tehnologija

Velika novost: ocenjevalci bodo morali pred glasovanjem dokazati, da so si ogledali nominirane filme
24. 04. 2025 20.56Ameriška akademija filmske umetnosti in znanosti, najbolj znana po podelitvi oskarjev, je sprejela dve pomembni spremembi pravil. Potrdila je, da bodo za prestižne nagrade lahko tekmovali tudi filmi, ustvarjeni s pomočjo umetne inteligence (UI), in da bodo morali člani akademije pred glasovanjem dokazati, da so si ogledali vse nominirane filme.

Uefa VAR simpozij: Navijačem moramo ponuditi orodja za razumevanje posamezne situacije
24. 04. 2025 14.47Pod okriljem Evropske nogometne zveze (UEFA) je 23. in 24. aprila v Lizboni potekal dvodnevni simpozij, namenjen razpravi in izmenjavi izkušenj o uporabi videotehnologije VAR. Dogodka so se udeležili predstavniki 46 nacionalnih nogometnih zvez, ki tehnologijo že uporabljajo ali jo nameravajo uvesti v prihodnosti.

Rekordno število posredovanj VAR v La Ligi, največkrat v korist Barcelone
22. 04. 2025 13.16Španski mediji so se razpisali o statistiki posredovanj VAR v španskem nogometnem prvenstvu. Šest krogov pred koncem je število posredovanj sodnikov v VAR sobah rekordno, največkrat pa so spremenili odločitve v korist Barcelone.

Najstarejši ameriški astronavt znova na Zemlji
20. 04. 2025 08.51Na svoj 70. rojstni dan se je najstarejši še aktivni ameriški astronavt Don Pettit vrnil na Zemljo. Skupno je v vesolju preživel kar 590 dni, to pa je bila že njegova četrta misija.

Roboti proti ljudem: Kitajska izvedla prvi polmaraton
19. 04. 2025 15.12Približno 21 humanoidnih robotov se je v soboto pomerilo proti tisočem tekačev. Tekmovali so v teku na 21 kilometrov dolgi progi v Pekingu. Kakšna so bila pravila in kdo je bil uspešnejši?

Pametni kmet na kmetiji brez traktorja in brez kemije
19. 04. 2025 08.26V Lescah se razprostira kmetija, ki pa je precej več od tega, kar si običajno naslikamo pred očmi, ko pomislimo na to besedo. Je pravi zeleni svet v enem, kjer vsak organizem opravlja svojo vlogo. Posebna regenerativna kmetija Vegerila, ki kar kipi od življenja, je ekosistem, v katerem je vse prepleteno in kjer veljajo pravila narave. Stavijo na raznolikost živalskih in rastlinskih vrst, a ne pozabljajo, da je del narave tudi človek. Velikokrat se zmotno ne dojemamo kot del te narave, pravi danes predan ekosistemski kmet, nekoč pa arheolog Tilen Praprotnik.

Kvantna fizika je podobna čarovniji
16. 04. 2025 20.17Letos praznujemo mednarodno leto kvantne znanosti in tehnologije. In to iz dveh razlogov, zaradi preteklosti in prihodnosti. Mineva namreč sto let odkar je kvantna znanost pretresla vse, kar smo mislili o fiziki. Hkrati pa postaja jasno, da bodo kvantne tehnologije krojile prihodnost. V Ljubljani so zato javno izvedli eksperiment, ki dokazuje kršitev Bellovih neenakosti s prepletenimi fotoni. Če vam ni čisto jasno, za kaj gre, se ne vznemirjajte. Prav v tem, da širi meje resničnosti, je čar znanosti.

Med pandemijo do cepiv le bogati, WHO za več prenosa tehnologije
16. 04. 2025 09.40Države članice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so v Ženevi dosegle dogovor o obvladovanju prihodnjih pandemij. Besedilo sporazuma bodo članice WHO morale dokončno potrditi z glasovanjem na Svetovni zdravstveni skupščini, ki bo konec maja.

'Robotika ni več nadstandard, postala je standard. Zaslužijo si ga tudi drugod'
14. 04. 2025 15.25Kirurgi v ljubljanskem UKC na leto opravijo okoli 400 robotskih operacij. Kot so sporočili z UKC Ljubljana je je med njimi tudi okoli pet sočasnih večorganskih posegov, ki ta hip predstavljajo vrhunec robotske kirurgije v svetovnem merilu. Takšne operacije prinašajo veliko prednost za bolnike, saj omogočajo hitro okrevanje, hkrati pa je na ta način manj obremenjena zdravstvena nega.

