neplodnost

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?

15. 03. 2025 09.05

Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Študija: Moški z boljšo kakovostjo sperme živijo dlje

05. 03. 2025 13.08

Moški z boljšo kakovostjo sperme v povprečju živijo od dve do tri leta dlje kot tisti s slabšo kakovostjo, je razvidno iz študije danskih raziskovalcev, ki so jo objavili v znanstveni reviji Human Reproduction. V študijo so med letoma 1965 in 2015 vključili skoraj 80.000 moških.

60 let poroke: Vse, kar sva imela, sta bila dva prazna kovčka, star lavor in likalnik

14. 02. 2025 07.00

Danes, na valentinovo, veliko govorimo o ljubezni. Kakšna pa je ljubezen po 60 letih skupnega življenja? Ali sploh še obstaja? Kati in Jure Golub iz Voklega pri Kranju sta se poročila na ledeno mrzel zimski dan leta 1965. Ona je bila hudo prehlajena, kupila si je novo šminko, a se z njo pozabila namazati, v volnenem kostimčku in salonarjih jo je tako zeblo, da je takrat rekla: "Tudi če me mož jutri zapusti, se ne možim nikoli več." In ni se ji bilo treba. Zakonca sta skupaj še danes, pred nekaj tedni sta praznovala biserno poroko.

Nekdanje dekle princa Harryja pričakuje drugega otroka

15. 01. 2025 11.10

Čeprav sta se princ Harry in Cressida Bonas razšla že leta 2014, je zvezdnica še vedno najbolj znana prav po tem, da je nekdanje dekle mlajšega od sinov kralja Karla. 35-letnico tako mediji veliko bolj spremljajo zaradi njene ljubezenske preteklosti kot zaradi njene kariere v svetu zabave, manekenka pa je pred kratkim razkrila, da je ponovno noseča. V enem od intervjujev je dejala, da je noseča že drugič in da se je odločila za umetno oploditev.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste

27. 11. 2024 20.26

Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji

21. 09. 2024 13.11

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

Korejske oblasti v proizvodih s Sheina in Temuja odkrile strupene snovi

14. 08. 2024 13.14

Seulske oblasti so pri modnih dodatkih, ki jih med drugim prodajata priljubljena spletna trgovca Shein in Temu, odkrile strupene snovi. V nekaterih primerih so tudi za več stokrat presegle dovoljene ravni.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Mati ni vedela, da znanstvenikom ni uspel še noben poskus: 'Sem medicinska senzacija'

25. 07. 2024 18.36

25. julij je dan, ko je v ospredju IVF-postopek. Ta, ki je marsikomu prinesel tako želenega otroka, je pa za mnoge izjemno kontroverzen. Kako pa je danes "prvi otrok iz epruvete"?

Jennifer Aniston ogorčena nad kandidatom za podpredsednika: 'Ne morem verjeti!'

25. 07. 2024 14.58

Odkar ga je Donald Trump imenoval za svojega podpredsedniškega kandidata, je J.D. Vance veliko bolj pod drobnogledom javnosti, kot je bil še pred nekaj tedni. In na dan prihajajo stare izjave, ki sprožajo močne čustvene reakcije. Igralka Jennifer Aniston je bila tako šokirana nad besedami, ki jih je v eni od televizijskih oddaj leta 2021 izustil republikanski senator. Ženske brez otrok je primerjal z ostarelimi ženskami, ki si namesto otrok omislijo mačke, in so nesrečne v svojem življenju.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Kresnik za najboljši roman Anji Mugerli za roman Pričakovanja

23. 06. 2024 19.44

Kresnika za najboljši roman leta je prejela Anja Mugerli za roman Pričakovanja, v katerem tematizira neplodnost in umetno oploditev. Nagrado podeljuje medijska hiša Delo. Kresnika so letos podelili 34. leto zapored.

Macron o 'demografski oborožitvi'. Kritiki: Ženska telesa niso orožje

18. 01. 2024 12.54

Francoski predsednik Emmanuel Macron je ta teden napovedal boj proti nizki rodnosti v Franciji ter med drugim dejal, da se mora država "demografsko oborožiti". Slednje je razburilo del francoske javnosti, več organizacij za pravice žensk pa je izrazilo zaskrbljenost ob napovedih predsednika.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?

16. 09. 2023 11.27

Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Človeški zarodek brez spermijev, jajčec ali maternice

14. 09. 2023 19.07

Vzgojiti človeški zarodek brez uporabe spermijev, jajčec ali maternice? Sliši se neverjetno, a prav to je uspelo skupini znanstvenikov v Izraelu. Iz matičnih celic so izdelali modele človeškega zarodka, stare do 14 dni. Ta izjemni napredek bi po mnenju strokovnjakov lahko pomagal razumeti najzgodnejšo fazo nosečnosti, vključno z vzroki za spontane splave, prirojene napake in neplodnost. Hkrati pa že sproža številna etična vprašanja.

