Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so potrdili, da so v bolnišnico sprejeli otroka, ki je zbolel za ošpicami in je tako prvi primer bolezni letos. Na NIJZ so še povedali, da se je otrok te dni vrnil iz Srbije, kjer so od oktobra zabeležili izbruh bolezni. Gre za tipičen primer ošpic so dodali na NIJZ. Bolezen naj bi potekala brez zapletov.
Na NIJZ so še poudarili, da je bil otrok cepljen z enim odmerkom od dveh (oba naj bi otroci praviloma dobili do vstopa v šolo. Najmanjši presledek med prvim in drugim odmerkom je en mesec.).
Kot so poročali v oddaji 24UR, so starši otroka pomoč najprej iskali pri pediatru, ta pa jih je takoj usmeril na infekcijsko kliniko. Tu so najprej sumili, da ima otrok bolezen ust, rok in nog, vendar so laboratorijske preiskave pokazale, da gre v resnici za ošpice.
Ošpice so zelo nalezljiva otroška bolezen, ki jo povzroča virus ošpic, za katero pa lahko zbolijo tudi odrasle osebe. Glavne značilnosti so vročina, vnetje očesnih veznic, nahod, kašelj in zlivajoč značilen izpuščaj (rdečkast izpuščaj, ki je dvignjen nad nivojem kože).
Kljub izvajanju programov za eliminacijo (odpravo) ošpic v mnogih predelih sveta, so ošpice še vedno pogosta bolezen v Aziji, na Pacifiku in Afriki pa tudi v Evropi.
V Sloveniji je večina primerov ošpic vnesenih ali povezanih z mednarodnimi potovanji. Zbolijo predvsem necepljene osebe, ki potem prenesejo okužbo na druge nezaščitene osebe, kar ima lahko za posledico izbruh ošpic, so pojasnili na NIJZ.
Pomembno je tudi, da ošpice pravočasno prepoznamo. Če se pri otroku ali odraslemu po potovanju pojavijo značilni bolezenski znaki, o tem po telefonu takoj obvestimo izbranega osebnega zdravnika in ostanemo doma.
Ne hodimo v čakalnico in ne širimo bolezni. Glede nadaljnjega ukrepanja upoštevamo navodila zdravnika, še svetujejo na NIJZ.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.