FIT 24UR

Okužen moški bolezen prinesel s Kosova, preden je prišel v Ljubljano, pa je pomoč iskal tudi v Izoli

Ljubljana, 09. 01. 2018 09.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.Š.K./STA/J.V./U.Z.
Komentarji
258

Z ošpicami okužen oče, ki je pripeljal otroka na pregled na Pediatrično kliniko v Ljubljani, živi v Izoli, bolezen pa je prinesel s Kosova. Še pred prihodom v Ljubljano je pomoč iskal tudi v Izoli, kjer pa o primeru ne dajejo informacij. A panika ni potrebna, pravijo na koprski izpostavi NIJZ, saj so odkrili vseh 250 oseb, ki so bile z obolelim v kontaktu.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Pregledali vseh 250 ljudi, ki so bili v stiku z okuženim
    02:31
    Iz 24UR: Pregledali vseh 250 ljudi, ki so bili v stiku z okuženim
  • Iz 24UR: Zdravniki starše pozivajo: Cepite otroke
    02:17
    Iz 24UR: Zdravniki starše pozivajo: Cepite otroke
  • Iz SVETA: Pogoj za vstop v vrtec je zdravje, ne pa cepljenje
    02:15
    Iz SVETA: Pogoj za vstop v vrtec je zdravje, ne pa cepljenje
  • Predstavili nekaj ukrepov, s katerimi bi zagotovili boljšo precepljenost
    04:57
    Predstavili nekaj ukrepov, s katerimi bi zagotovili boljšo precepljenost
  • Iz 24UR ZVEČER: Na pediatriji iščejo ljudi, ki so bili v stiku z obolelim moškim
    05:53
    Iz 24UR ZVEČER: Na pediatriji iščejo ljudi, ki so bili v stiku z obolelim moškim

Ošpice so bolezen, ki je praktično že bila izkoreninjena. Obvezno cepljenje imamo že 50 let. Približno pred desetimi leti so se ošpice spet pojavile, žal pa številni starši svojih otrok kljub temu ne želijo cepiti. S tem ogrožajo širšo skupnost. "Če je takšnih ljudi veliko, potem kolektivne imunosti ni in se bolezni, kot so ošpice, zlahka znotraj populacije širijo in predvsem ogrožajo najbolj ranljive osebe. V resnici vidimo, da je majhno število tistih, ki zares nasprotujejo cepljenju, več je tistih, ki dvomijo v učinkovitost in varnost cepiva, te pa poskušamo seznaniti in prepričati, da je to nekaj dobrega in neškodljivega za njih in njihove otroke," opozarja Maja Sočan, predstojnica centra za nalezljive bolezni z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Za ošpice so dovzetni vsi, ki niso preboleli ošpic ali niso bili uspešno zaščiteni s cepljenjem.
Za ošpice so dovzetni vsi, ki niso preboleli ošpic ali niso bili uspešno zaščiteni s cepljenjem. FOTO: Gregor Ravnik

Okužen moški bolezen prinesel s Kosova, preden je prišel v Ljubljano, pa je pomoč iskal v Izoli

NIJZ je objavil številko za vse, ki so 4. januarja na pediatrični kliniki v Ljubljani morda bili izpostavljeni ošpicam. Starši in skrbniki, ki želijo dodatne informacije, navodila in pojasnila glede ukrepov po stiku z virusom ošpic, lahko pokličejo na telefonsko številko 031 646 617.

Z ošpicami okužen oče, ki je pripeljal otroka na pregled na Pediatrično kliniko v Ljubljani, po poročanju oddaje SVET živi v Izoli, bolezen pa je prinesel s Kosova. Kot so poročali v oddaji 24UR, je moški še pred prihodom v Ljubljano pomoč iskal tudi v izolskem zdravstvenem domu in tamkajšnji bolnišnici.

"Že v nedeljo sta se žena in otrok obolelega obrnila na dežurno pediatrično službo izolske bolnišnice prav zaradi zaščite proti ošpicam, nato je bolnišnico obiskal tudi oboleli. Kljub temu nam v bolnišnici niso želeli povedati, kako so v danem postopku ravnali in ali sedaj veljajo kakšni posebni ukrepi. Popolna blokada informacij velja zaradi odsotnosti strokovnega direktorja," so poročali v omenjeni oddaji.

