Gospodarstvo

Peticija proti obdavčitvi kripta: Nova obdavčitev razburja kripto skupnost

Ljubljana , 19. 04. 2025 11.51 | Posodobljeno pred 12 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za finance je napovedalo nov davek na kripto dobičke, s katerim Slovenija ne bo več kripto davčna oaza. Ti bodo namreč po novem obdavčeni s 25-odstotno stopnjo. Medtem ko ministrstvo poudarja, da je zakon spisalo, ker želijo slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki stremi k večji regulaciji, transparentnosti in izmenjavi podatkov, Bitcoin društvo Slovenije meni, da je predlog zakona nejasen in da ima številne pomanjkljivosti. Zato so začeli zbirati podpise proti zakonu.

Na ministrstvu za finance želijo z zakonom o davku od dobička iz odsvojitve kriptosredstev slediti urejanju tega področja na mednarodni ravni, ki stremi k večji regulaciji, transparentnosti in izmenjavi podatkov. V Sloveniji želijo zagotoviti jasno ureditev za davčne zavezance s čim manjšimi administrativnimi obremenitvami, so povedali ob predstavitvi novega zakona. 

Ureditev kripta
Ureditev kripta FOTO: Shutterstock

Po mnenju ministra za finance Klemna Boštjančiča je prav, da se to področje obdavči. "Danes nimamo še podatkov, koliko teh sredstev je dejansko naloženih. Cilj obdavčitve kriptosredstev ni povezan z davčnimi prilivi, a ocenjujemo, da je nelogično in nesmiselno, da eden najbolj špekulativnih finančnih instrumentov sploh ni obdavčen," je dejal. Dodal je, da bo to tudi spodbuda vlagateljem, da vlagajo v regulirane in bolj varne naložbe. Boštjančič je pojasnil, da bodo ta sredstva po predlogu obdavčena od prihodnjega leta naprej. "Torej nek donos, ki ga je nekdo ustvaril, ne bo obdavčen za nazaj," je dejal.

Nadzor nad kriptosredstvi se v svetu širi. OECD je pripravil okvir za poročanje o njih oz. standard CARF, po katerem se zbirajo, poročajo in izmenjujejo informacije o strankah ponudnikov storitev v zvezi s kriptosredstvi. Predlog povzema tudi določila evropske direktive, ki zajema poročanje ter avtomatično izmenjavo informacij med davčnimi organi držav EU o dohodkih iz transakcij s finančnimi kriptosredstvi, pojasnjujejo na ministrstvu.

Bitcoin društvo prepričano o številnih pomanjkljivostih

Bitcoin društvo Slovenije (bitcoin.si) pa je skupaj z Blockchain Alliance Europe, pripravilo peticijo proti obdavčitvi kripto sredstev, s katero nasprotujejo predlagani zakonodaji in pozivajo odločevalce k umiku predloga in ponovni presoji zakonodaje v sodelovanju z Bitcoin in kripto skupnostjo, so sporočili. Poudarjajo, da je zakon nastal v popolni odsotnosti komunikacije z organizacijami in podjetji, ki so bodisi predstavniki ali člani slovenskega Bitcoin in kripto ekosistema.

Kot trdijo, je predlog zakona napisan nejasno in brez razumevanja osnovnih razlik med posameznimi kripto sredstvi. Primarne pomanjkljivosti predlaganega zakona so po njihovem mnenju še nerazumevanje Bitcoina kot elektronskega, decentraliziranega denarnega sredstva, katero kot tako ne more biti žrtev davka na kapitalski dobiček, saj ne predstavlja kapitalske naložbe, temveč monetarno.  

"Nerazlikovanje med digitalnimi dobrinami, kot je Bitcoin, digitalnimi vrednostnimi papirji, digitalnimi žetoni in stabilnimi kovanci, ki sodijo v drugačne finančne kategorije in bi morale biti obravnavane v skladu z najboljšimi praksami," so prepričani. 

Poleg tega menijo, da je to diskriminatorna obravnava plačil s kriptovalutami v primerjavi z deviznimi plačili, pri čemer naj bi se pri kripto plačilih obračunaval davek na kapitalski dobiček, kar je nekonkurenčno in zavira plačilno industrijo. Moti jih tudi odsotnost časovne kapice, ki je del obdavčitve vrednostnih papirjev, pri katerih se davek na kapitalski dobiček zniža na 0% po preteku 15. let lastništva. 

