Odločitev o uvedbi brezplačnega cepljenja proti humanemu papiloma virusu (HPV) bo znana v šestih mesecih, je po srečanju s poslanko Zares Majdo Širca in drugimi pobudnicami peticije za uvedbo cepljenja pojasnila ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič. Odločitev o tem bo moral na podlagi strokovnih dejstev sprejeti zdravstveni svet, vendar po besedah ministrice še ni dobil tovrstne pobude. Ko bo znana odločitev, pa se bo moralo ministrstvo s farmacevtskimi družbami pogajati tudi o znižanju cene cepiva.
Poslanka Širca, prvopodpisana pod peticijo v podporo brezplačnemu cepljenju proti HPV Bernarda Jeklin, predsednica društva Kala za boj proti okužbam s HPV in raku materničnega vratu Renata Capuder Mermal ter ginekologinja Lucija Vrabič Dežman so želele od ministrice izvedeti, kakšna je usoda skoraj 46.000 podpisov, ki so jih v enem mesecu zbrali na spletni strani združenja Zares. Pobudnice peticije je zanimalo, "zakaj še ni odločitve, ko pa vsi vemo, da je varnost cepiva proti HPV zelo visoka, skoraj 100-odstotna," je dejala Širca.
Pobudnice menijo, da bi bilo dobro po enem letu končati postopke za uvedbo brezplačnega cepljenja, saj bo v naslednjem letu Slovenija predsedovala Evropski uniji, ena glavnih pomembnejših tem pa je boj proti raku. Po besedah Širce bi ministrstvo za zdravje pa tudi inštituti in Slovenke in Slovenci zadovoljni, če bi Slovenija znala odgovoriti, da je eno zelo pomembno preventivno odločitev sprejela v zadnjem času.
"Podpisi pod peticijo pomenijo neke vrste pritisk, da bi vendarle prišlo do odločitve, ali bo Slovenija uvedla brezplačno in neobvezno cepljenje proti HPV," je poudarila Širca. Pobudnice so na srečanju dobile odgovor, ki jih je razveselil, je dejala Jeklinova. In sicer je ministrica obljubila, da bo najpozneje v pol leta stvar odločena. Kar po besedah Jeklinove pomeni, da bodo čez pol leta dobili sporočilo ministrstva, da se je, kot upajo, odločilo v skladu z njihovimi pričakovanji. Tako bo za rep ta pozitivna odločitev ujela predsedovanje EU in bo ostal lep vtis, je dejala Jeklinova.
Mazej Kukovičeva pričakuje, da bo Inštitut RS za varovanje zdravja (IVZ) dal zdravstvenemu svetu pobudo za uvedbo brezplačnega cepljenja proti HPV. Ob tem je izrazila presenečenje, ker je IVZ sam izdal zloženko in oglase v podporo cepljenju, ki ga je financirala farmacevtska družba MDS. Po mnenju ministrice je znotraj institucij treba vzpostaviti red.
Cene zdravil so visoke, se je strinjala tudi ministrica, vendar je po njenih besedah primarna naloga ministrstva, da na podlagi strokovnih dejstev sprejme odločitev o uvedbi cepljenja, potem pa bo na vrsti pogajanje s farmacevtskimi družbami o znižanju cene cepiva.
Ginekologinja Vrabič Dežmanova je kot članica strokovne skupine za pripravo smernic za ministrico pojasnila, da se je strokovna skupina na osnovi s podatki podprtih dokazov, izkušenj, varnosti in učinkovitosti cepiva odločila v podporo cepljenju. "Tam, kjer ne moremo odpraviti vzroka bolezni, tam je v medicini učinkovita primarna preventiva, to pomeni preprečevanje," je dejala ginekologinja.
Pri primarni preventivi pri raku na materničnem vratu in raku zunanjega ženskega spolovila povzročenega s HPV sta po njenih besedah samo dve možnosti. Ali popolna abstinenca vseh intimnih stikov, ne samo spolnih odnosov, ali uvedba cepljenja. Večina ginekologov je po besedah Vrabič Dežmanove podprla drugi predlog. Pojasnila je, da ima veliko izkušenj z boleznijo in njenim odkrivanjem, pa tudi zanimanjem žensk za cepljenje.
Vrabič Dežmanova je ocenila, da se tako dolgo odlaša z odločitvijo o uvedbi celjenja, ker bi se rezultati pokazali šele čez 10, morda 20 let. Cepili naj bi deklice stare od 11 do 13 let, kar bi državo letno za cepljenje ene generacije 9000 deklic stalo okoli 2,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.