Test očetovstva potrdil: Al Pacino je oče otroka noseče Noor Alfallah

02. 06. 2023 09.00

Pred dnevi je javnost šokirala novica, da bo Al Pacino znova postal oče. Njegovega četrtega otroka bo rodila 29-letna Noor Afallah, ki je trenutno v osmem mesecu nosečnosti. Mnogi oboževalci so zaradi zvezdnikove visoke starosti podvomili v dejstvo, da je prav 83-letnik oče tega otroka. O tem je očitno podvomil tudi sam, saj naj bi imel določene zdravstvene težave. Prav zato je zahteval test očetovstva – ta pa je na igralčevo veliko presenečenje potrdil, da je res on oče.

Preboj na področju zdravljenja bolezni, ki prizadene vsako 10. žensko

01. 06. 2023 10.37

Sydneyjski raziskovalci so naredili preboj, ki bi lahko spremenil način zdravljenja endometrioze in izboljšal zdravje žensk, ki živijo s to bolečo in izčrpavajočo boleznijo. Točnega podatka o tem, koliko žensk je v Sloveniji diagnosticiranih z endometirozo, ni, po podatkih WHO pa endometriozo dobi do 10 odstotkov žensk v rodni dobi.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'

02. 04. 2023 12.00

Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'

26. 03. 2023 15.42

Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad

16. 03. 2023 00.15

Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

'Pot je dolga in neromantična, pa vendar je cilj vreden vsakega truda'

15. 03. 2023 17.24

V vsakem razredu je danes vsaj en otrok spočet z biomedicinsko pomočjo, letno se namreč pri nas na tak način rodi približno 1500 otrok. Prvi otrok, spočet na takšen način pri nas, je danes star že 40 let, v ljubljanskem UKC-ju namreč obeležujejo štiri desetletja pomoči parom, ki imajo težave z neplodnostjo. Danes se s tem sooča že vsak šesti par in med njimi sta tudi Saša Balantić in njen partner, ki bosta po skoraj devetih letih truda čez nekaj tednov v rokah držala svojega prvega otroka. "Pot je dolga in vse prej kot romantična," pravi bodoča mamica, pa vendar je cilj tako zelo vreden vsakega truda, doda.

Amy Schumer po težkem boju z endometriozo: Sem nova oseba

14. 12. 2022 06.00

Igralka Amy Schumer je v javnosti že spregovorila o svojem težkem boju z endometriozo, kronično boleznijo v plodnem obdobju, ki povzroča bolečine v spodnjem delu trebuha, boleče menstruacije, v najtežji obliki pa lahko povzroči celo neplodnost. 41-letnica se je zato septembra 2021 preventivno odločila za hisektomijo in odstranitev slepiča.

Neuspešni poskusi, izgube, bolečina: spopadanje z neplodnostjo

11. 11. 2022 19.48

V Sloveniji se vsak šesti par bori z neplodnostjo. S pomočjo zunajtelesne oploditve se pri nas tako vsako leto rodi približno 1500 otrok. "Bilo je vredno, in če me danes vprašate, bi še enkrat prehodila isto pot," pa pravi Slovenka, ki je prvega otroka dobila po osmih letih zdravljenja in osmih IVF-postopkih. S tem se je borila tudi igralka Jennifer Aniston, ki je pri 53 letih končno utišala govorice in priznala, da je storila in poskusila vse, da bi zanosila, pa ji žal ni uspelo.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'

22. 10. 2022 11.57

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?

01. 10. 2022 14.23

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost

10. 08. 2022 10.06

Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Amy Schumer ne skriva, da je odšla na liposukcijo

10. 03. 2022 16.47

Amy Schumer je v intervjuju spregovorila o svoji slabi samopodobi, ki se je izboljšala, potem ko se je odločila za liposukcijo. Dejala je, da se je za poseg odločila, ker se je naveličala svojega odseva v ogledalu, posega pa ne obžaluje. O tem se je odločila javno spregovoriti, ker želi biti z ljudmi iskrena.

Nizozemski ginekolog z lastno spermo oplodil najmanj 21 žensk

02. 02. 2022 20.30

Nizozemski ginekolog Jos Beek, ki je umrl leta 2019, je med letoma 1973 in 1998, ko je delal v bolnišnici v mestu Leiderdorp, z lastno spermo oplodil najmanj 21 žensk, ki so se pri njem zdravile zaradi neplodnosti, je pokazala preiskava. V vodstvu bolnišnice sicer ne izključujejo, da je Beek biološki oče še več deset otrokom.