Danski in ameriški raziskovalci menijo, da lahko višje temperature zraka in morja prihodnje leto privedejo k rekordno nizkim količinam morskega ledu na severnem polu. Na Arktiki se namreč zaradi visokih temperatur ne oblikuje nov morski led.
Prek satelitov in vremenskih postaj znanstveniki spremljajo temperature in šokirani so nad videnim - temperature zraka so namreč okoli 20 stopinj Celzija višje od povprečnih za ta čas, voda pa je toplejša za štiri stopinje Celzija, navaja Guardian.
''Nad večino Arktičnega oceana je za okoli 20 stopinj Celzija topleje, hkrati pa opažamo hladne anomalije nad severno-centralno Azijo. To je neznačilno za november,'' je komentirala profesorica na univerzi Rutgers Jennifer Francis.
V tem času bi morali na severnem polu meriti okoli 25 stopinj Celzija pod ničlo, zdaj pa je le nekaj stopinj pod lediščem, je pojasnila Francisova. ''To je precej šokantno. Na Arktiki smo vse leto beležili temperaturne rekorde. Je zanimivo, a tudi strašljivo,'' je dodala.
Nadaljevala je, da so poleti opažali skoraj rekordno nizke količine morskega ledu in nato je sledila še topla jesen. To pa je izenačilo razlike med Arktiko in zmerno toplimi pasovi, kar pa je pripomoglo, da so vetrovi prinesli še več toplote in vlažnosti nad Arktiko. ''Gre za začaran krog,'' je dodala.
Površina morskega ledu se je zelo zmanjšala
Površina morskega ledu, ki se oblikuje in stali vsako leto, se je v zadnjih 25 letih zmanjšala za 30 odstotkov. Po podatkih ameriškega centra za podatke o ledu in snegu, se je letos oblikovalo za dva kvadratna kilometra manj letu kot je bilo dolgoletno povprečje, poroča britanski časnik.
Francisova je prepričana, da lahko vse zgoraj omenjene anomalije pripišemo klimatskim spremembam. ''Nič, razen podnebne spremembe, ne more povzročiti takih trendov,'' je dejala in dodala, da se situacija pospešeno slabša.
Rasmus Tonboe iz danskega meteorološkega inštituta v Kobenhavnu je povedal, da so temperature v morjih Arktičnega oceana precej višje kot običajno, zato se ne more oblikovati nov led. ''Ko imamo veliko območje odprtih voda, se dvignejo tudi temperature zraka in je zato od 10 do 15 stopinj topleje. Pred pol leta smo opazili, da se led lomi nenavadno zgodaj v letu. To je pomenilo še več odprte vode, ki je absorbirala sončno svetlobo in vse to je privedlo k toplejši Arktiki,'' je dejal.
''Kar vidimo je tako presenetljivo kot alarmantno. To gre hitreje kot so napovedovali modeli. Alarmantno je zaradi posledic,'' je dodal.
Julienne Stroeve iz londonske univerze je pojasnila, da je morski led, poleg tega, da ga je manj, tudi tanjši. Pozno oblikovanje ledu v tem času bo vplivalo tudi na rast ledu prihodnje leto, seveda pa bo to vplivalo na klimo. Prihodnje leto bi lahko po njenih ocenah videli rekordno nizko raven morskega ledu, še nižjo kot je bila tista leta 2012.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.