Prilagojeno cepivo je bilo izdelano z uporabo genetskega materiala iz tumorskih celic posameznih bolnikov, kar je njihov imunski sistem pripravilo na to, da bo pozoren na prve znake ponovnega pojava raka.
V drugo fazo preskušanja je bilo vključenih 157 bolnikov z napredovalim melanomom v tretjem ali četrtem stadiju, pri katerih so tumor predhodno odstranili z operacijo, poroča Sky News.
Bolniki so v enem letu prejeli devet odmerkov cepiva s kodnim imenom mRNA-4157/V940. Družbi Moderna in Merck, ki proizvaja zdravilo Keytruda, bosta sicer nadaljevali z večjim kliničnim preskušanjem v pozni fazi, ki se bo začelo naslednje leto.
Glavni izvršni direktor podjetja Moderna Stéphane Bancel je ob tem dejal, da so "današnji rezultati zelo spodbudni za področje zdravljenja raka".
"Tehnologija mRNA je bila za covid-19 prelomna, zdaj pa smo prvič v zgodovini dokazali, da lahko mRNA vpliva tudi na rezultate randomiziranega kliničnega preskušanja melanoma," še izpostavlja.
'Uporaba tehnologije cepiva mRNA spreminja pravila igre'
Znanstveniki so optimistični, da bodo cepiva mRNA izboljšala stopnjo preživetja tudi pri številnih drugih vrstah raka, ki jih je trenutno težko premagati.
V začetku leta je Sky News razkril obetavne rezultate preskušanja cepiva na bolnikih z rakom glave in vratu v bolnišnici Clatterbridge v Liverpoolu.
Andrew Beggs, višji klinični sodelavec MRC in svetovalec kolorektalnega kirurga na Univerzi v Birminghamu, je ob tem dejal, da "uporaba tehnologije cepiva mRNA spreminja pravila igre za povečanje odziva na imunoterapevtska zdravila in je zelo navdušujoča."
"Čeprav gre za zgodnje podatke, je zelo spodbudno, da je to verjetno učinkovita možnost zdravljenja. Ta napredek bo v prihodnosti verjetno pomembno vplival na bolnike z metastatskim rakom in odpira novo terapevtsko pot za te bolnike," še izpostavlja Beggs.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.