Z novimi sprostitvami ukrepov za zajezitev in obvladovanje covida-19 je namreč na športnih prireditvah spet dovoljena prisotnost gledalcev. Na stadionih bo treba spoštovati preventivne ukrepe, denimo nošenje mask in spoštovanje medsebojne razdalje, tekme pa si bodo lahko v živo ogledali le gledalci, ki izpolnjujejo enega od predpisanih pogojev ‒ da so bolezen preboleli, so cepljeni ali pa so opravili testiranje. Pristaši nogometa si bodo lahko izločilne boje na slovenskih tleh ogledali v Mariboru in Ljubljani, prodaja vstopnic pa je stekla konec prejšnjega tedna. V četrtfinalu v Ljudskem vrtu in Stožicah bo cena vstopnic prve kategorije sedem, druge pa pet evrov, za ogled polfinalne tekme v Mariboru pa bo treba odšteti deset oziroma osem evrov za obe kategoriji. Vstopnice za finale v Stožicah bodo stale 15 oziroma 13 evrov. Določeno število navijačev so si sicer pri Evropski nogometni zvezi (Uefa) želeli v prvem, skupinskem delu tekmovanja, a organizatorji takrat niso dobili zelene luči ne od madžarskih ne od slovenskih oblasti.
Slovenska izbrana vrsta nemočna v skupini B
Slovenska izbrana vrsta bi pomoč s tribun še kako potrebovala, saj je bila v razmerju do evropskih velikanov, Špancev in Italijanov, razlika v kakovosti očitna. Varovanci Milenka Aćimovića so se ob tem enakovredno kosali zgolj s češkimi vrstniki, Španci in Italijani pa so bili premočni v lovu na dve vstopnici, ki sta vodili v izločilne boje. Slovenska mlada reprezentanca je za uvod v prvenstvo v Mariboru izgubila proti Španiji (0:3), nato v Celju remizirala proti Čehom (1:1), za konec pa je morala priznati premoč še Italijanom (0:4) v Ljudskem vrtu.
Iz skupine B sta v nadaljnje tekmovanje napredovali Španija in Italija, na slovenskih tleh, v Kopru in Ljubljani, pa so se merili še v skupini D. Tam je po pravi drami v zadnjem krogu v izločilne boje napredovala Hrvaška, medtem ko sta izpadli Švica in Anglija.
Portugalci poleg Špancev prikazali največ
Španci bodo imeli na papirju najlažje delo med osmimi najboljšimi, saj jim bo v Ljudskem vrtu nasproti stala četa Igorja Bišćana. Hrvaška se nazaj v Slovenijo ne podaja tako spremenjena kot španska. Selektor Luis de la Fuente je izkoristil možnost prav vseh menjav, saj so Špance zdesetkale poškodbe in slabša forma nekaterih članov izbrane vrste. Specifično prvenstvo, ki poteka v dveh delih z velikim časovnim razmikom, bo pokazalo, ali je utečen sistem igre pri Špancih dovolj za nemoteno nadaljevanje Eura za mlade.
Daleč najboljša je bila v skupini D Portugalska, ki jo stavnice uvrščajo med tri glavne favorite za končno slavje. Varovanci Ruija Jorgea so v Ljubljani in Kopru igrali poletno, tehnično in taktično dovršeno, v četrtfinalu pa jih po dvomesečnem premoru v ljubljanskih Stožicah čakajo Italijani. Ti so sicer remizirali proti Španiji in Češki v slovenski skupini B ter "razbili" Slovenijo v zadnjem krogu, v četrtfinalu pa bo proti močnemu tekmecu dokončno jasno, kakšen je domet mladih "azzurrov".
Poleg Španije in Portugalske najvišje kotirajo mladi Francozi, ki pa so si v skupini C privoščili poraz proti Dancem in nato v izločilne boje napredovali z drugega mesta. Ekipo so malenkost spremenili, v Budimpešti, kjer bodo igrali v četrtfinalu, pa bodo lahko računali na bodočega nogometaša Bayerna, Dayota Upamecanoja. Ta je v reprezentanci zamenjal Julesa Koundeja iz Seville. V četrtfinalu mlade galske peteline v madžarski prestolnici čaka Nizozemska. Slednja poleg Nemčije ni bila prepričljiva v skupini A na Madžarskem, kjer so poleg gostiteljev igrali še Romuni. Skozi šivankino uho sta tako Nizozemska kot Nemčija prišli do četrtfinala v troboju z Romuni, oranžne pa je rešila predvsem visoka zmaga v zadnjem krogu proti gostiteljem Madžarom (6:1), ki so končali na dnu, tako kot druga gostiteljica prvenstva ‒ Slovenija.
Skromni Nemci računajo na Wirtza
Nemci si kot drugouvrščeni v skupini A obetajo boljše nastope od marčevskih. V drugem delu prvenstva bodo močnejši za enega najboljših najstnikov na svetu, Floriana Wirtza iz Bayer Leverkusna. Mladenič v prvem delu prvenstva ni igral, saj je bil takrat del članske reprezentance. Nemci v četrtfinalnem obračunu v Szekesfehervarju proti čvrstim Dancem – v prvem delu niso dosegli niti točke – upajo, da bo po ocenah specializirane spletne strani Transfermarkt 45 milijonov evrov vredni vezist jeziček na tehtnici v sicer ne ravno prepričljivi nemški vrsti.
Danci so na drugi strani ena od dveh reprezentanc, ki v prvem delu nista prejeli niti zadetka, zmage nad Francijo, Rusijo in skromno Islandijo pa jo postavljajo v vlogo skritega favorita. Danci so sicer ena izmed treh preostalih izbranih vrst, ki še niso slavile na prvenstvih do 21 let – slednja Uefa prireja od leta 1978 (prva zmagovalka je bila Jugoslavija). Poleg njih so tu še Hrvati in Portugalci, medtem ko so rekorderji Italijani s petimi naslovi. Sledijo branilci naslova Španci s štirimi, po dva pa imata od preostalih udeležencev četrtfinala še Nemčija in Nizozemska. Francozi se lahko pohvalijo z enim naslovom.
V polfinalu se bosta v četrtek, 3. junija, udarili zmagovalki obeh polfinalnih obračunov iz obeh držav gostiteljic, finale pa bo v nedeljo, 6. junija, v Ljubljani.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.