arktika

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'

11. 01. 2025 09.30

Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

NOAA: Arktika po novem oddaja več ogljika, kot ga absorbira

10. 12. 2024 19.23

Arktična tundra se dramatično spreminja zaradi pogostih požarov v naravi, ki jo spreminjajo v neto vir emisij ogljikovega dioksida. Pred tem je tisočletja ta toplogredni plin vpijala, je sporočila ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje.

'Rusija je pripravljena na arktično vojno z Natom'

23. 09. 2024 08.51

"Arktika ni ozemlje severnoatlantskega zavezništva," je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Rusija je "popolnoma pripravljena" na spopad z Natom na Arktiki, je opozoril. Lavrov se je odzval na aktivnosti in vaje Nata, ki simulirajo potencialno (vojaško) krizo na območju arktičnega kroga. Natova letala so medtem nad Baltikom prestregla šest ruskih letal, ki so letela z izključenimi transpoderji.

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu

08. 03. 2024 15.05

Arktični ocean bi lahko septembra prvič ostal brez ledu, in sicer morda že letos, so ugotovili znanstveniki. V članku, objavljenem v znanstveni reviji Nature Reviews Earth & Environment, so še navedli, da bi bila Arktika med letoma 2035 in 2067 septembra že praviloma brez ledu.

Bi upali v ledeno mrzlo vodo blizu Arktičnega kroga?

29. 12. 2023 06.00

Znano je, da ima prhanje z mrzlo vodo pozitivne učinke na zdravje, vse več je tudi ljudi, ki se odločijo za edinstveno avanturo in zaplavajo v ledene vode blizu Arktičnega kroga. Pustolovski duh se očitno krepi, saj je med turisti vse bolj priljubljena polarna odprava z ledolomilko, preurejeno za turistične namene. Kot trdijo v podjetju, ki avanturo organizira, med letošnjo sezono beležijo skokovito rast zanimanja za nekajurno nepozabno odpravo, med katero človek doživi temperature, ki se spustijo tudi 20 stopinj Celzija pod ničlo. In če na začetku številni menijo, da je premrzlo in prenevarno, da bi skočili v ledeno mrzlo vodo, si na koncu skorajda čisto vsak premisli.

Rusija začela obsežne vojaške vaje v arktičnih vodah

11. 04. 2023 12.42

Ruska vojska je začela obsežne vojaške vaje v arktičnih vodah, v katerih sodeluje 1800 vojakov, več kot 10 ladij ter 40 letal in helikopterjev, je sporočila Severna flota ruske mornarice. V središču vaje bo, kot so dejali, zaščita ruske trgovinske mornarice in morskih poti, kot je Severovzhodni prehod.

Z električnim avtomobilom na pot od Arktike od Antarktike

21. 03. 2023 10.50

Pred škotskim parom je edinstvena pustolovščina. Z električnim avtomobilom se bosta odpravila na pot od Arktike do Antarktike. Z vozilom, ki ga bo poganjala elektrika, pridobljena iz sončne in vetrne energije, bosta prevozila 27.000 kilometrov.

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu

09. 03. 2023 10.26

Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki

23. 10. 2022 11.08

Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

'Nova ameriška arktična strategija'

07. 10. 2022 18.18

Vlada ameriškega predsednika Joeja Bidna je danes objavila novo strategijo za Arktiko. Strategija stoji na štirih stebrih: varnosti, boju proti podnebnim spremembam in varovanju okolja, trajnostnem gospodarskem razvoju in mednarodnem sodelovanju. Zaradi segrevanja ozračja se topi arktični led in posledično se odpirajo nove poti za plovbo, s tem pa nastajajo tudi nove priložnosti za spore med ZDA, Rusijo in Kitajsko.

Arktika bo dobila prvega ameriškega veleposlanika. 'Ključna mir in stabilnost'

27. 08. 2022 16.50

Združene države nameravajo imenovati novega veleposlanika. In sicer za Arktiko. Veleposlanik za posebne namene bo skrbel za pospeševanje politike ZDA v severnem polarnem območju, sodeloval pa bo s sedmimi arktičnimi državami ter s skupinami domorodcev in drugimi zainteresiranimi stranmi, je sporočil predstavnik ameriškega zunanje ministrstvo.

