[tom] Kakšno mnenje imate o waldorfski šoli vi?
[robi] Zagotovo to ni šola za tiste, ki želijo svojim otrokom zagotoviti kakovostno "akademsko" izobrazbo. Poleg tega sam vzgojni koncept waldorfske pedagogike ocenjujem kot nevarnega, saj zaradi moči, ki jo pripisujejo razredniku in zaprtosti v krog istomišljenikov omogoča nevarne zlorabe.
[Saso] A bi lahko kaj povedali o posebnostih poučevanja v waldorfski šoli?
[robi] Učenci v tej šoli pridobivajo vse informacije od razrednika, otrokom je odsvetovano spremljanje informacij preko drugih medijev, stik šole z družino je zelo tesen, skratka, priložnosti, da bi otrok dobil različne poglede na življenjska vprašanja, ni prav veliko.
[robi] Naslednja nevarnost je zaviranje racionalnega razvoja do 14 leta starosti - do takrat naj bi se otrok učil s posnemanjem in preko sugestivnih podob. To načelo je dobrodošlo za področje umetnosti, ne pa za ostale šolske predmete, niti ne za vzgojo.
[kaj] V čem je bistvena razlika med pedagogiko državne in waldorfske šole?
[robi] Med "znanstveno pedagogiko", ki naj bi bila osnova za delo v javni šoli, in waldorfsko pedagogiko še od časa njenega nastanka ni bilo praktično nobene povezave. Steinerjeva (utemeljitelj te pedagogike) razvojna teorija in antropološke ideje o človeku so povsem različne od tega, kako se je antropologija, psihologija in pedagogika razvijala v okviru univerz.
[Saso] A mi lahko eden tako po domače razloži pojem evritmija?
[robi] Evritnija je posebna oblika izraznega plesa, ki so jo razvili antropozofi in jo gojijo v svojih šolah.
[frenk] Kakšen uspeh imajo otroci v srednji šoli, kateri so obiskovali waldorfsko šolo?
[robi] Podatkov o uspehu otrok, ki so obiskovali waldorfsko OŠ, v državnih srednjih šolah, nimamo.
[Da_Damn] Imate očitno stare podatke. Sploh pa bi bilo ilegalno take podatke okoli prenašat.
[robi] Podatki o uspehu posameznega otroka/mladostnika, so res osebne narave, a popoln "mrk" zunanjega nadzora nad kakovostjo izobraževalnih dosežkov waldorfske šole celo takrat, ko je prva generacija zaključila osnovno šolo, se mi ne zdi upravičen, še posebej zato, ker je istočasno ministrstvo dodelilo koncesijo za gimnazijski program waldorfske šole.
[Hitri] Na waldorfski šoli je večji poudarek na individualnem pristopu do učencev?
[robi] Razvoj individualnosti je poseben problem. Steiner je na primer zanikal naravno "pravico" levičarja, da piše z levo roko (takemu učencu dajo v levo roko vrteti kamenčke in ga preusmerjajo na pisanje z desnico), hkrati pa je postavil tako stroge skupne okvire "zdravega razvoja", da v njih po mojem mnenju ni prav veliko prostora za individualnost. Upam pa seveda, da se je praktična doktrina vsaj malo odmaknila od Steinerjevih idej
[kaj] A mi lahko nekdo pove zakaj na waldorfski šoli ne dovolijo hospitacij?
[robi] Waldorfska šola ima dneve odprtih vrat, ko je odprta za javnost, obiskovanja pouka (hospitacij) pa ne odobrava, ker naj bi to pretirano motilo učence.
[tom] Ni problem v tem, da druge šole rabijo inštrukcije, problem je v tem, da hvalijo uspešne rezultate pri ekstercih, da se učijo od prvega razreda in še in še, potem pa pridejo po osmih letih učenja jezika in ne vedo dva stavka.
[robi] Ministrstvo in šolska inšpekcija je javno povedala - tudi v prispevki na TV - da vsebinski posegi v pouk niso možni, ker v Sloveniji nimamo "izvedencev" za ta posebni koncept! Ministrstvo bi moralo poskrbeti vsaj za zaščito otrok in njihovih staršev, ko ti menijo, da se v šoli s koncesijo dogaja nekaj, s čimer niso bili seznanjeni ob vpisu otroka.
[ZZigc] V tujini, recimo na norveškem, je waldorska šola že tako priznana, da te po končani gimnaziji, brez kakršnih koli izpitov, sprejmejo na kateri koli faks.