A panika ni potrebna, so prepričani na koprski izpostavi NIJZ, saj so odkrili vseh 250 oseb, ki so bile z obolelim v kontaktu. Tistim osebam, ki so jih lahko cepili, so predlagali cepljenje, tistim, ki pa jih ne smejo cepiti zaradi morebitnih zapletov in različnih kontraindikacij, pa so ponudili imunoglobuline v zaščitne namene. Ti imunoglobulini so zaščitna telesca pridobljena iz plazme ljudi, ki so preboleli ošpice. Stanje spremljajo, inkubacijska doba namreč traja toliko, da se lahko bolezen še vedno pojavi, a kljub temu zatrjujejo, da so zadevo dobro zajezili.

V kolikor ste bili v stiku z osebo, ki je zbolela z ošpicami, se takoj javite na območni enoti NIJZ zaradi nadaljnje obravnave. Cepljenje lahko z veliko verjetnostjo prepreči ošpice, če se izvede v do 72 urah po stiku osebe z bolnikom z ošpicami, seveda pa je smiselno cepljenje opraviti tudi kasneje.

Tatjana Mrvič, vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb, je opozorila, da je situacija, ko je oboleli prišel na pediatrično kliniko, res izjemno zahtevna in nevarna. Tam je bilo namreč ogromno bolnih otrok, ki so zelo občutljivi, prav tako veliko dojenčkov, ki še niso bili cepljenji, saj se proti ošpicam prvič cepi otroke šele v starosti od 12 do 18 mesecev.

Gobec: Cepljenje ostaja obvezno, lahko pa bi zvišali globe in omejili vpis otrok v vrtce

Generalna direktorica Direktorata za javno zdravje Mojca Gobec je glede zadnjega primera ošpic dejala, da na ministrstvu popolnoma zaupajo pediatrom na Pediatrični kliniki in vsem infektologom, ki se trudijo izbruh ošpic omejiti. "Cepljenje je še vedno najbolj učinkovit ukrep preprečevanja takšnih okužb," je dejala in dodala, da vse starše pozivajo, naj cepijo svoje otroke in s tem zagotovijo dovolj velik delež precepljenosti.  

Dejala je, da so že junija lani pozvali vse, ki potujejo, pa tudi starše otrok, ki niso bili cepljeni, naj vendarle cepijo svoje otroke. Obrnili so se tudi na pediatre, ki skrbijo za cepljenja otrok. Ponudili so različna izobraževanja na temo cepljen in varnosti cepiv, pa tudi različne medijske kampanje so bile sprožene, je pojasnila Gobčeva in dodala: "Da bi trend cepljenja znova obrnili, smo ustanovili interdisciplinarno delovno skupino, kateri so močno zastopani pediatri." 

Številne razprave na ravni te skupine so pokazale, da zakonodaje, ki določa, da je v Sloveniji cepljenje obvezno, ne bodo spreminjali, tako da cepljenje ostaja obvezno. Bo pa potrebno spremeniti nekaj drugih administrativnih postopkov, opozarja Gobčeva. Tako predlagajo, da naj stroka odloča o medicinskih razlogih za opustitev cepljenja. Smotrno bi bilo tudi povečati globe za tiste, ki neizpolnjujejo določil te zakonodaje. Razmišljajo pa tudi o tem, da bi omejevali vpis otrok, ki niso cepljeni, v kolektive, kot so na primer vrtci, a za to potrebujejo širši konsenz javnosti, zato dokončne odločitve o tem niso sprejeli.

Vsak otrok mora pred vpisom v vrtec imeti potrdilo, da je zdrav. Zaenkrat velja, da vrtec ne more zavrniti vpisa otroka, ki ni bil cepljen po programu, saj zakon narekuje, da mora vrtec sprejeti otroka ne glede na to, ali je bil cepljen ali ne.

