Čez lužo se vse več žensk odloča roditi kar doma. Vendar ne v prisotnosti babice ali drugega zdravstvenega osebja ter doule, rojevajo kar same. Zdravniki temu močno nasprotujejo, saj kot pravijo, lahko med porodom zelo hitro pride do zapletov.
Nosečnost ni bolezen!
Shauno Schoenborn iz Imperiala v Missouriju in drugih zagovornic poroda brez vsakršne pomoči opozorila zdravnikov niso prepričala. Zanje sta nosečnost in porod naravna procesa, ki so ju zdravstvene ustanove spremenile v bolezen, ki jo je potrebno nadzorovati.
Svojega prvega otroka je 31-letna Schoenbornova rodila v bolnišnici. Po tej izkušnji se je odločila, da bo svoje druge štiri otroke rodila kar doma – sama. Čeprav je bil njen mož med porodi doma, ji ni pomagal.
"Poznam svoje telo!"
“Moj porod v bolnišnici je bil zelo nadzorovan,“ se spominja. “Želela sem zasebnost. Roditi sem želela v pokončnem položaju, zdravniki pa te silijo, da ležiš. Porod je instinktivni proces, v bolnišnici pa z ženskami ravnajo, kot da jim nekaj manjka in kot da je porod bolezen.“
Schoenbornova tudi med nosečnostmi ni hodila k zdravniku. Ni želela pregledov, ultrazvoka, ki bi pokazal, ali morda nosi več kot enega otroka in kako se zarodek razvija … “Vedela bi, če bi nosila dvojčka,“ pravi. “Poznam svoje telo.“
Za porod na domu brez vsakršne pomoči pa se je odločila tudi žena Beara Gryllsa (Neverjetno preživetje: Človek proti divjini), znanega predvsem kot človeka, ki zna preživeti v še tako nemogočih pogojih. Preberite si, kako se je znašel v teh …
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.