Misija je nastala s sodelovanjem Evropske vesoljne agencije (ESA) in Nase, sondo pa so izstrelili v noči na ponedeljek z ameriške Floride na raketi Atlas V 411. Gre za 1,5 milijarde evrov vreden projekt. "Mislim, da je bilo popolno. Nenadoma začutiš, da si resnično povezan s sončnim sistemom," je po izstrelitvi po poročanju AFP dejal znanstvenik ESE, Daniel Muller. "Si tukaj na Zemlji in gledaš izstrelitev nečesa, kar se bo približalo Soncu."
Znanstveniki trdijo, da bo sonda, polna senzorjev in kamer, omogočila edinstven vpogled v Sončevo delovanje, njegovo atmosfero, ponudila informacije o Sončevem vetru, magnetnih aktivnostih in magnetnih poljih, ki se na Soncu zamenjata vsakih 11 let, tik pred tem pa se močno poviša Sončeva aktivnost,
Najbližje Soncu bo vsakih šest mesecev, ko se mu bo približala na razdalji 42 milijonov kilometrov, in bo tako bližje Soncu kot pa Merkurju. Sonda je zasnovana tako, da lahko zdrži temperature do 500 stopinj Celzija in je prekrita s tanko plastjo kalcijevega fosfata, devet instrumentov pa ima tudi ščite iz titana. Solar Orbiter bo opazoval Sončevo površje od blizu: "Ne moreš priti bližje, kot bo šel Solar Orbiter," dodaja Muller.
Deset najsodobnejših instrumentov bo beležilo vse ugotovitve, ki bodo znanstvenikom pomagale pri odgovorih na vprašanje, kaj poganja Sončev veter, ki vpliva tudi na Zemljo, med drugim na nastanek severnega sija, obenem pa lahko povzroča motnje v radarskih sistemih, radijskih omrežjih, satelitskih komunikacijah ... Največjo Sončevo nevihto v zgodovini so zabeležili septembra 1859 na območju Severne Amerike, zabeležil jo je britanski astronom Richard Carrington. Nebo je osvetlil severni sij, ki naj bi se ga videlo celo na Karibih.
"Družba je vse bolj odvisna od dogajanja v vesolju, vse bolj smo odvisni od tega, kaj se dogaja na Soncu," je za AFP dejal Etienne Pariat, raziskovalec iz observatorija v Parizu. "Predstavljajte si, da je uničena polovica naših satelitov," dodaja Matthieu Berthomier iz laboratorija Plasma Physics Laboratory. "To bi imelo katastrofalne posledice."
Misijo bodo nadzorovali s centra Evropske vesoljne agencije v nemškem Darmstadtu. Instrumente bodo aktivirali novembra 2021, ko se bo Solar Orbiter približal Soncu.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.