Bank of America Merrill Lynch (BAML), investicijsko raziskovalni oddelek Banke Amerike, je temeljito raziskala prehrambene zaloge in porabo različnih skupin živil med leti 1992 in 2014. Ugotovili so, da v primerjavi s preteklimi leti po svetu zaužijemo znatno več mesa, mleka in sladkorja. Zaužijemo pa precej manj žitaric.
Po preučevanje prehrambenih trendov je pokazali, da imamo danes veliko več izbire glede prehrane, kar je dobra novica. Pri tem pa je zaskrbljujoče to, da ljudje po svetu zaužijejo precej več sladkorja in alkohola, kakor so ga pred 20 leti.
Po raziskavi BAML so leta 1992 žitarice predstavljale kar polovico hrane, ki smo jo zaužili (50 odstotkov), danes pa predstavljajo le 34, 8 odstotkov. Ker se v sodobnih dietah pojavlja mnogo mnenj o škodljivosti glutena, lahko najbrž še pričakujemo padec tega odstotka.
Presenetljivo je, da je pred dvajsetimi leti alkohol predstavljal 2,5 odstotka naše prehrane, danes pa predstavlja že 10 odstotkov. Tudi poraba mesa se je izrazito povečala, iz 7 odstotkov na kar 16, 9 odstotkov. Za nekoliko smo zmanjšali vnos rastlinskih olj in živalskih maščob (z 10 na 8 odstotkov), poraba mleka pa je z 4 narasla na 7 odstotkov.
Na BAML predvidevajo, da bodo svetovne zahteve po mesnih izdelkih še naprej rasle. Naslednjih osem let naj bi letno zrasle za 2 odstotka. Če so njihova predvidevanja pravilna in se bo trend rast nadaljeval v takšni meri, lahko kmalu pričakujemo, da bodo zahteve prevelike, viri bodo preveč obremenjeni. Živinoreja namreč zahteva veliko več dela in virov, kot jih zahteva poljedelstvo. Tudi za to, da nahranimo živino, porabimo precej več žita, kakor ga porabimo za prehrano človeka. Če se bo poraba mesnih izdelkov nadaljevala v takšni meri, kot raste sedaj, lahko kmalu naletimo na omejitve.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.