maternični

Pevka pomirila oboževalce: Operacija uspela, a ostajam v bolnišnici

01. 04. 2025 07.00

Pevko Jesy Nelson so zaradi zapleta v nosečnosti v začetku marca sprejeli v bolnišnico in opravili operativni poseg. Kot je članica nekdanje dekliške skupine Little Mix svojim sledilcem povedala tedaj, obstaja možnost, da bosta s partnerjem izgubila oba nerojena dvojčka. Po tednih tišine, ko so se pevkini oboževalci spraševali, kakšen je bil razplet operacije, je pevka svojim sledilcem sporočila, da je operacija uspela, a da še vedno ostaja v bolnišnici.

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'

03. 11. 2024 08.36

Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

Zdravniki čakali, da je plodu nehalo biti srce. Ženska po treh dneh umrla

02. 11. 2024 15.34

Na dan je prišla tragična zgodba iz leta 2021 v Teksasu. Ženski v 17. tednu nosečnosti, katere plod je bil skoraj že zunaj, njegova glava pa je pritiskala na maternični vrat, zdravniki niso ponudili pospešitve poroda ali izpraznitev maternice, da bi preprečili smrtonosno okužbo. Plod je namreč še imel utrip, zdravniki pa niso smeli pospešiti splava, čeprav je bil ta že "v teku". Tri dni kasneje je ženska umrla zaradi infekcije.

EU mikajo redke dragocene surovine, ki se nahajajo na Grenlandiji

14. 03. 2024 12.36

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se odpravlja na obisk na Grenlandijo. Čeprav dansko avtonomno ozemlje uradno ni del EU, je strateško zelo zanimivo za Bruselj zaradi redkih surovin, ki jih Evropa potrebuje za t. i. zeleni prehod.

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter

10. 03. 2024 07.00

Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

Skupina Grenlandk zaradi neprostovoljne kontracepcije toži Dansko

05. 03. 2024 11.08

Nekaj več kot 140 žensk z Grenlandije je v ponedeljek zaradi neprostovoljne kontracepcije vložilo tožbo proti Danski. Od države zahtevajo odškodnine, ker so jim v 60. in 70. letih preteklega stoletja vstavili maternični vložek brez njihove vednosti ali soglasja. Vsega skupaj naj bi kampanja takratnih danskih oblasti prizadela več tisoč žensk, podatki pa kažejo, da se je število rojstev v nekaj letih prepolovilo.

Zaradi neprostovoljne kontracepcije skupina Inuitk zahteva odškodnino

03. 10. 2023 11.02

Skupina žensk z Grenlandije od danske vlade zahteva odškodnino zaradi kampanje neprostovoljne kontracepcije v 60. letih prejšnjega stoletja. Vsaj 4500 ženskam, med njimi najstnicam, so v okviru programa, namenjenega omejevanju rodnosti med avtohtonim prebivalstvom, vstavili maternični vložek brez njihove vednosti ali soglasja.

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?

27. 03. 2023 15.00

Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

Kar 80 % žensk ne prepozna plodnih dni

27. 03. 2023 00.15

Čeprav pogostokrat mislimo, da do zanositve pride zlahka, žal, temu ni vedno tako. Vse več parov lahko to potrdi, saj je za nekatere pot do starševstva daljša in polna preizkušenj.

Bindi Irwin že desetletje trpi neznosne bolečine zaradi endometrioze

08. 03. 2023 07.58

Avstralska naravovarstvenica in televizijska osebnost Bindi Irwin je razkrila, da že desetletje trpi neznosne bolečine zaradi endometrioze. V objavi na Instagramu je 24-letnica zapisala, da je prestala operacijo, da bi ublažila stanje. Endometrioza nastane, ko tkivo, podobno maternični sluznici, raste v jajčnikih in jajcevodih.