[robi] Program Waldorfske pedagogike ima mednarodno licenco in je kot tak preverjen iz tujine. Seveda pa lahko kadarkoli pride do problemov pri praktični izvedbi in takrat bi po mojem mnenju morala - seveda na pobudo staršev - vskočiti inšpekcija. Ne, da presoja "didaktična vprašanja pouka", ampak načelna vprašanja otrokovih pravic.
[Saso] A lahko kaj več o tej šoli izvem iz knjige Avtoriteta v vzgoji?
[robi] Prebral se takšno količino Steinerjevih del in predstavitev waldorfske pedagogike, da "vsaj približno vem", o čem govorim. Sicer pa si moje poglede na ta koncept lahko ogledate v posebnem poglavju knjige "Avtoriteta v vzgoji".
[Saso] Kakšna je potem vloga učitelja? (da poučuje, vzgaja ali kaj drugega)?
[robi] Waldorfska šola in njeni teoretiki se žal ne udeležujejo strokovnih posvetov, kjer bi lahko skupaj razpravljali o strokovnih vprašanjih, zato so tovrstni stiki zelo okrnjeni.
[kaj] Robi, kako je waldorfska šola odprta v družbo, kaj ji lahko da?
[robi] To vprašanje bi morali zastaviti waldorfgskim pedagogom. Na edinem mednarodnem posvetu, kjer smo sedeli za isto mizo (v začetku devetdesetih v Mariboru) se je pokazalo, da strokovne dileme naše pedagogike waldorfovci enostavno ne zanimajo...
[kaj] Kaj mislite o tem, da w. učitelji nimajo nič klasične pedagoške izobrazbe?
[robi] Antropozofija "naj bi jim dala" celoten vpogled v duševno-duhovno strukturo človeka in razvojna načela. Strokovno znanje (posameznega šolskega predmeta) pa je vsaj v osnovni šoli v "drugem planu". Seveda pa mnogi učitelji na w.š. imajo pedagoško in strokovno izobrazbo... A seveda ne iz vseh glavnih šolskih predmetov, ki jih v waldorfski OŠ poučuje en sam učitelj ves čas!
[polz] Kako ti waldorfska šola pomaga pri pripravljanju na faks?
[robi] Doseganje ustreznih kriterije znanja za nadaljevanje šolanja na višji stopnji izven mreže waldorfskih šol je seveda lahko problem - ni pa nujen! Predolgo pismenjevanje lahko na primer "prikrije" legastenične težave, ki jih je ob hitrem odkritju mogoče uspešno "zdraviti". Sicer pa mnogokrat starši zavestno tvegajo kakšno leto "izgube" oziroma uvajanja za nadaljnje šolanje. Leto posebne priprave. za opravljanje eksterne mature ni nič neobičajnega.
[Irena] Pozdravljeni.Dva otroka sem imela v Waldorfski šoli.Hčerko 12 let in sina 3 in pol leta. Na žalost imam slabe izkušnje. Sin je bil v sredini 4. razreda nepismen (ni spravil skupaj par stavkov), hči pa je zadnji letnik pred maturo ugotovila, da ima polno osnovnih predmetov nepredelanih.V Waldorfski šoli imajo problem!!!
[robi] Po moje največji problem waldorfske vzgoje je predolga odsotnost racionalne refleksije izkušenj otrok in velika navezanost na učitelja in podobno misleče starše. Hvala bogu pa nobena vzgoja ni "vsemogočna", zato se hipotetično lahko vsak posameznik odmakne od privzgojene doktrine.
[kaj] Ali je lahko s temi otroci problem, ko učiteljeva avtoriteta popusti in so prepuščeni sami sebi?
[robi] Konkretnih vzgojnih ukrepov je verjetno mnogo. V zadnji aferi je izstopala grožnja z umivanjem ust in sedenje na sredi razreda na stolu (nekakšna oslovska klop), češ da se bo tako umiril in "prizemljil". Meni so taki ukrepi absolutno sporni in bi prej podpisal jasno postavljena pravila, pogovor in celo ustrezne "formalne" kazni, saj s tem otroku damo sporočilo, da ga jemljemo za odgovorno bitje.
[ZZigc] Po dvanajstih letih lahko zagotovim, da temu ni tako in ne verjemi vsemu!!!
[Da_Damn] Enako z mano. To z umivanjem ust so navadne bedarije.
[robi] Pravilnik o pravicah in dolžnostih učencev/dijakov se vsaj v tistem delu, ko predpisuje seznam kršitev pravil, po moje v waldorfski šoli ne upošteva.