Japonski znanstveniki so s pomočjo izvornih celic iz zarodkov v laboratoriju uspešno ustvarili zdravo mišje seme, po mnenju strokovnjakov pa bi lahko dognanje pomagalo zdraviti neplodnost tudi pri ljudeh. Odkritje, ki je bilo predstavljeno v medicinskem časopisu Cell, premika meje v raziskavah izvornih celic in odpira novo poglavje v regenerativni medicini.
Izvorne celice so temeljne celice našega telesa, saj iz njih izvirajo vse ostale celice in tkiva. Ker se lahko razvijajo v različne celične tipe in delijo, poznavalci upajo, da bi jih lahko nekoč uporabili za zdravljenje bolezni in celičnih anomalij, med drugim tudi za zdravljenje raka in sladkorne bolezni.
Znanstveniki raziskovalnega laboratorija univerze v Kjotu so izvorne celice pridobili iz mišjih zarodkov, nato pa so jih združili v celične strukture, podobne tistim, ki nastanejo pred izoblikovanjem mišjih jajčec ali sperme. Te celice so nato vstavili v neplodne mišje samčke, ki so nato začeli postopoma proizvajati zdravo seme. "Po osemenitvi smo v laboratorijskih posodah ustvarili dva embria, ki smo ju prenesli v maternico njune krušne mišje matere, oba ploda pa sta se razvila v zdravi miši, ki se lahko normalno razmnožujeta," je povedal profesor na oddelku za anatomijo in celično biologijo na kjotski univerzi dr. Mitinori Saitou.
Z eksperimentom so znanstveniki odkrili, da lahko podoben postopek za pridobivanje bodisi jajčnih celic bodisi semena izvedejo tudi pri ljudeh. "Sedaj imamo dovolj materiala in znanja za delo naprej, ni pa izključeno, da ne bi mogli na podoben način zdraviti tudi neplodnosti pri ljudeh," poudarja Saitou. Raziskovalci menijo, da bi lahko za pridobivanje človeške sperme uporabili tudi izvorne celice odraslih ljudi. Tako bi bilo nekoč možno pridobiti spolne celice za razmnoževanje tudi pri ljudeh, a je treba zaradi razlik in razkoraka med ljudmi in živalmi izvesti še dodatne raziskave.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.