Bitcoin
Bitcoin FOTO: Profimedia

Kot menijo, bo zakon tudi zaviral tehnološko industrijo, ki je bila do nedavnega v RS ena vodilnih v svetu, pri čemer je bilo v Sloveniji na voljo več kot 2.000 plačilnih mest za Bitcoin plačila, z nedavno ureditvijo pa so ta plačila morala biti ukinjena, kar predlagan zakon še dodatno otežuje z diskriminatorno obravnavo alternativnih plačilnih metod, so zapisali. 

Moti jih tudi 'prisila k množičnemu popisu premoženja skozi obvezno priglasitev vseh transakcij, lastniških denarnic in investicijskih računov za kripto sredstva, ki ne predstavlja zgolj hude administrativne obremenitve fizičnih oseb, temveč tudi vdor v finančno zasebnost, svobodo in suverenost posameznikov, ki so lahko Bitcoin do sedaj v veliki meri uporabljali kot digitalno gotovino.' 

Kot opozarjajo, bi obdavčitev premoženja bi pomenila tudi nevarnost izpostavitve fizičnih oseb fizični kraji premoženja in izsiljevanju, v kolikor bi prišlo do hekerskega vdora v zbirko podatkov.  Pri tem so še spomnili  na davčno ugodna okolja za kritpovalute, kot so Nemčija, Hrvaška, Češka, Grčija, Ciper, Malta, Belgija, Luksemburg in Portugalska.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (155)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
19. 04. 2025 21.55
+1
Ne pozabimo, da se s temi davki potem plačuje oviranje gospodarstva. Poglejte kako država ovira Merlaka v Bohinju. Zato je potrebno biti proti davkom, ker so škodljivi.
zdravkob
19. 04. 2025 19.42
+0
Kje je to v tujini obdavčeno? Me prav zanima. Doslej je veljalo enako kot za valutne nakupe, čeprav kriptovalute niso priznane za denar. Pa popis premoženja je pa popolnoma avtoritarna odločitev, ki nima kaj iskati v državi. Ve bolj se bližamo Orwellu 1984. Pa digitalni evro prihaja. Upam, da se še kakšen Orban najde ali Trump, da ne bodo tile WEFovci vse pokvarili.
Jon Bacek
19. 04. 2025 19.25
+1
Predlog: Začnito s preiskavo vseh afer trenutne vlade. Preiskavo morajo izvesti tuji neodvisni strokovnjaki, nepovezani z našimi lumpi.
Jon Bacek
19. 04. 2025 19.23
-1
Ropanje državljanov.
Jon Bacek
19. 04. 2025 19.13
+3
Obdavčijo naj transe, saj ta modna muha pri enem posegu zelo obremeni zdravstveno blagajno.
SERAPHIN
19. 04. 2025 18.14
imam otroski predlog, s katerim se bi strinjal marsikdo. nekako naj se sledi koliko smo vlozili v kripto valute in koliko smo naredili plusa na njih ampak celotni nas promet...dobicek pa naj obdacijo..ce jaz z novimi vlagabji ptobam pokriti minus poslovanja na trgu ti ne pomeni profit. a nebi bilo to posteno ?
Samo navijač
19. 04. 2025 18.11
-1
GRUMF evo nekaj za stranke , Pa se je tega gradiva.
Samo navijač
19. 04. 2025 17.58
-1
Upravljanje finančnih in davčnih vidikov Skladnost z davčno zakonodajo: Posvetujte se z davčnim strokovnjakom, specializiranim za kriptovalute, da zagotovite skladnost z lokalnimi predpisi (npr. v Sloveniji FURS zahteva poročanje o transakcijah s kriptovalutami). Uporabite programsko opremo za sledenje kripto transakcij (npr. CoinTracking, Koinly) za natančno poročanje. Upravljanje volatilnosti: Za zmanjšanje tveganja cenovnih nihanj Bitcoina razmislite o takojšnji pretvorbi prejetih plačil v evre ali o delnem zadrževanju Bitcoina kot naložbe, če to dopušča vaš poslovni model. Dokumentacija: Hranite podrobne evidence vseh transakcij z Bitcoini (vrednost, datum, naslov denarnice) za najmanj pet let, kot priporoča dobra praksa za davčno skladnost.