Rusija zaskrbljena nad povečanimi aktivnostmi Nata na Arktiki

17. 04. 2022 15.42

Povečane aktivnosti Natovih sil na Arktiki v Rusiji vzbujajo zaskrbljenost. Na severu Norveške je namreč pred kratkim potekala nova vojaška vaja tega severnoatlantskega zavezništva, ki pa po besedah ruskega veleposlanika Nikolaja Korčunova ne "prispeva k večji varnosti regije". Opozoril je tudi na sodelovanje Finske in Švedske v omenjenih vojaških vajah ter komentiral morebiten pristop teh dveh skandinavskih držav k Natu.

Mladička jamskega leva, ki so jo našli v Sibiriji, je stara 28.000 let

14. 08. 2021 12.19

Znanstveniki pravijo, da je presenetljivo dobro ohranjena mladička jamskega leva, ki so jo našli v sibirskem permafrostu, živela pred 28.000 leti, v njej pa so morda celo sledi materinega mleka. Če bodo našli mleko, bi lahko ugotovili, s čim so se prehranjevali jamski levi, je pojasnil eden od avtorjev novo objavljene študije.

Težko pričakovano poročilo IPCC: 'To niso podnebne spremembe, ampak podnebni kaos'

09. 08. 2021 09.25

Medtem ko del 'Zemlje gori', drugi del pa se 'utaplja' zaradi ekstremnih vremenskih pojavov, je Medvladni panel za podnebne spremembe objavil najobsežnejše poročilo o stanju planeta in podnebnih spremembah. Že prej je bilo pričakovano, da bo v svežem poročilu IPCC razkril, da naj bi se povprečna svetovna globalna temperatura kmalu dvignila za 1,5 stopinje Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To je meja, za katero so se države zavezale, da se ji bodo za vsako ceno izognile v izogib katastrofalnim posledicam, ki bi jih takšen dvig lahko imel za človeštvo. V poročilu napovedujejo, da bo svet ta nevaren mejnik dosegel čez 20 let.

'Zadnje zatočišče' polarnih medvedov občutljivo na podnebne spremembe

03. 07. 2021 20.39

Nova študija ugotavlja, da območje Arktičnega oceana, ki je ključnega pomena za preživetje polarnih medvedov in tudi drugih živali, hitro postaja zelo občutljivo na podnebne spremembe. Raziskovalci pravijo, da je bilo rekordno taljenje ledu v lanskem letu v 80 odstotkih posledica vremenskih dejavnikov, kot so vetrovi, 20 odstotkov pa so doprinesle podnebne spremembe.

Italijanka, ki je pandemijo preživela znotraj arktičnega kroga

12. 06. 2021 16.27

Če je večina zaprtje javnega življenja ob izbruhu pandemije covida-19 preživela v domačem okolju, so drugi to izrabili kot novo priložnost – in kje bolje kot znotraj arktičnega kroga? Valentina Miozzo se je preselila na skrajni sever Norveške. "December in januar sta bila meseca popolne teme," pravi Italijanka.

Po tednu dni tavanja po arktičnem ledu rešili belo kosmatinko Aiko

10. 06. 2021 11.32

Po poročanju ruskih državnih medijev so mornarji rešili psičko, potem ko je več kot teden dni tavala po Arktiki. Posadka ruske ledolomne ladje je na psičko pasme samojed naletela daleč na ledenih poljih blizu vasi Mis Kameni na severu Rusije. Psičko so živo in zdravo vrnili lastnikom, ki še zdaj ne razumejo, kako se je znašla sredi ledene puščave.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam

09. 06. 2021 08.14

Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Zaradi taljenja ledu arktično plovbo prvič izvedli tudi februarja

22. 02. 2021 17.24

Zaradi taljenja ledu na Arktiki je bila ruskemu tankerju plovba po severni morski poti prvič omogočena tudi v februarju, s tem pa so zabeležili najdaljšo sezono plovbe do zdaj, saj ta običajno traja od junija do oktobra. Okoljevarstveniki poudarjajo, da je to še en znak, da se podnebne spremembe v najsevernejših predelih Zemlje dogajajo čedalje hitreje.

Ogier do rekordne osme zmage v Monte Carlu

24. 01. 2021 14.17

Francoz Sebastien Ogier, sedemkratni svetovni prvak, je na dirki za svetovno prvenstvo prišel do rekordne osme zmage v Monte Carlu, skupaj pa do petdesete v prvenstvu WRC. V monaški kneževini je 37-letni dirkač s sovoznikom Julienom Ingrassio v snegu in ledu za 32,6 sekunde ugnal drugega voznika tovarne Toyota, Britanca Elfyna Evansa.

