Starliner je 5. junija z dvema astronavtoma poletel proti Mednarodni vesoljski postaji, kjer bi po prvotnih načrtih moral ostati dober teden dni. To je bila tudi zadnja preizkušnja pred pridobitvijo certifikata za izvajanje komercialnih prevozov.
Potem pa se je zapletlo, saj so zaznali nepričakovane okvare pogonskih motorjev in uhajanje plina. Inženirji so več tednov ugotavljali, kaj je narobe in kako bi napake lahko odpravili, vendar se je kasneje NASA odločila, da je varneje, če se Starliner na Zemljo vrne sam, člana posadke Butch Wilmore in Suni Williams pa s konkurenčnim plovilom SpaceX Crew Dragon, a vrnila se bosta lahko šele februarja 2025.
V soboto zgodaj zjutraj je tako 'okvarjena' kapsula v obliki kapljice pristala v vesoljskem oporišču White Sands v Novi Mehiki, njen spust pa so upočasnila padala in blažile zračne blazine. Pot od vesoljske postaje do trdnih tleh na Zemlji je trajala šest ur.
Po pristanku so predstavniki NASE povedali, da so zadovoljni, da je bil pristanek uspešen, a hkrati priznali, da so si želeli, da bi se kapsula vrnila skupaj z astronavtoma. Razkrili so tudi, da je Boeing dolgo vztrajal, da je plovilo dovolj varno, da se vrne skupaj s posadko. "Vladala je napetost v prostoru," so opisali trenutke, ko so se odločali, ali naj se Wilmore in Williamsova na Zemljo vrneta z okvarjenim plovilom ali ne.
Astronavta se bosta, po trenutnih napovedih, na Zemljo namesto junija letos, vrnila februarja prihodnje leto. Septembra letos bodo proti mednarodni vesolji postaji izstrelili plovilo konkurenčnega podjetja SpaceX z dvema osebama na krovu, namesto prej načrtovanih štirih, da se jima bosta na povratni misiji lahko pridružila omenjena astronavta.
Težave z Starlinerjem so Boeing še dodatno prizadele, potem ko so v začetku leta družbo pestili incidenti na njihovih letalih.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.