Vsak otrok mora pred vpisom v vrtec imeti potrdilo, da je zdrav.
Vsak otrok mora pred vpisom v vrtec imeti potrdilo, da je zdrav. FOTO: Kanal A

Največja zaščita je po preboleli bolezni

Cepivi sta dve. 95 do 98 odstotkov otrok, ki so bili cepljeni z enim odmerkom cepiva, razvije protitelesa. Pri okrog 2 do 5 odstotkov otrok pa po cepljenju ne pride do serokonverzije, kar pomeni, da se protitelesa ne razvijejo. Večina oseb, pri katerih ne pride do serokonverzije po prvem odmerku, razvije protitelesa po drugem odmerku, opozarjajo na Nijz. Po cepljenju je raven protiteles nižja kot po naravni okužbi. Serološke in epidemiološke raziskave kažejo, da je s cepljenjem pridobljena imunost dolgotrajna in pri večini cepljenih oseb doživljenjska.

Največje tveganje za zaplete in tudi smrt imajo dojenčki in imunsko oslabljene osebe. Zapleti se pojavijo pri približno tretjini primerov.
Največje tveganje za zaplete in tudi smrt imajo dojenčki in imunsko oslabljene osebe. Zapleti se pojavijo pri približno tretjini primerov. FOTO: Profimedia

Obvezno celjenje z letom 1969

V Sloveniji je bilo cepljenje proti ošpicam v letu 1968 priporočeno za otroke od dopolnjenih 8 mesecev do 8 let starosti, torej priporočeno za rojene od leta 1960 dalje, ki še niso preboleli ošpic. V letu 1969 je cepljenje postalo obvezno za otroke od 8 mesecev do dveh let starosti, ki še niso bili cepljeni in otroke pred sprejemom v vrtec, šolo, če še niso preboleli ošpic.

V letu 1974 je bila v programu cepljenja prvič navedena obvezna revakcinacija proti ošpicam za otroke v 4. ali 5. letu starosti, ki so že bili enkrat cepljeni. Tako so osebe rojene med leti 1960 in 1968 lahko prejele en odmerek cepiva, rojeni leta 1969 in kasneje pa praviloma dva odmerka cepiva proti ošpicam. Cepljenje z drugim odmerkom (revakcinacija) za otroke v prvem razredu (za 7 let stare otroke, rojene leta 1971) je bilo v programu ponovno navedeno leta 1978. V prvih letih po uvedbi cepljenja je bila precepljenost nizka.

Po letu 1990 kombinirano cepivo

Od leta 1990 dalje se otroke cepi z dvema odmerkoma kombiniranega cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam. Prvi odmerek cepiva prejmejo otroci v starosti 12 do 18 mesecev, ponovno so cepljeni ob vstopu v osnovno šolo.

Ošpice preprečujemo s cepljenjem. Za zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva. Če odhajate v tujino, kjer je več primerov ošpic, računajte na to, da mora med odmerkoma miniti mesec dni.
Ošpice preprečujemo s cepljenjem. Za zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva. Če odhajate v tujino, kjer je več primerov ošpic, računajte na to, da mora med odmerkoma miniti mesec dni. FOTO: iStock

Dvomite v ustrezno zaščito?

Sočanova je pojasnila, kaj naj naredijo tisti, ki so bili na primer rojeni pred letom 1960 in tisti, ki so bili rojeni v sedemdesetih letih. "Za tiste, ki so bili rojeni pred letom 1960, se predvideva, da so ošpice preboleli, zato ne potrebujejo cepiva. Generacije rojene v sedemdesetih letih, ki so bile cepljene le z enim odmerkom, zanje pa bi bilo najbolje, še posebej, če potujejo v tujino, kjer je ošpic bistveno več kot pri nas, da se odločijo za cepljenje," še opozarja Sočanova. Podobno se svetuje tudi, če se na potovanje v te države opravljate z otrokom, ki še ni prejel druge doze cepiva. V tem primeru je za otroka priporočljivo predčasno cepljenje z drugim odmerkom.

Odrasli morajo za cepivo plačati 20,50 evra, otroci imajo cepivo plačano s strani ZZZS. Tisti, ki bi radi preverili, koliko protiteles imajo, se lahko na lastno željo testirajo na IgG specifična protitelesa, ki so v pozitivnem območju. O testiranju se pozanimajte pri osebnem zdravniku.

