijskih igrah v Parizu 2024 bodo torej moški predstavniki sodelovali v ekipnem delu tekmovanja, čeprav s tem omenjena enakopravnost med spoloma – vsaj številčno – ne bo izpolnjena, saj bosta v osemčlanski olimpijski reprezentanci lahko tekmovala le dva umetnostna plavalca. "Vodni športi so univerzalni, moški pa so dokazali, da so vrhunski umetnostni plavalci," je dejal predsednik Svetovne federacije vodnih športov Husain Al-Musallam in nadaljeval: "Veselim se, da bom že čez slabi dve leti priča novostim v umetnostnem plavanju. To bo neka nova dimenzija v tem športu, zagotovo dobrodošla novost, ki bi znala dvigniti priljubljenost discipline."

Plavalci so v preteklosti že nastopili v umetnostnem plavanju na tekmovalni ravni, in sicer na svetovnih prvenstvih od leta 2015. Američan Bill May je bil sploh prvi moški svetovni prvak v kategoriji mešanih dvojic, po zaključku kariere pa se je posvetil trenerskemu poklicu in postal eden od vodilnih zagovornikov sprememb. "Vključevanje moških tekmovalcev v olimpijsko umetnostno plavanje se je še ne tako dolgo nazaj zdelo kot misija nemogoče. Priča smo pravi mali revoluciji v našem športu. Zahvaljujoč vztrajnosti in potrpežljivosti tekmovalcev, bomo kmalu na olimpijskih igrah premierno lahko spodbujali tudi moške predstavnike. Njihove sanje se bodo uresničile v francoski prestolnici," je vzhičeno razpredal May.
Ameriškega kolega je pred kratkim v italijanskih medijih podprl tudi aktualni svetovni prvak v mešanih dvojicah Giorgio Minisini. "Odločitev MOK-a in Svetovne federacije vodnih športov pomeni morda največjo prelomnico v zgodovini umetnostnega plavanja. S tem bomo postali zgled za celotno olimpijsko gibanje. Verjamem, da z vključitvijo moških sinhronih plavalcev omenjena športna disciplina lahko postane eden od najbolj privlačnih športov na igrah v Parizu," je sporočil odlični Italijan.

Subbotina: "Umetnostno plavanje je izključno ženski šport"
Čeprav je večina z odobravanjem sprejela odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja, pa na drugi strani kljub temu obstajajo precejšnji pomisleki, ki sta jih za ruski Sport Express delili večkratni olimpijski zmagovalki in svetovni prvakinji v umetnostnem plavanju, Rusinji Svetlana Romašina in Varvara Subbotina.
"Že nekaj časa se ukvarjamo s tem vprašanjem in prišli smo do zaključka, da kar nekaj držav trpi za pomanjkanjem fizično močnih moških predstavnikov, ki bi lahko nastopili v skupinskih vajah na olimpijskih igrah. Poleg tega bodo morali trenerji dodatno posodobiti programe za moške, da jih tako skušajo karseda izpostaviti širnemu avditoriju. To bo kar precejšnje tveganje, vprašanje pa je, kdo ga bo želel prevzeti na svoja pleča," je brez dlake na jeziku povedala Romašina.
Njena rojakinja Subbotina pa je dodala: "Zame osebno je umetnostno plavanje izključno ženski šport in pika! To sem govorila vseskozi in bom s tem tudi nadaljevala. Drži, da so v preteklosti obstajale čudne prepovedi za ženske, ki so jih v določeni meri vsaj za nekatere športne discipline uspeli odpraviti, toda v tem konkretnem primeru preprosto ne morem razumeti te želje po enakopravnosti. Kajti veliko lepše je videti, ko iz vode prihajajo ženske noge kot pa moške. Če nič drugega, prav zaradi tega bi bilo smiselno pustiti naš šport v izključni domeni ženskih predstavnic."
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.