Državne obveznice, ki jim pogovorno pravimo tudi ljudske, so končno na voljo, vendar ne čisto vsem, čeprav so "ljudske", ampak zgolj tistim, ki so pripravljeni odpreti trgovalni račun in kupiti obveznico za vsaj tisoč evrov. Država se želi pri državljanih zadolžiti za 250 milijonov evrov po 3,4-odstotni obrestni stopnji, kar pomeni, da boste z vložkom tisoč evrov na leto dobili 34 evrov, če bi kupili obveznice za 100 tisoč evrov, kolikor je zgornja meja, bi na leto od države dobili 3400 evrov. Potem država od vaših prejetih obresti vzame še 25 odstotkov davka, vendar je pomembno izpostaviti, da narekuje davčni odpustek do 1000 evrov. To pomeni, da je optimalna naložba v obveznice 30 000 evrov, ker vlagatelj vsako leto dobi 1020 evrov in plača 25-odstotni davek od zgolj 20 evrov, kar znese 5 evrov oziroma, če so stroški vodenja trgovalnega računa višji od 20 evrov, ne bo treba plačati davka. Gost Finančnega POPkasta dr. Aljoša Valentinčič iz Ekonomske fakultete v Ljubljani je izpostavil, da je kljub negodovanju nekaterih posameznikov 3,4-odstotna obrestna mera precej visoka. "Ta obrestna mera ni nizka ne z vidika države in tudi ne z vidika varčevalca. Država se lahko v tem hipu zadolži na mednarodnih finančnih trgih po bistveno ugodnejši obrestni meri, tam nekje po 0,5-odstotni točki nižje kot pri ljudeh. Varčevalci pa ne vem, kje bi lahko dobili tako varno naložbo po tej stopnji, depoziti prinašajo manj."
"Državna obveznica je pomembna tudi zato, ker se bo v družbi dvignila splošna finančna pismenost, ki je trenutno zelo slaba. Določeni ljudje na primer govorijo o tveganju pri naložbi v obveznice, istočasno pa so ti isti ljudje izpostavljeni naložbam v kriptovalute, ki so dejansko zelo tvegan naložbeni razred," poudarja redni profesor financ in računovodstva Aljoša Valentinčič. Govorili smo, kako se naučiti osnov vrednotenja podjetij. Izpostavili smo pomen denarnega toka, kaj nam pove razmerje med ceno in dobičkom (P/E) ter kaj predstavlja donos na vloženi kapital (ROIC).
V Finančnem Popkastu smo izpostavili tudi glavne aktualne dogodke na finančnih trgih od Kitajske do ZDA. Petina podjetij iz osrednjega ameriškega indeksa S & P 500 v tem tednu poroča poslovne rezultate. Čedalje več podjetij napoveduje odpuščanje delovne sile, ki pomeni ohlajanje gospodarstva in dviguje verjetnost za nižanje obrestnih mer pri ameriški in evropski centralni banki. Medtem ko zahod zateguje monetarno politiko, Kitajska napoveduje velik paket fiskalne pomoči za delniške družbe v vrednosti 250 milijard evrov. Geopolitičnim napetostim ni videti konca, tradicionalne dobavne poti so okrnjene zaradi napadov na kontejnerske ladje v Rdečem morju in tudi cena surove nafte narašča že od začetka leta. Kako možno je, da se povrne drugi val naraščajoče inflacije v času ekonomske šibkosti?
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.