Viralno poročilo Cie: Nezemljani sovjetske vojake spremenili v kamnite stebre
14. 04. 2025 16.40Dokument Centralno obveščevalne agencije, s katerega so umaknili tajnost, je hitro zakrožil po spletu in pridobil pozornost širše javnosti. Zakaj? V njem se skriva poročilo o nezemljanih, ki naj bi vojake Rdeče armade, v maščevanju zaradi sestrelitve njihovega vesoljskega plovila nad Sibirijo, spremenili v kamnite stebre. "Če poročilo ustreza resničnim dogodkom, je to izjemno grozeč primer," je dejal neimenovani analitik Cie. Nekdanji agent Cie Mike Baker medtem ostaja skeptičen.

Zakaj so telefoni Samsung Galaxy A serije letos najbolj pametna izbira
14. 04. 2025 00.15Ko pomislimo na umetno inteligenco, si predstavljamo robote in znanstvenofantastične filme, a dejstvo je, da je UI že globoko vpeta v naš vsakdan.

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?
13. 04. 2025 18.41Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

Konec skeniranja črtnih kod in osebnih dokumentov na letališču?
12. 04. 2025 11.20Strah pred tem, da boste pred odhodom na letališče pozabili osebne dokumente ali letalsko karto, bi kmalu lahko postal preteklost. Mednarodna organizacija za civilno letalstvo namreč predlaga uvedbo "digitalne potovalne poverilnice", ki bi na pametni napravi združevala vse dokumente, ki jih potnik potrebuje ob vkrcanju na letalo. Za večjo pretočnost potnikov bi lahko skrbele tudi kamere za prepoznavanje obrazov.

Aplikacija, ki povezuje fitnes in glasbo, pometla s konkurenco
11. 04. 2025 06.00Fitnes in glasba je lahko tudi dobra poslovna ideja, je pokazala Lana Rakovec. Ustvarila je namreč aplikacijo A Peak Beats Fitness, ki s pomočjo umetne inteligence prilagaja in generira glasbo na podlagi biometričnih podatkov med vadbo. S svojo poslovno idejo pa je zmagala na nacionalnem tekmovanju v podjetniških idejah mladih POPRI. V izjemno močni konkurenci več kot 600 tekmovalcev, ki so svoje ideje predstavljali podjetniški komisiji, je zmagala v kategoriji do 29. leta.

Nova odkritja o zadnjih urah na Titaniku: luči so res gorele do zadnjega trenutka
09. 04. 2025 08.46Podrobna analiza digitalnega skeniranja Titanika v polni velikosti je razkrila nov vpogled v zadnje ure ikonične potopljene ladje. Natančna 3D-replika prikazuje silovitost, s katero se je ladja razklala na dvoje, ko se je potopila po trku ob ledeno goro leta 1912. V nesreči je življenje izgubilo 1500 ljudi.

Upanje za tisoče žensk: po presaditvi maternice rodila malo Amy Isabel
08. 04. 2025 07.11"To je največje darilo, kar smo si ga lahko kdaj želeli," je dejala Grace Davidson po rojstvu hčerkice Amy Isabel. Maternico je 34-letnica leta 2023 prejela od svoje starejše sestre, ki že ima dva otroka. To je bil prvi tovrstni poseg, ki so ga izvedli v Združenem kraljestvu, porod pa daje upanje tisočim ženskam, ki so se rodile brez maternice.

Skoraj 14.500 podpisov za zakonsko omejitev uporabe telefonov v šolah
07. 04. 2025 11.01Peticija skupine Odklopi.net za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah se je zaključila s 14.467 podpisi. Organizatorji ocenjujejo, da so dosegli zastavljena cilja, saj je bila tema izpostavljena v medijih in javnih debatah, pristojno ministrstvo pa se je zavezalo k upoštevanju mnenja stroke in javnosti pri spremembi zakonodaje.

Ogledala, ki bi lahko pomenila konec za osebne trenerje
03. 04. 2025 06.00Zrcalce, zrcalce na steni povej, kdo najbolj fit v deželi je tej! Ni znanstvena fantastika, ampak umetna inteligenca, ki bo očitno spremenila tudi svet fitnesa in telesne vadbe. Na prodaj so prva pametna ogledala, ki v udobju vašega doma nadomestijo osebnega trenerja. Z najsodobnejšo tehnologijo spremljajo, kako telovadite, vas po potrebi popravijo, štejejo ponovitve vaj in poskrbijo, da ne staknete poškodbe. Vsaj tako zatrjujejo njihovi snovalci, ki poudarjajo, da lahko vse telovadne naprave in pripomočke nadomestite s futurističnimi zrcali.