Omejevanje rojstev na Grenlandiji: več tisoč žensk prejelo prisilno kontracepcijo

02. 10. 2022 13.43

Na Danskem in Grenlandiji se bo začela preiskava glede zgodovinskih praks uravnavanja rojstev, ki so jih danski zdravniki več let izvajali na Inuitih na Grenlandiji. V šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja so namreč več tisočim dekletom vstavili maternični vložek. Gre za pripomoček, ki ga vstavijo v maternico, da bi preprečili nosečnost. Mnoge ženske so poročale o hudih bolečinah in zapletih, nekaterim so po več letih morali odstraniti celo maternico, številne niso mogle imeti otrok. Nekatere so šele pri naslednjih zdravniških pregledih ugotovile, da imajo vstavljen vložek.

Američanki na Malti zavrnili pravico do splava, pomoč bo iskala na Majorki

23. 06. 2022 08.45

Američana Andrea in Jay sta se na dopustu na Malti iz brezskrbnih počitnic zbudila v nočno moro. Nikoli si nista predstavljala, da bosta morala čakati, da srce njunega nerojenega otroka preneha biti ali da Andrea dobi smrtonosno infekcijo. Zaradi stroge zakonodaje na področju splava malteški zdravniki, kljub temu da je Andrei delno odstopila placenta, kar pomeni, da njena nosečnost ni več mogoča, ne želijo opraviti splava. Počakati mora, da zarodku preneha bitje srca. Med čakanjem pa se lahko pojavijo hudi zapleti, ki bi ogrozili Andreino življenje. A zdravniki ob tem Američanki ne želijo dati niti odobritve za potovanje v tujino. Kljub temu bo nosečnica zdaj poletela na Majorko, kjer namerava opraviti umetno prekinitev nosečnosti.

Ženskam moramo omogočiti varno prekinitev nosečnosti, brez obsojanja

25. 05. 2022 06.00

V Sloveniji je vsaj polovica nosečnosti nenačrtovanih, zato je za zmanjševanje dovoljenih splavov, so enotni ginekologi, pomembna kakovostna spolna vzgoja in kontracepcijska zaščita. A ker ženska še vedno lahko nenačrtovano zanosi, je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti, za katero se mora odločiti ženska sama, brez obsodb, je jasen ginekolog Mišo Rajić. Ozaveščanje o kontracepciji ni samoumevno, saj več kot 200 tisoč žensk nima ginekologa.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

Britney na zaslišanju: Preprečujejo mi znova postati mama

24. 06. 2021 10.11

Britney Spears je na težko pričakovanem zaslišanju o njenem skrbništvu spregovorila o zatiralnih metodah svojega očeta Jamieja in njene menedžerske ekipe, ki ji med drugim preprečujeta poroko in otroke, v preteklosti pa so jo silili tudi v jemanje zdravil. Povedala je, da je sedaj lagala o svojem dobrem počutju ter da je v resnici depresivna, travmatizirana in nesrečna.

Lena Dunham o težavah z zanositvijo: Nikoli ne bom mogla imeti otrok

17. 11. 2020 09.58

Ameriška igralka, ki jo poznamo iz serije Punce, je v svežem eseju zapisala, kako težka so bila zadnja leta zanjo, ko je spoznala, da nikoli ne bo mogla imeti otrok. Sprijazniti se s kruto realnostjo ni bilo lahko, je zapisala.

Dvojčici v Kölnu sta se rodili s trimesečno razliko in ne v istem letu

16. 04. 2019 14.26

V nemškem Kölnu sta se dvojčici rodili s trimesečno razliko in niti ne v istem letu. Njuna mati je namreč novembra lani prvo deklico Liano rodila po 26 tednih nosečnosti, po prvem rojstvu pa se je nosečnost nadaljevala brez težav. Druga deklica je prišla na svet februarja letos, so sporočili iz kölnske bolnišnice.

Bodo proti okužbi z virusom HPV po novem cepljeni tudi dečki?

23. 01. 2019 17.47

Na ljubljanski Ginekološki kliniki so odprli cepilno mesto za cepljenje proti okužbi z virusi HPV, s katerim lahko preprečimo nastanek raka materničnega vratu. Okužba s HPV je sicer najpogostejša virusna spolno prenosljiva okužba. Mladi se s temi virusi lahko okužijo že kmalu po začetku spolnih aktivnosti.

