Nasino vesoljsko plovilo se je na božični večer potopilo v zunanjo atmosfero osrednja točka našega Osončja, prestalo je nepredstavljive temperature in ekstremno močno sevanje. Vesoljska agencija Nasa je nato nervozno čakala na signal plovila. Ta je prišel dva dni kasneje, poroča BBC.
Signal sonde Parker je prišel v četrtek tik pred polnočjo po GMT ter navdušila zaskrbljene znanstvenike, ki so med "vročim preletom" za nekaj dni izgubili povezavo s plovilom. "Sonda je varna in deluje normalno," so sporočili z Nase.
Plovilo se je med zgodovinsko misijo Soncu približalo na 6,1 milijona kilometrov, kar je najbližje doslej. Med poletom je Parker drvela s hitrostjo 692.000 km/h, vzdržal pa je kar 980 stopinj Celzija.
"Ta bližnja študija je omogočila meritve, ki bodo znanstvenikom pomagale bolje razumeti segrevanja materiala na Soncu, izslediti izvor Sončevega vetra in razumeti, kako lahko energijski delci dosežejo skoraj svetlobno hitrost," so sporočili z vesoljske agencije.
Vodja znanosti pri Nasi Nicola Fox je sicer še pred tem poudarila, da ljudje že stoletja preučujejo Sonce: "A kraj lahko resnično doživiš šele, ko ga obiščeš. Enako je s Soncem – atmosfero naše zvezde lahko izkusimo le, če jo preletimo."
Sondo Parker so v vesolje izstrelili že leta 2018 in jo usmerili v središče našega sončnega sistema. Mimo Sonca je švignilo že 21-krat, vsakič pa se je zvezdi še nekoliko približala. A misija na božični večer je postavila rekord.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.