
Pred petimi leti je manjša skupina nemških raziskovalcev pri podjetju BioNTech napovedala, da bo pri zdravljenju bolnikov z rakom trebušne slinavke testirala novo metodo – svoje novo cepivo. Ker se ta vrsta raka poleg zapletenega odkrivanja in zdravljenja pri prebolevnikih pogosto znova pojavi, so se odločili, da cepivo testirajo na osebah, ki so v preteklosti prebolele raka trebušne slinavke.
Testiranje je prevzela ena izmed newyorških bolnišnic, odzvalo se je 16 oseb. Cepivo se je izkazalo za učinkovito pri osmih. Čeprav so pacienti ob cepivu prejemali tudi kemoterapije in druga zdravila, raziskovalci študijo označujejo za obetavno, saj četrtina bolnikov živi več kot eno leto po postavljeni diagnozi. Taka je četrtina novo diagnosticiranih. Pet let po diagnozi raka trebušne slinavke je živih le nekaj več kot pet odstotkov bolnikov.
Cepivo prilagojeno vsakemu prebolevniku posebej
Ob tem BioNTechovi raziskovalci v znanstvenem zapisu, ki je bil ta teden objavljen v reviji Nature, poudarjajo, da so cepiva prilagodili vsakemu prebolevniku posebej, izdelava prilagojenega cepiva traja devet tednov. Newyorška bolnišnica jim je vnaprej posredovala mRNA zapis sodelujočih, nemški znanstveniki pa so nato pri vsakem vzorcu analizirali beljakovine v rakavih celicah.
Cepivo so poslali v ZDA, kjer so cepljene prebolevnike spremljali še leto in pol po prejetju cepiva. Osem od 16 bolnikov je ostalo zdravih. Pri enem bolniku je novonastali maligni tumor popolnoma izginil s slikovnih testov. Pri preostalih osmih pacientih se je rak vrnil v roku enega leta od prejetja cepiva.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.