celic

Kaj bo z vzorci Biobanke? Podjetje Celica zanje noče skrbeti
17. 04. 2025 11.58Ministrstvo za zdravje vnovič odloča o vzorcih tkiv in celic propadle Biobanke. Podjetje Celica se je namreč spet pritožilo na odločitev Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), da mora Celica poskrbeti za vzorce. Poleg Gaiacell, ki jih hrani trenutno, so jih pripravljeni prevzeti v podjetju FH-S in skupini Famicord.

Je vaš mikrobiom v ravnovesju?
15. 04. 2025 00.15Povezava med zdravimi usti in zdravim oralnim mikrobiomom je nesporna. Kako pa lahko poskrbimo, da sta oba zdrava? Tukaj je nekaj enostavnih nasvetov.

Hilary Swank po prvem porodu: Mogoče bi lahko prej imela otroke
12. 04. 2025 07.00Hollywoodska igralka Hilary Swank, ki je najbolj znana po filmih Punčka za milijon dolarjev in Fantje ne jočejo, je razkrila, kako se spopada z vlogo mame. Zvezdnica je prvič postala mama pri 48 letih, ko se je razveselila dvojčkov Aye in Ohma. Kot je nedavno povedala, sebe vidi kot zelo strpno mamo, kar pa najverjetneje ne bi bila, če bi mama postala prej.

Znamenitosti zažarele v modri barvi
11. 04. 2025 19.48Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Strokovnjaki priporočajo: Krema, ki gladi gube in vrača mladosten videz!
10. 04. 2025 00.15V poplavi kozmetičnih izdelkov, ki obljubljajo čudeže, je izbira prave kreme velik izziv. Učinkovitost, varnost in kakovost so trije ključni dejavniki, ki vodijo do najboljše izbire – in ravno zaradi teh lastnosti krema 4D Hyaluron postaja ena izmed najbolj priporočanih krem proti gubam.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah
25. 03. 2025 16.56Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Natalija je dokončala študij laboratorijske medicine, sedaj je čas za njeno strast
20. 03. 2025 07.57Natalija Sebanc je vlogo opazovalke v domači kuhinji hitro zamenjala z vlogo mamine pomočnice in odkrila svojo življenjsko strast. Zanjo si je vzela čas po končanem študiju laboratorijske medicine in kdo ve, morda bo po koncu MasterChefa odprla lastno slaščičarno.

Boljša izbira za hidracijo telesa
18. 03. 2025 00.15Tempo sodobnega življenja, stres in neuravnotežena prehrana lahko obremenijo naše telo. Zato ljudje nenehno iščemo načine, kako izboljšati svoje počutje in poskrbeti za dobro delovanje organizma. Naj bo to gibanje, zdrava prehrana, meditacija, igranje s psom, druženje z bližnjimi. A ena stvar, na katero prepogosto pozabimo, je zadosten vnos tekočin. Hidracija namreč bistveno pripomore k normalnemu delovanju telesnih funkcij in ohranjanju naše vitalnosti.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik
16. 03. 2025 07.00Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'
14. 03. 2025 20.01Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

Znanstveniki odkrili nov mehanizem imunskega sistema
06. 03. 2025 13.03Znanstveniki so odkrili, da ima del naših celic, ki je zadolžen za recikliranje beljkovin, še dodaten mehanizem. Proizvaja lahko namreč kemikalije, ki uničujejo bakterije. Odkritje ponuja nov vpogled v delovanje imunskega sistema in bi ga lahko izkoristili za razvoj povsem novega razreda potencialnih naravnih antibiotikov.

Umrl mož z 'zlato roko': njegova kri rešila 2,4 milijona otrok
03. 03. 2025 09.39V Avstraliji je umrl eden največjih darovalcev krvi, v javnosti znan kot mož z 'zlato roko'. James Harrison je do svojega 81. leta starosti več kot 1000-krat daroval krvno plazmo, ki je vsebovala redko in dragoceno protitelo, antigen D. Po ocenah avstralskega Rdečega križa je z darovanjem pomagal rešiti življenje 2,4 milijona otrok.

BLOG: Sezamova semena – cenjena povsod po svetu
02. 03. 2025 07.00Sezamova semena sodijo med najstarejša živila na svetu in so ena prvih rastlin, ki so jih ljudje gojili izključno zaradi semen in olja. Cenjena so v številnih kulturah po svetu, saj se uporabljajo za izboljšanje okusa hrane, zagotavljanje esencialnih maščob in zdravje kože. Sezamova semena vsebujejo visoko količino olja in imajo značilen oreškast okus, zaradi česar so pogosta sestavina v različnih kuhinjah.

Krik groze: med pripravo ribe je ta nenadoma 'oživela'
25. 02. 2025 09.36Nenavadna kuhinjska izkušnje je iz mlade Ukrajinke naredila pravo TikTok zvezdo. Medtem ko se je snemala med pripravo krapa, je riba namreč nenadoma "oživela". Začela se je premikati in tresti, prestrašena Ukrajinka z vzdevkom Balamutka pa je zavreščala in skočila stran.

Ivo Boscarol naj bi kupil Cimosov obrat v Senožečah
14. 02. 2025 11.26Obrat koprskega Cimosa v Senožečah naj bi kupil ajdovski podjetnik Ivo Boscarol. Posel sicer še ni sklenjen, naj bi bil pa blizu epiloga. Cimosov lastnik, nemški finančni sklad Mutares, je za obrat v divaški občini in spremljajoče zemljišče sicer pred časom postavil izklicno ceno 4,2 milijona evrov brez davka.