Cepljene ženske imajo do 90 odstotkov manj možnosti za raka na materničnem vratu

22. 01. 2018 06.54

Začenja se teden boja proti raku na materničnem vratu. Število novoodkritih rakov na materničnem vratu se je od začetka delovanja državnega programa Zora prepolovilo. Ta vrsta raka sicer sodi med redkejše oblike, saj jo lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV.

Obolevnost za rakom na materničnem vratu se znižuje

22. 01. 2017 09.56

Začenja se evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu, ki ga lahko skoraj v celoti preprečimo z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusu HPV. Obolevnost za rakom na materničnem vratu se sicer znižuje, vse več je tudi zgodaj odkritih rakavih sprememb, za kar gredo zasluge zlasti presejalnemu programu Zora.

Ko se rutinski poseg spremeni v krvavo travmo: izkušnja bolnice, ki pa ni osamljena

04. 10. 2016 09.05

Je pred nami še ena tistih zgodb, ki bo vrgla slabo luč na slovensko zdravstvo, povzročila veliko zgražanja, nato pa bo vse potihnilo in karavana bo šla dalje? Upamo, da ne. Pred dnevi je v javnost prišla zgodba bolnice, ki je med rutinskim posegom na ginekološki kliniki v Ljubljani doživela grozljivo izkušnjo. Zdaj je znan tudi odziv bolnišnice, ki sicer obžaluje dogodek, a napake med posegom ne priznava.

'Ženske naj ne trpijo bolečin, saj ni normalno, da jih boli'

19. 03. 2015 13.19

Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Dva simptoma, ki kažeta, da je nekaj narobe. Endometrioza je bolezen, ki je pogostejša od sladkorne bolezni, a večina sploh ne ve, da obstaja.

Pojavnost raka na materničnem vratu se je v desetih letih pri nas prepolovila

24. 01. 2015 07.30

V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V 10 letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Še en uspeh znanstvenikov. Z inovativno terapijo pozdravili bolnici z rakom na materničnem vratu

02. 06. 2014 15.14

Po novici, da so s pomočjo inovativne terapije pri kar 14 bolnikih pozdravili levkemijo, iz Amerike prihaja še ena dobra novica. Tokrat o dveh bolnicah, ki sta po imunski terapiji s T-celicami preboleli raka na materničnem vratu.

Seks med menstruacijo? Zakaj pa ne.

05. 05. 2014 06.30

Mnogi pari med menstruacijo ne želijo imeti spolnega odnosa. A če se vama izloček ne gabi, potem ni nobenega razloga, da se ne bi tudi v tem obdobju predala strasti.

Vse, kar morate vedeti o vagini

04. 03. 2014 06.30

Vagina ali nožnica je za mnoge še vedno zelo skrivnosten del ženskega telesa. Nekaj odgovorov na najbolj pogosta vprašanja, kot so: se lahko raztegne, mora imeti tak vonj in zakaj je občutek, ko se jo kdo dotakne, tako zelo dober, vam razkrivamo v nadaljevanju.

Preprečevanje raka na materničnem vratu z rednimi pregledi in cepljenjem

19. 01. 2014 10.40

Začenja se Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna.

Zakaj je masturbacija dobra za zdravje?

10. 12. 2013 23.01

Številni strokovnjaki zatrjujejo, da je samozadovoljevanje koristno tako za moške kot ženske. Gre za spodbujanje in draženje lastnih spolnih organov za dosego spolnega užitka in orgazma, pogosto pa je povezano s spolnimi fantazijami.

Predmeti Jacksona in Morrisona na dražbo

27. 11. 2013 11.23

V decembru bodo šli na dražbo osebni predmeti dveh glasbenih legend – Michaela Jacksona in Jima Morrisona. Naprodaj bodo dali Jacksonove plesne čevlje, rokavico, klobuk in risbe, vse seveda podpisano, naprodaj pa bo tudi Morrisonova beležnica.

Ženske, z vodo do orgazma in z orgazmom do kreativnosti?

09. 10. 2013 17.25

Oglejmo si deset dejstev o spolnosti in ženskah, za katere (morda) še niste slišali, gre pa za dognanja doktorice Eden Fromberg ter nekatere podrobnosti iz nove knjige Naomi Wolf Vagina: Nova biografija.