Evropska lekcija za lepši mariborski jutri?

Maribor, 19. 07. 2024 07.00 |

Jakob Batič
56

Mariborčani so kvalifikacije za Ligo Evropa ekspresno sklenili že v prvem krogu, potem ko na povratni tekmi v Ljudskem vrtu niso uspeli nadoknaditi zaostanka s prve tekme. Botev Plovdiv je napredoval s skupnim izidom 4:3. Za vijoličaste je bil usoden katastrofalen uvod v drugi polčas, ko so v 15 minutah prejeli dva zadetka. "Sami pri sebi bomo morali razčistiti," je po tekmi priznal Sven Šoštarič Karič, ki upa, da bodo s soigralci iz bolečega poraza vendarle povlekli nekaj pozitivnih lekcij.

Jan Repas je poskrbel za zgodnje veselje v Ljudskem vrtu, ki pa ni trajalo dolgo ... FOTO: Damjan Žibert

Uvod pred osem tisoč navijači v Ljudskem vrtu bi bil težko boljši. Maribor je po zaslugi Jana Repasa že v 13. minuti izničil minimalno zmago Boteva na prvi tekmi (2:1). Kazalo je, da se tehtnica preveša na vijoličasto stran. V zaključku prvega dela sta imela Pijus Širvys in Maks Barišić lepi priložnosti za povišanje, a je ostalo pri 1:0.

"Začeli smo dobro, dosegli zadetek in večino prvega polčasa dominirali. Potem smo se iz neznanega razloga potegnili nazaj in dovolili nasprotniku, da je prišel v svoj ritem," je uvodnih 45 minut, v katerih Botev ni imel resnejših priložnosti, komentiral Sven Šoštarič Karič

Če so si Mariborčani za prikazano v prvem polčasu kljub manjšem padcu okoli 20. minute zaslužili visoko oceno, za drugi del velja diametralno nasprotno. Sploh za prvih 15 minut. Najprej je rezervist Christian Nwachukwu kaznoval domače za poceni zapravljeno žogo na svoji polovici. Teh je bilo sicer precej že v prvem delu, a na srečo takrat niso bile usodne.

Prejeti zadetek pa očitno ni bil dovolj veliko opozorilo za neprepoznavne Mariborčane. Po natanko uri igre je Nwachukwu v kazenskem prostoru našel Anthonyja Ujaha, ki je z natančnim zaključkom pokazal, zakaj je v svoji karieri v elitni nemški Bundesligi odigral krepko več kot 100 tekem.

Je kriva mentalna priprava? 'Fizično smo na zelo visokem nivoju'

Karič je na novinarski konferenci po tekmi s težavo iskal prave besede, o razlogih za padec na začetku drugega polčasa pa povedal: "Ne vem, ali je to zaradi naše mentalne priprave, ker fizično smo na zelo visokem nivoju. Sami pri sebi bomo morali razčistiti, da le 45 minut ni dovolj za zmago. Vseh 90 minut bomo morali biti fokusirani, z glavo pri stvari. Iz tega moramo povleči veliko dobrih stvari in nadgraditi našo igro."

Ko nasprotniku po svojih napakah dovoliš toliko priložnosti, te to običajno kaznuje. Sploh na evropski sceni. "Morali bi biti bolj zreli in igrati bolj enostavno. Slabo smo ocenili. Preveč napak je bilo v podajah, ampak iz tega se moramo nekaj naučiti, da bomo že na naslednji tekmi boljši," je pozitivne stvari v sicer klavrnem večeru za mariborske navijače iskal Karič.

Zadetek Etienna Beugreja v 80. minuti je bil premalo za popoln preobrat Maribora. 550 bolgarskih navijačev se je veselilo precej presenetljivega napredovanja. FOTO: Damjan Žibert

Sam se je sicer večji del tekme odlično kosal z že omenjenim Ujahom, ki je v Bundesligi igral za Köln, Mainz, Werder Bremen in Union Berlin. Sedem nastopov je zbral tudi za nigerijsko reprezentanco. 33-letnik je bil v prvem polčasu malo viden, v drugem pa iz ene redkih priložnosti dokazal, za kako izjemnega nogometaša gre.

"Preveč smo jim dovolili, da so prihajali blizu in dajali neovirane predložke. V sami igri ni prišel do izraza, ko pa je prišel do žoge v kazenskem prostoru, je bil ubijalski," je Ujaha pohvalil poveljnik mariborske obrambe.

Karič jasen: Naš cilj je prvo mesto v domačem prvenstvu

Poraz za Maribor ne pomeni konca evropske poti. V drugem krogu kvalifikacij za Konferenčno ligo vijoličaste čaka romunska Universitatea Craiova. Po besedah 26-letnega branilca pa je prvi cilj najuspešnejšega slovenskega nogometnega kolektiva v tej sezoni vrnitev državnega naslova v Ljudski vrt.

"Celoten klub si je želel, da bi napredovali in igrali močne evropske tekme. Ampak poudarjam, naš cilj je prvo mesto v novi sezoni. V ligi moramo pokazati, da smo najboljša ekipa," je pojasnil in se za konec nekaj besed namenil vnovič izjemni podpori s tribun: "Zahvala gre navijačem, da so prišli v takšnem številu. To vsem igralcem pomeni ogromno, zato smo še bolj razočarani. Upam, da jih bo na naslednjih tekmah še več."