Poleti, ko temperature nenormalno rastejo, je zastrupitev s hrano pogost pojav. Nekateri se odrešijo v dnevu ali dveh, včasih pa pokvarjena živila lahko povzročijo celo smrt.
Zastrupitev praviloma mine v roku 12 do 36 ur po nastopu simptomov, kot so slabost, driska in bruhanje. Vrtoglavica in krvavo blato sta kazalca resnejšega stanja, lahko gre za okužbo z E. coli, botulizem ali salmonelo, zato je treba nemudoma poiskati zdravniško pomoč.
Na srečo se bakterijam na hrani lahko relativno enostavno izognemo – živila naj bodo na hladnem in obdelana na pravi temperaturi, roke in kuhinjski pribor pa naj bodo čisti.
Živila, ki jih običajno hranimo v hladilniku, ne bi smela biti zunaj več kot dve uri oziroma uro, če je temperatura zraka nad 32 stopinj Celzija. Temperatura hladilnika naj bo do štiri stopinje Celzija, zamrznjeno meso pa odtajajte v hladilniku in ne v vroči vodi.
Če se odločite za piknik na prostem, naj bo v hladilni torbi 75 odstotkov hrane in 25 odstotkov ledu. Ledene ploščice naj obkrožajo živila z vseh strani, če imate možnost, jih menjavajte, ko se stopijo. Ko meso pečete na žaru, se s termometrom prepričajte, ali je zares pečeno. Riba naj bi imela 62, mleta govedina 71, perutnina pa 77 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.