Več o ošpicah in cepljenju na spletni strani NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (258)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
10. 01. 2018 13.11
vidite, v jugi je pa bilo poskrbljeno za vse ljudi,vseh narodnosti in vseh slojev. danes pa samo za tiste nad nami,ki imajo denar,veze in poznastva
Uporabnik443897
10. 01. 2018 10.42
-5
Sem bil v bolnici na pregledu, nisem pa imel stika s 250 ljudmi in zraven ves popikan. Se vidi kje je naše zdravstvo. Ministrica ki jo ubodijo od mrtvih da bi lahko bila spet delovno aktivna in res NIČ naredila za napredek zdrsvstva. Aleluja premier, kje so tebe delali pa mi tudi ni JASNO !!!
beowulfsam
10. 01. 2018 10.01
+4
Hah, antivaxerji, glasni ko 100 vragov. Če bi bili pol toliko glasni proti drugim stvarem, hm...vojnam, orožju, diskriminaciji, nasilju, izkoriščanju, onesnaževanju, revščini, tobaku, alkoholu, trdim drogam...stvarem, ki pobijejo ogromno ljudi. Aja, sicer pa predlagam, da se s svojimi necepljenimi otroci preselite v sredino Afrike in začnete razlagati domačinom, da njihovi otroci ne umirajo zaradi bolezni, da se jim to samo zdi. Da je to zarota farmacije, chemtraili, HAARP, kaj vem kaj.
jani331
10. 01. 2018 09.50
+2
Pa gripa. Naj dajo 100% bolniško,če se cepiš in kljub temu zboliš.
jani331
10. 01. 2018 09.49
-1
Izgleda da bo cepivom kmalu potekel rok uporabe,treba jih je porabit !
Rade 74
10. 01. 2018 09.43
+7
Šiptarska posla, navajen se kot čoban sprehajati povsod. Tako se obnašajo, derejo se tja v telefone v njihovem nagravžnem jeziku.
FCBarcaa
10. 01. 2018 13.59
+2
No nebod tak hejter sj smo vsi isti pod kozo
FCBarcaa
10. 01. 2018 08.27
+1
Zakaj slovenski narod sovrazi tujce ? Sj so slovenci tud tujci v drugih drzavah
tici65
09. 01. 2018 22.33
+5
A je ptaraši vedu,da je okužen? Pa je vseen hodu po bolnici?!
kameltrajbar
09. 01. 2018 22.17
+8
..še vodjo nujno pregledat...:)))))))
ni_mi_vse_eno
09. 01. 2018 22.11
-15
Farmacija si je izmislila "herd immunity" = "čredna imunost". Le kaj pravi znanost glede čredne imunosti? Dr. Mercola and Barbara Loe Fisher - Herd Immunity. No, seveda dr. Mercola ni edini. Govor dr. Humphries pred senate commitee: Dr. Humphries | Herd Immunity: a False Sense of Security. Čredna imunost je za čredo, zato za ljudi ne deluje, ker niso čreda. Dr Judy Wilyman - Vaccine created 'herd immunity' did not control infectious diseases.
Prototip
09. 01. 2018 22.50
+9
Zdaj pa to razloži še našim zdravnikom ki nič vedo o teh teorijah,marveč se vsakodnevno borijo za zdravje vsakega posameznika,,,,ki ob epidemiji postane še čreda bolnikov,,,,,,če prav razumem,,?
Youneed
09. 01. 2018 22.55
+4
Če prav vem si farmacija tega ni izmislila, temveč je idejo malo sfrizirala, saj naj bi ta termin veljal za naravno pridobljeno imunost v povezavi z epidemijo. Torej cca 65% odpornih naj bi preprečevalo epidemijo. Ampak ko šljivi, manipulacija je uspela.
markym77
10. 01. 2018 08.09
+0
Dohtrji se borijo za svoje plače, za zdravje svojih strank se jim fučka.
SEJBOBOL
09. 01. 2018 21.58
+32
