Preiskovalci NPU so nadaljevali včeraj začeto preiskavo, v okviru katere iščejo dokaze za finančno oškodovanje družbe iz Ljubljane. Včeraj so na območju PU Ljubljana in PU Koper opravili 14 hišnih preiskav, v okviru katerih preiskujejo gospodarska kazniva dejanja, s katerimi je bila pridobljena protipravna premoženjska korist v višini najmanj devet milijonov evrov.
Policisti so dvema osebama odvzeli prostost, med njima pa je nekdaj najbogatejši Slovenec Tomaž Lovše, poleg njega pa je priprt tudi eden od dveh zakonitih zastopnikov družbe Diners Club SLO Saša Pušnik. Tretji osumljenec, zakoniti zastopnik Dinersa Slovenija Anton Horvatič je v tujini, so pa, tako je pojasnil direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič, tudi z njim že vzpostavili stik.
Policisti so preiskali več poslovnih in zasebnih prostorov ter zasegli materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.
Kot so sporočili s PU Ljubljana, so preiskovalci danes pregledovali zaseženo gradivo, nadaljujejo pa zbiranje obvestil in izvajajo zaslišanja.
Predmet predkazenskega postopka so domnevne nepravilnosti pri poslovanju gospodarske družbe, ki se je ukvarjala s plačilnimi instrumenti. Gre za sum storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti po 240. členu KZ-1., za kar je predpisana zaporna kazen osem let.
Preiskave so potekale pri Lovšetu in v njegovem podjetju. Neuradno je predmet preiskave odredba Banke Slovenije, ki je prepovedala uporabo kartice Diners in ki je bila naslovljena na zakonita zastopnika družbe, poleg Pušnika še na Horvatiča.
Lovše in Pušnik bosta čez noč ostala v policijskem pridržanju, kjer lahko ostaneta do petka popoldne. O pripornih razlogih bo odločal državni tožilec, je poudaril Majhenič.
Spletne Finance pišejo, da naj bi policisti preiskovali tudi vodilne v Hypu in še v eni banki. "Ti naj bi na 12 obrokov odkupili del Lovšetovih dolgov in njemu nakazovali denar, trgovce pa ignorirali," pišejo.
Po neuradnih podatkih Financ naj bi Lovše in njegova žena, ko je bilo že znano, da je Diners Club Slovenija pred odvzemom licence, v enem dnevu mimo vseh pravil dvignila večje vsote denarja.
Banka Slovenije je maja družbi Diners Club Slovenija, ki jo obvladuje Tomaž Lovše, zaradi neizpolnjevanja obveznosti do trgovcev (prodajnih mest), s katerimi je imela sklenjeno pogodbo o sprejemanju plačilnih kartic Diners Club, odvzela dovoljenje za opravljanje plačilnih storitev tako v Sloveniji kot v tujini.
Sledila so pogajanja, v katerih so se dogovorili, da bo obveznosti podjetij Diners Club Slovenija in DC Finance do trgovcev pokril Diners Club International, in sicer z odkupom terjatev trgovcev ob pomoči bank Unicredit in Hypo, novi lastnik franšize Diners Cluba za Slovenijo pa je postal Erste Card Club.
Ta je že pridobil licenco Banke Slovenije in je začel vzpostavljati prodajno mrežo. Dosedanjim imetnikom kartic Diners v Sloveniji bo do 20. avgusta poslal ponudbe za nove kartice. Uporabnikom, ki se bodo odločili za sodelovanje in bodo poslali podpisano pristopno dokumentacijo, bodo kartice aktivirali predvidoma v nekaj dneh in jih bo mogoče uporabljati. Uporabnike, ki imajo dolg do Dinersa, bodo najprej pozvali k poplačilu dolga na račun Unicredit banke Slovenija.
Preiskava, ki je v teku, je vezana izključno na poslovanje podjetja pod nekdanjim lastništvom franšize Diners za Slovenijo in v ničemer ni povezana s podjetjem Erste Card, so pojasnili v Erste Card Clubu. Ob tem so povedali, da kot novi lastnik franšize v celoti sodelujejo s pravosodnimi organi, kjer je to treba. Ob tem so v Erste Card poudarili, da glede samega poteka preiskave ne razpolagajo z nobenimi informacijami.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.