Kriptomogotec s SpaceX na vesoljsko pot, ki je ni opravil še nihče
01. 04. 2025 16.53Kitajski kriptomogotec Čun Vang je sebi in še trem raziskovalcem privoščil pregrešno drag polet, ki ga je organiziral Muskov SpaceX. Zdaj so poleteli s prvo raketo, ki je ljudi ponesla nad severni in južni pol.

Transspolna hči Elona Muska o njegovih načrtih za Mars: To se ne bo zgodilo
31. 03. 2025 09.00Vivian Wilson, transspolna hči Elona Muska, je javno spregovorila o očetovih ambicijah glede poselitve Marsa. 20-letnica, ki z očetom ni v najboljših odnosih, je v intervjuju s Hasanom Pikerjem dejala, da se očetovi načrti ne bodo uresničili.

Konj, tabletka, češnja ... Kakšna sporočila z emotikoni skrivajo mladi?
31. 03. 2025 05.59Razvoj družbenih omrežij ni spremenil le sveta odraslih, povsem drugače je videti tudi odraščanje otrok. Ti prijateljstva pogosto sklepajo prek spleta, z osebami, ki jih niso še nikoli videli, prek spleta se igrajo, učijo, nakupujejo ... Prek spleta se odvija tudi precejšen del naše komunikacije, zato ni nič čudnega, da se je s tem komunikacijskim kanalom razvil tudi povsem nov jezik, ki se pogosto zapisuje v obliki emotikonov. Pa veste, uporaba katerih emotikonov pri otroku bi morala starše skrbeti?

Peugeot 308: več hibridne moči za ceno dizelskega modela
31. 03. 2025 00.15Vse več dejavnikov govori v korist hibridni tehnologiji. Tudi cena. Peugeot je izenačil ceno dizelskega 308 s ceno še zmogljivejšega 308 z inovativnim hibridnim pogonom, ki je zmožen tudi brez polnjenja baterije s kablom do 50 odstotkov poti prevoziti v povsem električnem načinu vožnje in prihrani do 20 odstotkov goriva.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'
29. 03. 2025 06.00Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Oblaki zakrivali delni Sončev mrk
29. 03. 2025 07.53Sredi dneva je nastopil delni Sončev mrk, a njegovo opazovanje so pri nas ovirali oblaki. Vrhunec mrka je bil, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju Sončevega mrka je sicer vedno treba uporabljati ustrezno zaščito za oči, sicer lahko nastanejo trajne poškodbe, opozarjajo pristojni. Naslednja priložnost pa bo šele v naslednjih letih, ko bomo v Sloveniji lahko opazovali še nekaj delnih Sončevih mrkov.

Po vrnitvi iz vesolja: sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog
29. 03. 2025 07.04Ste že slišali za sindrom napihnjenega obraza in kurjih nog? Z njim se pravkar spopada 59-letna astronavtka slovenskih korenin Sunita Williams, ki se je po devetih mesecih vrnila iz vesolja. Njeno telo je v tem času doživelo številne spremembe, v breztežnosti je izgubila mišično in kostno maso, pozornost javnosti je pritegnila tudi njena dolga brada, ki je videti povsem drugače kot pred misijo. Kakšne posledice na človeškem telesu povzroča dolgotrajno bivanje v vesolju in kdaj se bo Sunita znova postavila na noge?

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje
27. 03. 2025 19.45Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'
27. 03. 2025 12.51Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

V soboto sredi dneva bo tudi v Sloveniji viden delni Sončev mrk
27. 03. 2025 07.35V soboto sredi dneva bo tudi pri nas ob jasnem vremenu viden delni Sončev mrk. Luna se bo namreč znašla na sredi med Soncem in Zemljo in zakrila manjši del Sonca. Vrhunec mrka bo, gledano iz Ljubljane, ob 12.12, gledano iz Maribora pa ob 12.14. Pri opazovanju mrka je potrebna previdnost. Naslednji popolni Sončev mrk bo pri nas viden šele leta 2081.

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema
26. 03. 2025 09.19Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

Britanec v Šanghaju uspešno prestal revolucionarno operacijo pljučnega raka
25. 03. 2025 11.51Pri Andrewu, Britancu, ki dela v Šanghaju, so lani med zdravstvenim pregledom ugotovili več kot 10 zgodnjih stadijev raka na obeh pljučnih krilih. Zaradi nove revolucionarne operacije, ki jo je neodvisno začela izvajati šanghajska vzhodna bolnišnica, se je Andrew odločil, da se na zdravljenje ne bo vrnil v Veliko Britanijo.