Letošnji november najtoplejši do zdaj

07. 12. 2020 08.57

Za nami je najtoplejši november v zadnjih 30 letih, kažejo novi podatki vesoljskega programa Copernicus. November 2020 je bil v povprečju za 0,8 stopinje Celzija toplejši od tridesetletnega povprečja med letoma 1981 in 2010.

Znanstveniki svarijo: Arktični ocean umira

12. 10. 2020 19.33

Raziskovalci so se po več kot letu dni na severnem polu vrnili v Nemčijo. S seboj so prinesli žalostne dokaze o umirajočem Arktičnem oceanu in opozorila o tem, da bo območje le v nekaj desetletjih poleti popolnoma brez ledu.

Letošnji september najtoplejši do zdaj

07. 10. 2020 09.54

Letošnji september je bil najtoplejši, odkar zbirajo podatke, je razvidno iz podatkov evropskega programa Copernicus. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je že lani osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca.

Požari znotraj arktičnega kroga letos povzročili rekordne izpuste CO2

03. 09. 2020 13.20

Požari, ki so se letos razplamteli v arktičnem krogu, pri čemer nekateri še vedno niso povsem ukročeni, so že povzročili rekordne izpuste ogljikovega dioksida (CO2), s čimer so dodatno prispevali k ogljičnemu onesnaženju, ki ga mora človeštvo nujno zajeziti, opozarjajo pristojni v EU.

V naslednjih petih letih bo za 1,5 stopinje toplejše od predindustrijske ravni

10. 07. 2020 10.12

V naslednjih petih letih bi svetovne letne temperature lahko presegle 1,5 stopinje Celzije nad predindustrijsko raven, opozarja Svetovna meteorološka organizacija, kar bi bil velik izziv za dosego cilja Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah za ohranjanje globalnega dviga temperature v tem stoletju – precej pod 2 stopinji Celzija nad predindustrijsko raven.

Zaskrbljujoče vroč junij v arktičnem delu Sibirije, kjer so padli rekordi

08. 07. 2020 14.28

Letošnji junij je bil v globalu za več kot pol stopinje Celzija toplejši od junijskega povprečja v obdobju 1981-2010. V arktičnem delu Sibirije so celo zabeležili rekordno visoke temperature. Znanstveniki so ob tem opozorili, da je zaskrbljujoče to, da se Arktika segreva hitreje od preostanka sveta.

Nemški znanstvenik odkril prvo ozonsko luknjo nad severnim polom

25. 03. 2020 20.50

Nemški znanstvenik Markus Rex je sporočil, da je odkril prvo ozonsko luknjo nad severnim polom. To je posledica močnega polarnega vrtinca in nizkih temperatur v stratosferi.

Arktični zakladi iz odmrznjenih tal Sibirije prvič na ogled

12. 01. 2020 07.47

Redke 28.000 let stare arheološke najdbe, ki so jih izkopali iz hitro odmrznjenih tal v Sibiriji, bodo prvič na ogled v Britanskem muzeju v Londonu kot del razstave o zgodovini Arktike in njenih prebivalcev. Na ogled bodo predmeti, kot so šivanke in nakit iz mroževih oklov, ter dekorativni predmeti, narejeni iz mamutovih oklov.

Zamrznjena v času razkriva skrivnosti tragične Franklinove odprave

30. 08. 2019 09.47

Zapisi, dnevniki in drugi predmeti, ki so se desetletja skrivali v ledenih vodah kanadske Arktike in ki so jih zdaj odkrili kanadski in inutski raziskovalci, bodo osvetlili zadnje dni življenja tragične Franklinove odprave, ki se je leta 1845 odpravila raziskovat Arktiko in se nikoli ni vrnila.

Arved Fuchs: 'Ladje za zabavo' nimajo na Arktiki kaj početi

13. 08. 2019 10.33

Eden izmed najbolj znanih svetovnih raziskovalcev opozarja, da razcvet turizma in križarjenj na arktičnem območju ogroža tako okolje kot tamkajšnje prebivalstvo. Število turistov, ki se odločajo za križarjenja, narašča, kot vse bolj priljubljena destinacija pa se je uveljavila tudi Arktika.