In case you missed it, watch the moment Roy Hodgson resigned as England manager. #ENG #EURO2016 https://t.co/xSljQyueux
— BBC Sport (@BBCSport) June 28, 2016
Angleži so morali predčasno pospraviti kovčke in se odpraviti na prvo letalo iz Nice domov. Takoj po koncu tekme proti Islandiji je odstopil selektor Roy Hodgson, ki je angleško reprezentanco vodil vsega skupaj štiri leta. Angleška nogometna zveza FA je Hodgsona imenovala 1. maja 2012. Na angleško klop se je usedel po odstopu njegovega predhodnika Fabia Capella. Hodgson glede na podani nepreklicni odstop ne bo vodil izbrane vrste v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 2018 v Rusiji, ko se bo Anglija pomerila tudi s Slovenijo. "Zelo mi je žal, da se je končalo na tak način, vendar se takšne stvari dogajajo v nogometu. Upam, da se bo Anglija kmalu znova prebila v finale velikega tekmovanja," je po enem najbolj grenkih porazov v zgodovini angleškega nogometa povedal 68-letni angleški strokovnjak. Hodgsonu, ki je dobil 33 od 56 tekem na angleški klopi, bi se ob koncu turnirja iztekla pogodba in bi se, upoštevajoč uspeh kolektiva, bržkone pogajal za novo in podaljšanje. "Napočil je čas, da nekdo drug vodi te mlade, uspehov lačne in zelo nadarjene igralce. Moram priznati, da so na tem prvenstvu igrali zelo dobro in izpolnili vsa moja navodila," je še dodal Hodgson in krivdo za prezgodnje slovo s prvenstva kot velik gospod v celoti prevzel nase in s tem nekoliko razbremenil člane izbrane vrste pred brutalnim senzacij željnim angleškim tiskom. Hodgson je odstopno izjavo z mesta angleškega selektorja podal na novinarski konferenci na Stade de Nice nekaj minut po bolečem porazu z 2:1 proti reprezentanci, v kateri se polovica njenih članov z nogometom niti ne ukvarja poklicno in ima redne službe drugje.
Petdesetletno čakanje Angležev na naslov prvakov na velikih nogometnih prvenstvih se tako nadaljuje. Prvi in zadnji naslov je reprezentanca Anglije, ki slovi za nogometne pionirje, osvojila leta 1966 na svetovnem prvenstvu. Na prvi naslov evropskega prvaka Anglija, ki ima več nogometnih stadionov kot ima Islandija profesionalnih igralcev nogometa, bo tako prisiljena še naprej čakati. Nekdanji angleški kapetan Alan Shearer je bil v komentarju za BBC neprizanesljiv do blede in nič kaj navdušujoče predstave svojih rojakov z milijonskimi pogodbami v svojih bogatih klubih: "To je bila daleč najslabša predstava angleške ekipe od vseh, kar sem si jih ogledal doslej. Popolnoma brezupno, bili so v celoti nadigrani, Islandci so jih premagali taktično in borbeno." Edini gol, ki so ga Angleži zabili Islandcem, je bil zadetek sicer povsem neprepoznavnega kapetana Wayna Rooneyja iz enajstmetrovke. Že v 4. minuti je Raheem Sterling sam prodiral proti islandskim vratom, vratar Hannes Halldorsson pa je Angleža z rokami podrl tik pred zaključnim strelom, in slovenski sodnik Damir Skomina je povsem upravičeno pokazal na belo točko. Borbene islandske atlete enajstmetrovka ni niti najmanj zmedla, kaj šele da bi jih iztirila. Že v šesti minuti so Islandci izenačili. Izvajali so iz avta, z glavo je Kari Arnason žogo podal na nogo Ragnarju Sigurdssonu, ki je matiral Joeja Harta. Na 2:1 je v 18. minuti za Islandijo po podaji Dadija Bodvarssona povišal še Kolbeinn Sigthorsson. Hart je sicer skušal žogo ustaviti, a je bil nespreten, saj mu je ušla pod telesom. Varovanci švedskega stratega Islandije 67-letnega Larsa Lagerbäcka so do konca tekme ubranili prednost in zadržali izid za zgodovinsko zmago ter premierno uvrstitev v četrtfinale na velikih tekmovanjih.
Kljub izpadu Anglije bo čast Združenega kraljestva skušala reševati še zadnja britanska ekipa na prvenstvu, Wales, ki se bo za polfinale pomerila v petek v Lillu z ekipo Belgije.
Preostala četrtfinalna para prvenstva sta Poljska – Portugalska in Nemčija – Italija.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.