Odstranitev želodca: ministrstvo v sistemski nadzor Barsosa
11. 02. 2025 09.49Na ministrstvu za zdravje so seznanjeni z izsledki nadzora Zdravniške zbornice Slovenije v medicinskem centru Barsos. Na podlagi izsledkov bodo uvedli sistemski nadzor, so napovedali. Gre za primer odstranitve želodca napačnemu bolniku. Zbornica pri zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti, dopušča pa možnost napake medicinske sestre.

Filmska aretacija pobeglih zapornikov, v avtomobilu skrivala tudi slovenske dokumente
08. 02. 2025 12.01Španska policija je v Alicanteju na bencinski črpalki aretirala Rodolfa Lohrmanna in Marka Camerona, ki sta lani septembra s še tremi pajdaši po lestvi pobegnila iz portugalskega zapora. Ob aretaciji so v njunem avtomobilu našli večjo količino gotovine, dve pištoli in ponarejene slovenske dokumente.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času
02. 02. 2025 08.13Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Pri zdravniku niso odkrili napak, dvom padel na medicinsko sestro
28. 01. 2025 08.13Zdravniška zbornica Slovenije v izrednem nadzoru Medicinskega centra Barsos pri nadzorovanem zdravniku ni ugotovila strokovnih nepravilnosti. Dopušča pa možnost, da je napako storila medicinska sestra pri označevanju histoloških vzorcev, so sporočili z zbornice. Gre za nadzor po primeru odstranitve želodca napačnemu bolniku.

Kemijski inštitut razvil nov terapevtski pristop za boj proti raku
22. 01. 2025 14.54Terapevtski pristop, ki so ga razvili raziskovalci in raziskovalke Kemijskega inštituta, z vnosom proteinov povzroča celično smrt rakavih celic in krepi imunski sistem. Uporabili so ga že v predkliničnih raziskavah na miših z melanomom, v katerih je bil učinkovit v štiridesetih odstotkih primerov, so sporočili z inštituta.

Stene sirskih zaporov: skice orožja, koledar in zapisi iz obupa
19. 01. 2025 15.18V začetku lanskega decembra je v Siriji padel več kot 20 let dolg režim predsednika Bašarja al Asada, ki je politično zatočišče z družino dobil v Rusiji. Za eno odmevnejših zgodb so takrat poskrbeli sirski zapori, v katerih je bilo zaprtih na tisoče nasprotnikov režima. Ob padcu so številni svojci upali, da bodo po več letih znova zagledali svoje najbližje, a ko so vdrli v zaporniške celice, so bile prazne. Sledi, kaj se je z njimi dejansko zgodilo, ni. Nekaj podrobnosti sedaj razkrivajo napisi in risbe, ki so jih zaporniki vklesali v stene celic.

Nekdanje dekle princa Harryja pričakuje drugega otroka
15. 01. 2025 11.10Čeprav sta se princ Harry in Cressida Bonas razšla že leta 2014, je zvezdnica še vedno najbolj znana prav po tem, da je nekdanje dekle mlajšega od sinov kralja Karla. 35-letnico tako mediji veliko bolj spremljajo zaradi njene ljubezenske preteklosti kot zaradi njene kariere v svetu zabave, manekenka pa je pred kratkim razkrila, da je ponovno noseča. V enem od intervjujev je dejala, da je noseča že drugič in da se je odločila za umetno oploditev.

Pijani policist izpustil 13 osumljencev, da bi v novo leto vstopili s prostosti
02. 01. 2025 17.59Iz Zambije poročajo o nenavadni odločitvi policista. Da bi lahko proslavili vstop v novo leto, je namreč na prostost izpustil 13 osumljencev. A svojo pijano odločitev zdaj najverjetneje močno obžaluje. Zaradi dogodka so ga namreč aretirali, trinajsterica pa je medtem še vedno na begu.

BLOG: Kalčki lucerne – zakladnica hranil in zdravja
22. 12. 2024 08.44Kalčki lucerne so drobni, a izjemno hranljivi poganjki, ki kljub svojemu bogastvu hranil pogosto ostajajo prezrti v vsakodnevni prehrani. Njihova vsestranskost, bogata hranilna vrednost in številne koristi za zdravje jih postavljajo v sam vrh superživil. V tem članku bom z vami delil vse o kalčkih lucerne – od njihove sestave in prednosti do zanimivosti, zgodovine, uporabe ter nasvetov za gojenje doma in uporabo v kuhinji.

V 35 letih opravili 2600 presaditev krvotvornih matičnih celic
18. 12. 2024 13.33Na kliničnem oddelku za hematologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana letos zaznamujejo 35 let od prve presaditve krvotvornih matičnih celic. Zdaj letno opravijo okoli 140 posegov, od začetka pa so jih doslej skupno opravili več kot 2600.

Je bil propad Biobanke načrtovan?
07. 12. 2024 07.07Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Za GaiaCell shranjevanje matičnih celic propadle Biobanke preveliko finančno breme
16. 12. 2024 20.18Podjetje GaiaCell je v javnem pismu opozorilo, da ne more več prevzemati finančnega bremena shranjevanja matičnih celic propadle Biobanke. Pričakuje, da bodo pristojni do konca leta določili, kdo je dolžan zakonito nadaljevati s shranjevanjem vzorcev matičnih celic otrok, je v pismu zapisala direktorica Gordana Živčec Kalan.