Boleč izpad Maribora proti Botevu po drami v Ljudskem vrtu

Maribor, 18. 07. 2024 20.12 |

Jakob Batič
30

Nogometaši Maribora se od kvalifikacij za Ligo Evropa poslavljajo že po prvem krogu, potem ko so s skupnim izidom 3:4 klonili proti Botevu iz Plovdiva. Na povratni tekmi v Ljudskem vrtu je bilo 2:2. Varovanci Anteja Šimundže so po izenačujočem golu Etienna Beugreja v zadnjih desetih minutah pritiskali, a jim je za popoln preobrat zmanjkalo časa.

Mariborčani so povratni obračun na krilih glasnega občinstva odprli vzpodbudno. Že v šesti minuti je po predložku s prostega strela z glavo zaključil Sven Šoštarič Karič, njegov strel pa je švignil za malenkost preko vrat.

Nato je prvič nase opozoril Josip Iličić. V svojem slogu je z desne strani preigral proti sredini in sprožil s približno 20 metrov, a zatresel zunanji del mreže. V naslednji akciji, tekla je 13. minuta, je prav slovenski reprezentant na robu kazenskega prostora lepo odložil Janu Repasa, ta pa je neubranljivo meril ob desni vratnici za eksplozijo navdušenja na tribunah Ljudskega vrta.

Navijači Boteva so napolnili gostujoči sektor v Ljudskem vrtu.
Navijači Boteva so napolnili gostujoči sektor v Ljudskem vrtu. FOTO: Damjan Žibert

Če so se navijači nadejali, da bodo varovanci Anteja Šimundže po uvodnem golu za izenačenje skupnega izida šli po popoln preobrat, se to ni zgodilo. Gostje so uspeli umiriti njihov nalet in imeli v nadaljevanju polčasa celo nekaj več od igre. Mariborčani so imeli težave na svoji polovici, saj so si v zadnji vrsti privoščili precej izgubljenih žog, na njihovo srečo pa so bili nogometaši Boteva v zaključkih premalo odločni.

Proti koncu prvega dela se je Maribor znova prebudil v napadu. Po lepi dvojni podaji z Žigo Repasom je najlepšo priložnost za povišanje zapravil Pijus Širvys. Novo odlično podajo Iličića pa z glavo ni uspel kronati precej nerazpoloženi Maks Barišić.

Gostujoči trener Dušan Kerkez ni mogel biti zadovoljen s predstavo v prvih 45 minutah, zato je med polčasom v garderobi pustil obetavnega Nikolo Iliyanova Ilieva, vstopil pa je Christian Nwachukwu. In prav 18-letni Nigerijec je v drugi minuti nadaljevanja vnovčil sijajno podajo Ivelina Popova ter kaznoval slabo postavljanje Šyrvisa in Lana Vidmarja. Jug je bil nemočen.

Po uri igre je Botev prišel do popolnega preobrata, zopet je imel prste vmes rezervist Nwachukwu, ki je z leve strani podal v osrčje kazenskega prostora, kjer je bil najbolje postavljen napadalec Anthony Ujah. Domača obramba bi zopet lahko bolje posredovala.

Šimundža je moral odreagirati, najprej je v igro že pred golom za 1:2 poslal Marka Božića, potem pa so vstopili še Gregor Sikošek, Etienne Beugre in komaj 17-letni Niko Grlić. Prav leta 2006 rojeni nogometaš je imel kmalu po vstopu sijajno priložnost, a se je s parado izkazal Matvei Igonen. Premalo za zadetek, a dovolj, da so tribune Ljudskega vrta zopet oživele.

Terensko premoč so Mariborčani kronali deset minut pred koncem rednega dela, ko je po "sveči" v kazenski prostor najvišje skočil rezervist Beugre. V zaključku so vijoličasti krenili na vse ali nič, bili nekajkrat zelo blizu, a je Igonen skupaj s čvrsto in predvsem zbrano obrambo poskrbel, da je ostalo pri 2:2, kar v naslednji krog vodi nogometaše iz Plovdiva. Botev se bo pomeril s Panathinaikosom, Maribor pa bo evropsko pot nadaljeval v Konferenčni ligi.