O zvokih s preleta Ganimeda, magnetnih poljih in primerjavah med Jupitrom in zemeljskimi oceani ter atmosferami so znanstveniki razpravljali med sestankom o Nasini misiji "Juno" na Jupiter, ki je potekal na jesenskem srečanju Ameriške geofizične zveze v New Orleansu.
Glavni raziskovalec misije Scott Bolton z raziskovalnega inštituta Southwest Research Institute v San Antoniu je predstavil 50-sekundni zvočni posnetek, ki so ga ustvarili iz podatkov, zbranih 7. junija.
Bolton je dejal, da se ob posnetku poslušalec počuti, kot da je zraven med preletom, in dodal, da je vesoljsko plovilo mimo Ganimeda peljalo prvič po dveh desetletjih. "Če pozorno poslušate, lahko približno na sredini posnetka slišati nenadno spremembo na višje frekvence, kar predstavlja vstop v drugo območje v Ganimedovi magnetosferi," je dodal.
Podatke so med preletom Ganimeda zbrali s pomočjo Junovega inštrumenta za valove, ki se uglasi na električne in magnetne radijske valove, zbrane frekvence pa so nato prenesli v zvočno polje in tako ustvarili zvočni posnetek.
Podrobna analiza in modeliranje podatkov sicer še potekata. "Sprememba frekvence bi lahko bila posledica prehoda z nočne na dnevno stran Ganimeda," je menil William Kurth z Univerze Iowa v Iowa Cityju, glavni soraziskovalec za preiskavo valov.
Vesoljsko plovilo Juno se je Ganimedu najbolj približalo med 34. potovanjem okoli Jupitra. Takrat je bilo od površine lune oddaljeno približno 1.038 kilometrov, potovalo pa je z relativno hitrostjo 67.000 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.