Hvala za skrbi prišleki .....
bud00
09. 01. 2018 21.49
+10
Strokovnega direktorja ni pa ne dajejo informacij. Ha ha ha. V tem času k bo ta strokovni direktor prišel nazaj se lahko tole prenese že ne vem kam. A ga more Cerar poklicat?
Youneed
09. 01. 2018 22.58
-7
Tvoj strah je pretiran in nerealen. Ta trenutek nas ogroža verjetno 100 do 200 realnih groženj, ošpic ni med njimi. Tvoj strah je delo PR strokovnjakov. So pa delo opravili odlično.
tali?ni tom
09. 01. 2018 21.49
+36
i kosova prihaja vse zelo slabo! na žalost našo!
rokinja
09. 01. 2018 21.42
+40
Itak, iz Balkana, kakopak drugače, na Balkan pa so jih prinesli v večini migranti, še več bolezni bo, se bojim, ki jih je Evropa že zdavnaj iztrebila.
peT99
09. 01. 2018 21.39
+7
mene zanima, če ste vsi te pripravljeni sprejeti odgovornost ob morebitni epidemiji ? s polno ritjo ni težko srat... in trenutno je vaša polna, ker pri večini prevlada razum in opravijo cepljenje..
peT99
09. 01. 2018 21.41
+19
popolnoma podbiram morebiten predlog o prepovedi vklučevanja necepljenih otrok v vrtce itd...+absolutno višje kazni,ter plačljivi stroški zdravljenja... neodgovorno ogrožate ostale...
markym77
10. 01. 2018 08.12
-1
Sej si ceplen, kaj paniko zganjaš. Al ne veš če lahko zaupaš cepivom? Za 20€ se greš lahko še enkrat...
murkecc
09. 01. 2018 21.26
-15
Cepiva so vir genetskih mutacij.
Krta?a 21
09. 01. 2018 21.25
-15
Gogl Stefan Lanka. Ta je na nemškem sodišču farmacevtom pokazal da virus ošpic ne obstaja. Bolezen nastane zaradi drugih dejavnikov. Čas je da gre 200let star n....g o cepivih v zgodovino. Cepiva, nobeno cepivo ni delalo, ne dela in ne bo delalo. Je le prevara.
Demination
09. 01. 2018 21.26
+17
Ko zboli tvoj otrok za ošpicami se ti ni treba bati, ker ne obstajajo.
Krta?a 21
09. 01. 2018 21.30
-13
Nič bat. Ne bo. Če pa bo, se bo pa drugač zdravilo.
Animal_Pump
09. 01. 2018 22.38
+13
Ja zdravilo se bo kot, se je včasih...ampak pozdravilo se pa ne bo...že večkrat videno. Potem pa pride na vrsto cviljenje, ko je prepozno,pa še zdravnike bi tožili.
Morana7
10. 01. 2018 10.23
+1
V isti državi je bila potrjena zakonodaja za obvezno cepljenje proti ošpicam lani....zanimivo, glede na to, da jih sodniki ne priznavajo..
Demination
09. 01. 2018 21.24
+5
Večina ljudi, ki verjamejo v teorije zarote je nižje izobraženih.
Krta?a 21
09. 01. 2018 21.28
-13
Ne bi bil tako prepričan. Nekateri ki mislijo da na faksih učijo samo resnico....200let staro prevaro. Dajte mal svoje glave vklopit in poglejte dejstva. Kolikokrat je kdo na faksu videl virus pod mikroskopom? A je bil to virus al je profesor rekel in določil da je virus?
beowulfsam
10. 01. 2018 09.39
+1
Morana7
10. 01. 2018 10.24
+3
Ni čisto res, glede te teme me preseneča celo folk z magisterijem.
gump3c
09. 01. 2018 21.20
+12
Kulturna obogatitev s strani sosona!!! Bravo
rokinja
09. 01. 2018 21.43
+2
endva
09. 01. 2018 21.18
+4
Klampfman
09. 01. 2018 21.23
+11
Izola = avtohtona pokrajina. Cez par letbo republika
endva
09. 01. 2018 21.25
-8
Klampfman, na žalost imaš prav... Jaz zato letos volim JJ!