Farmacevtsko podjetje Moderna bo v vsega petih letih ponudilo cepivo proti vrsti različnih bolezni, ki danes še vedno terjajo na milijone življenj, je napovedal vodilni zdravstveni strokovnjak pri tej družbi, dr. Paul Burton. Kot je pojasnil v pogovoru za Guardian, med drugim razvijajo cepivo proti raku, ki bo napadalo različne vrste tumorjev. "Dobili bomo to cepivo in zelo učinkovito bo. Rešilo bo na stotisoče, če ne celo na milijone življenj," je prepričan.
Cepivo bo temeljilo na tehnologiji mRNA. Zdravnik bo odvzel vzorec tumorja in ga poslal v laboratorij, kjer bodo s sekvencioniranjem genetskega materiala odkrili mutacije, ki v zdravih celicah niso prisotne. Na strojnem učenju temelječ algoritem bo nato identificiral, katere od teh mutacij so odgovorne za rast tumorjev, ter prepoznal proteine, ki bi najverjetneje sprožili imunski odziv. Na podlagi teh informacij bodo nato izdelali personalizirano cepivo mRNA.
V podjetju, ki si je položaj utrdilo z učinkovitim cepivom proti covidu-19, poleg tega napovedujejo novo orožje v boju proti respiratornim boleznim. Tako naj bi v prihodnosti najbolj ranljive pred gripo, RSV in tudi covidom zaščitili z enim samim cepivom, medtem ko bodo personalizirane terapije na osnovi tehnologije mRNA prinesle ne le upanje, ampak kar rešitev ljudem, ki trpijo za neozdravljivimi redkimi boleznimi.
"Mislim, da bomo imeli na tehnologiji mRNA temelječe terapije za redke bolezni, ki jih prej ni bilo mogoče zdraviti, in mislim, da se bomo čez deset let približali svetu, v katerem bomo lahko prepoznali genetski vzrok bolezni in ga s tehnologijo mRNA popravili," je napovedal Burton.
Spodbudni so tudi izsledki kliničnih raziskav cepiva za preprečevanje okužb z respiratorno-sincicijskim virusom (RSV). Pri odraslih, starejših od 60 let, je cepivo v 83,7 odstotka primerih preprečilo dva najpogostejša simptoma, vročino in kašljanje. Na podlagi poročila je ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) cepivu januarja podelila oznako prebojnega zdravljenja. To pomeni, da bo zaključni regulativni pregled pospešen, da bi bilo zdravilo čim prej na voljo bolnikom.
V zadnjih treh mesecih smo ovrgli prepričanje, da so cepiva na osnovi tehnologije mRNA primerna zgolj za nalezljive bolezni ali celo samo za covid, je poudaril Burton. "Dokazi kažejo, da temu nikakor ni tako. Lahko jih uporabimo za različne bolezni, kot so rak, nalezljive bolezni, kardiovaskularne bolezni, avtoimunske bolezni, redke bolezni. Na vseh teh področjih smo že opravili raziskave in vse so se izkazale za izjemo obetavne."
Burton ob tem priznava, da se lahko za napredek "zahvalimo" pandemiji covida-19. Ne le, da je potreba po hitrem razvoju cepiva pospešila raziskave novih tehnologij, povečati je bilo treba tudi njihovo proizvodnjo, "tako da smo izjemno dobri pri zelo hitri izdelavi velikih količin cepiva".
Strinjajo se tudi pri rivalskem Pfizerju, ki je svetu v boju proti covidu-19 prav tako ponudil cepivo mRNA. "V samo enem letu smo pridobili za celo desetletje znanja," je o razvoju tega cepiva in znanju ter izkušnjah, ki so jih pridobili, povedal predstavnik podjetja. Pred kratkim so pričeli iskati prostovoljce za zaključno fazo kliničnih raziskav novega cepiva mRNA proti gripi, v sodelovanju z BioNTechom pa se osredotočajo tudi na druge virusne bolezni, med drugim na herpes zoster, za katerega naj bi prav tako kmalu ponudili rešitev.
Zveni kot znanstvena fantastika, a ob napredku, ki ga v zadnjih teh letih doživlja razvoj cepiv, je še kako realno. Vse pa se lahko ustavi, če ne bo zadostnega financiranja, ob smelih napovedih opozarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.