Znanost in tehnologija

'Občutljiva objava lahko hitro uide iz zaprtega kroga'

Ljubljana, 16. 07. 2018 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čas počitnic je tudi čas, ko mladi svoja doživetja radi delijo na družbenih omrežjih. A pozor - ta so lahko polna pasti. Zato je pomembno, da se tudi starši informirajo in z najstniki pogovorijo. Velja si zapomniti, da družbena omrežja niso zasebna, kljub nastavitvam zasebnosti.

Globoko smo že zakorakali v poletje, ki je za učence in dijake lahko polno dogodivščin, ki jih radi delijo z drugimi, tudi prek družbenih omrežij. Zato je še kako pomembno, da jih ozavestimo o varni rabi interneta in novih tehnologij. Ravno zato so na Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede, pripravili nekaj nasvetov za varno uporabo mobilnih telefonov, interneta in računalnikov med počitnicami.

Kaj ni primerno za objavo?

Zelo pomembno je, da se starši z najstniki pogovorijo, kakšni posnetki so primerni za objavo na družbenih omrežjih in kakšni so primerni za deljenje z vrstniki prek različnih aplikacij. Kot poudarjajo na Safe.si, so neprimerni za objavo in deljenje vsi posnetki, ki razkrivajo zasebnost posameznika (npr. lokacijo, naslov), na katerih je posameznik v neprijetnih položajih, intimne fotografije (v spodnjem perilu, kopalkah, razgaljene ali gole fotografije). Takšne fotografije lahko pri drugih sprožijo posmeh, zaničevanje, kar lahko vodi v psihološke težave ali težave kasneje v življenju (npr. pri iskanju službe).

Čas poletnih počitnic je tudi čas, ko mladi radi svoje dogodivščine delijo na družbenih omrežjih.
Čas poletnih počitnic je tudi čas, ko mladi radi svoje dogodivščine delijo na družbenih omrežjih. FOTO: Thinkstock

Bodite pozorni na seksting

Še posebej opozarjajo na seksting, ki je med najstniki zelo priljubljen. Gre za izmenjavo intimnih fotografij ali video posnetkov med dvema zaljubljencema. Prejemnik slik te lahko razpošlje naprej, to pa lahko vodi v težave v šoli, nadlegovanje vrstnikov, prejemanje nespodobnih ponudb idr. Nikoli tudi ne moremo vedeti, kam vse so se slike razširile in kdaj bodo kasneje znova priplavale na površje in grenile življenje. Prav tako pa se je treba zavedati, da se širjenje fotografij gole mladoletne osebe lahko šteje kot kaznivo dejanje širjenja posnetkov spolnih zlorab otrok.

Družbena omrežja niso zasebna!

Velja si zapomniti, da družbena omrežja niso zasebna, kljub nastavitvam zasebnosti. Občutljiva informacija ali objava lahko hitro uide iz "zaprtega kroga prijateljev." Predvsem mladostniki pogosto objavljajo impulzivno in ne premislijo o možnih posledicah. Pred vsako objavo se je pametno vprašati, ali ta razkriva kakšne podatke o meni, ki mi lahko na kakršen koli način škodijo danes ali v prihodnosti. Če je odgovor pritrdilen, ali pa nismo prepričani, potem slike ali zapisa ne objavimo. Pri tem je treba razmišljati zelo široko, saj so nepridipravi zelo izvirni in ustvarjalni. Predvsem moramo čuvati vse osebne podatke, saj jih je mogoče zlorabiti na različne načine. Prav tako ni varno na družbenih omrežjih objavljati informacij o odsotnosti (tudi fotografije s potovanj, dokler se ne vrnemo domov).

Treba se je zavedati, da občutljiva informacija lahko hitro uide iz "zaprtega kroga".
Treba se je zavedati, da občutljiva informacija lahko hitro uide iz "zaprtega kroga". FOTO: Thinkstock

Previdno pri stikih z neznanci

Ker je na spletu tudi veliko prevarantov, je treba biti pri stikih z neznanci previden. To pomeni, da ne razkrivamo osebnih podatkov ter ne pošiljamo (intimnih) fotografij in ne nasedamo sladkim besedam ter ponudbam, ki so predobre (da bi bile resnične). V primeru, da postanemo žrtev izsiljevanja, se obrnemo na policijo.

Na Safe.si opozarjajo tudi, da lahko predvsem mlajši otroci postanejo žrtve groominga – t. j. navezovanje stikov za spolne namene prek tehnologije z mlajšimi od petnajst let. Pozorni naj bodo predvsem na morebitne spremembe vedenja otroka v povezavi z uporabo mobilnega telefona ali interneta in na klice iz neznanih številk.

Namenite več časa druženju in manj tehnologijam!
Namenite več časa druženju in manj tehnologijam! FOTO: Thinkstock

Čas za igro, branje, druženje, manj za pametne telefone

Počitnice so čas počitka od šole pa tudi drugih vsakodnevnih obveznosti. To je čas, ki naj bi ga namenili aktivnostim, kot so igra, branje, šport, druženje s prijatelji, aktivnosti v naravi in podobno. Do dve uri na dan pri najstnikih in do ure na dan pri mlajših je več kot dovolj za mobilni telefon, igralno konzolo ali računalnik.

In še nasvet staršem: pogosto je težko spremljati in pomagati svojim otrokom pri uporabi interneta, vendar je velikokrat že dovolj, da se z njimi pogovarite in jih sprašujete stvari, ki jih sami ne razumejo. S svojim kritičnim mišljenjem in izkušnjami lahko prepoznate in opozorite na tveganja ter preprečite, da bi otroci zabredli v težave.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

AlenkinaBratovš?ina
16. 07. 2018 14.17
-2
težko starši svetujejo otrokom pri uporabi interneta, če jih morajo otroci najprej podučiti kaj za vraga ta internet je. starši ga namreč večinoma ne uporabljajo. interneta. samo fejsbuk