Če le eno noč spimo premalo, s tem obremenimo srce. Naslednji dan mora namreč naš ''motor'' delovati 10 odstotkov močneje, je pokazala študija.
Nekateri poklici - gasilci, policisti, delavci v zdravstvu - zahtevajo tudi 24-urno dežurstvo, v okviru katerega je spanja malo. Študija je pokazala, da takšno delo oziroma neprespane noči zaradi takega ali drugačnega razloga še posebej vplivajo na srce, medtem ko je že dolgo znano, da utrujenost oziroma pomanjkanje spanja vpliva na fizično, miselno in čustveno počutje.
''Prvič smo dokazali, da že kratkotrajno pomanjkanje spanja v okviru 24-urnega delovnika lahko močno vpliva na delovanje srca, krvni pritisk in utrip srca,'' je dejal avtor študije Daniel Kuetting iz nemške univerze v Bonnu.
V študiji je sodelovalo 20 radiologov, med njimi 19 moških in ena ženska, s povprečno starostjo 31,6 leta. Preverili so njihova srca pred in po 24-urnem dežurstvu, v katerem so sodelujoči spali le okoli tri ure. Preverili so obremenjenost srca, pa tudi krvni tlak in utrip.
Po dnevu s pomanjkanjem spanja je pregled pokazal očitno obremenitev srca, saj je moralo srce delovati za okoli 10 odstotkov močneje kot sicer. Prav tako so imeli sodelujoči v raziskavi povečano količino hormonov, ki se izločajo ob stresu.
''Ker vse več ljudi dela dlje kot pred leti v vse več poklicih, je treba preveriti, kakšni so vplivi, če ne dobimo dovolj spanja,'' so jasni avtorji.
Kaj še pomeni pomanjkanje spanja?
V preteklosti so pomanjkanje spanja že povezali s porušenim metabolizmom in povečanim nivojem hormona kortizola, kar lahko vodi v povišan pritisk in povečano tveganje za srčno kap.
Leta 2010 so v študiji na univerzi Warwick ugotovili, da imajo ljudje, ki na noč spijo manj kot šest ur, za 12 odstotkov več možnosti, da umrejo pred 65. letom, kot tisti, ki spijo od priporočenih šest do osem ur.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.