Nekaj barve lahko pri obnovi notranjih prostorov naredi čudo. Toda povsem drugače je z obnovo umetnin in starin. Restavratorstvo je namreč bolje prepustiti izkušenim rokam strokovnjakov.
To so na krut način spoznali v cerkvi v mestecu Estella na severu Španije, kjer so za 'osvežitev' lesenega kipa Svetega Jurija iz 16. stoletja najeli kar lokalnega učitelja umetnosti, poroča BBC.
Kot je razvidno iz fotografij, ki so nemudoma zaokrožile po spletu, je učitelj mučenikov obraz obarval rožnato, oklep pa svetlo sivo.
"Kakšna velika izguba," je pod fotografijo 'obnovljenega' kipa komentiral eden od uporabnikov. Drugi pa je zapisal, da bi takšne 'napade' na kulturno dediščino lahko preprečila le zagrožena zaporna kazen.
Duhovnik želel le, da se kip očisti, ne pa tudi 'obnovi'
Španski uradniki so obnovo označili za "zastrašujočo". "Ne moremo več dopustiti napadov na našo kulturno dediščino," so dejali v španskem Združenju za konzervatorstvo (ACRE). "To kaže na hudo pomanjkanje znanja, potrebnega ta takšno delo."
Duhovnik v Estelli je želel, da se kip le očisti, ne pa tudi 'obnovi'. Učiteljevo delo pa je nato tako razjezilo lokalne uradnike, da želijo vedeti, zakaj jih o načrtih cerkve nihče ni obvestil. "Nihče, niti regionalna vlada Navarre ni vedela za to," je za The Guardian dejal župan Koldo Leoz.
"Uporabili so omet in povsem napačano vrsto barve, zato je možno, da so izvirne plasti barve za zmeraj izgubljene," je dejal Leoz in tudi on dodal, da je to delo, ki bi ga morali opraviti strokovnjaki.
Po nekaterih poročanjih je skupina Karmacolor, ki je bila zadolžena za projekt, na družbenem omrežju Facebook sicer sproti objavljala vse faze obnove, a je te posnetke kasneje izbrisala.
81-letna 'restavratorka po duši' popravila fresko Jezusa in pritegnila tisoče obiskovalcev
Obnova močno spominja na ponesrečen poskus restavratorstva freske Jezusa Kristusa, ki se ga je leta 2012 v cerkvici v španski Zaragozi lotila takrat 81-letna Cecilia Gimenez.
'Restavratorka po duši' se je za obnovo freske Jezusa s krono iz 19. stoletja odločila po tem, ko je umetnina zaradi vlage dalj časa propadala. Njeno delo, ki je bolj kot na Jezusa, spominjalo na opico ali ježa, je nato postalo prava senzacija. V mestece je pritegnilo več tisoč obiskovalcev, ki so si želeli v živo ogledati njeno 'obnovo'.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.