Zaradi izjemno priljubljene miniserije Černobil se je povišala rast rezervacij za obisk 'mesta jedrske katastrofe'. Za turiste je prizorišče nesreče odprto od leta 2011, ko so oblasti odločile, da je dovolj varno za obiskovalce. Sedaj pa so Černobil začeli obiskovati tudi številni uporabniki Instagrama, da bi objavili mesto največje tragedije v evropski zgodovini, ob tem pa so naleteli na val kritik. S svojimi provokativnimi slikami naj bi izkazali nenaklonjenost vsem ljudem, ki so zaradi nesreče v Pripjatu izgubili življenje.
Pod oznako #cherobyl na Instagramu so objavljene poleg turobnih in srce parajočih slik zapuščenih stavb tudi slike veselih obiskovalcev, ki pozirajo ali skačejo pred znakom 'mesta duhov'. Ostali uporabniki socialnih omrežij so slike oklicali za nespoštljive.
"Če iščete fotografije po lokaciji Černobil na Instagramu, lahko najdete tovrstne stvari," je čivknila ena od uporabnica družbenega omrežja. "Ne vem za druge, ampak ko jaz vidim takšen prizor, jokam več dni. Ne vem, kako lahko narediš take slike."
Influencerka šokirala z golimi fotografijami
Javnost so najbolj razburile slike Veronike Rocheve, ki je na kraju katastrofe pozirala zgoraj brez in v spodnjem perilu. Svoj navdih za slike, ki jih je objavila na svojem Instagramu, je dobila po miniseriji Černobil, za lokacijo pa je označila mesto Pripjat, kjer se je 26. aprila 1986 zgodila nesreča. Njeni sledilci so jo zasuli z negativnimi komentarji: "Ljudje so tam umrli na zelo grozljiv način, imej vsaj nekaj spoštovanja." Druga pa je dodala: "Sram te bodi."
Za tuje medije se je 23-letna Veronika opravičila in priznala, da je lagala o kraju posnetih fotografij. Njene fotografije v spodnjem perilu naj bi bile posnete 2146 kilometrov stran od Černobila v zapuščeni kavarni v Sibiriji, blizu njenega doma v Novosibirsku. "Ne vem, zakaj smo se odločili označiti to lokacijo," je komentirala svojo odločitev.
"Nismo želeli užaliti ljudi, ki so preživeli tako množično tragedijo," je povedala za ruski spletni portal. "Za celotno zgodbo izkazujemo globoko sočutje." Po 33 letih je Pripjat še vedno neposeljen in predvidevajo, da bo ostal še naslednjih 100 let, zaradi radioaktivnega sevanja, ki je še vedno prisoten. "Več tisoč ljudi obišče prizorišče vsako leto," pravi Justin Francis, predsednik uprave odgovornega potovanja. "Količina sevanja, ki ste mu izpostavljeni, je podobna sevanju na dolgem letu z letalom."
Hrvati klicali v Ukrajino
Kako je na obisk mesta vplivala nova miniserija, so preverili pri hrvaškem mediju Slobodna Dalmacija in kontaktirali agencijo v Ukrajini. Obisk prizorišča ukrajinske katastrofe lahko za obiskovalce predstavlja ogromen finančni zalogaj. Za letalsko karto in tedensko nastanitev bi odšteli od 600 evrov do 1000 evrov. Enodnevni izlet za skupino turistov je med 80 in 120 evrov, če želite zasebno vodenje za eno osebo pa odštejete približno 370 evrov. Po zaključku miniserije Černobil so pri ukrajinskih agencijah zabeležili 40-odstotno rast zanimanja za ogled prizorišča, menijo pa, da se bo ta povzpela na 50 odstotkov.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.