Samo navijač
19. 04. 2025 17.54
-1
1. Razumevanje in izobraževanje Izobraževanje zaposlenih in vodstva: Organizirajte delavnice ali seminarje o Bitcoinu, blockchain tehnologiji, njenih prednostih (decentralizacija, varnost, hitrost transakcij) in tveganjih (volatilnost, regulacija). Poskrbite, da bodo ključni deležniki razumeli, kako Bitcoin deluje in kakšen potencial ima za vaše poslovanje. Analiza primerov uporabe: Preučite, kako podobne panoge že uporabljajo Bitcoin (npr. plačilni procesorji, spletne trgovine, finančne storitve). Primer: Overstock in Tesla sprejemata Bitcoin za plačila, kar povečuje njihovo privlačnost za tehnološko usmerjene stranke. 2. Sprejemanje Bitcoina kot plačilnega sredstva Integracija plačilnih procesorjev: Uporabite storitve, kot so BitPay, CoinGate ali Coinbase Commerce, ki omogočajo enostavno sprejemanje Bitcoina in takojšnjo pretvorbo v fiat valute, kar zmanjša tveganje volatilnosti. Transparentnost za stranke: Jasno komunicirajte, da sprejemate Bitcoin, in zagotovite enostavna navodila za plačilo (npr. QR kode na blagajni ali spletni strani). Testna faza: Začnite s pilotnim projektom, kjer Bitcoin sprejemate za omejen nabor izdelkov/storitev, da preizkusite povpraševanje in tehnično izvedbo.
Samo navijač
19. 04. 2025 17.36
+0
Odstranite zvezne davke in globoka država bo izginila!
3320.
19. 04. 2025 18.05
+1
25.maj
19. 04. 2025 17.36
+2
če moram jaz, ki sem v primerjavi s mravletom in podobnimi revež, plačati davek, pa naj ga še oni, bo vsaj nekaj koristi od goloba
Samo navijač
19. 04. 2025 17.28
+0
Inflacija je tiha kraja. #Bitcoin je glasen odgovor.
Mclaren
19. 04. 2025 17.22
+1
Skrajni čas, da se obdavči.
vvvilice
19. 04. 2025 17.07
+6
Slovenščina ima najboljši izraz za davek, ker pride od beseda DAVITI!
proofreader
19. 04. 2025 17.07
+6
Golobovi potrebujejo denar za visoke pokojnine kulturnikov, ki razrežejo zastavo ali podojijo psa.
Mclaren
19. 04. 2025 17.21
-5
Mekenzi
19. 04. 2025 17.03
+0
👏👏👏👏👍👍
Solarius Solar
19. 04. 2025 17.00
-1
Naša oblast spet nekaj zapleta..namesto da bi kripto obdavčila z 10% davkom..zdaj se bodo spet začele igrice in izplačila na davčne oaze.. BiH in podobno.. Bitcoin je valuta prihodnost..bogatih.. če imaš možnost kupi tudi po 50000 EUR.. to je zadnja priložnost.. v kratkem bodo države uvedle svoj elektronski denar..tako da boš več čas pod nadzorom..tudi zdaj si preko plačilnih kartic.. enako bo kot na kitajskem.. država ti bo blikirala racun pobrlala sredstva... Ukinil bodo gotovino.. kar ni prav.. bogati bodo trgovali preko Bitcoin mreže..ne bodo dovolili da jih država ima v saj mat poziciji..zato kupi Bitcoin in ga ne prodajaj kar tako.. počakaj 10 let..bit coin bo zrasel čez 5 000 000 EUR
proofreader
19. 04. 2025 16.51
+2
Klemenčič je strmoglavil Adrio Airways, sedaj pilotira državo.
2mt8
19. 04. 2025 16.53
+2
proofreader
19. 04. 2025 16.50
-1
Ne pozabimo, da se s temi davki potem plačuje oviranje gospodarstva. Poglejte kako država ovira Merlaka v Bohinju. Zato je potrebno biti proti davkom, ker so škodljivi.
cefre
19. 04. 2025 21.06
Kar se tiče Merlaka v Bohinju je potrebno biti proti nemogočim in vsemogočnim državnim uradnikom in ne proti obdavčitvi
2mt8
19. 04. 2025 16.50
+6
A je sploh še kaj ostalo, kar niso obdavčili? 🤣🤣🤣