Japonska vesoljska sonda Hayabusa 2 je v noči na petek uspešno pristala na 900 metrov širokem asteroidu Ryugu, oddaljenem več kot 300 milijonov kilometrov, je potrdila japonska vesoljska agencija (Jaxa). "Pristala je v najboljših okoliščinah med vsemi scenariji, ki smo si jih predstavljali," je ob tem dejal vodja projekta Juiči Tsuda.
Sonda se je tudi uspešno dvignila z asteroida, pred tem pa v površino Ryuguja izstrelila manjši projektil, ki naj bi na površju dvignil snov, jo ujel in pripeljal na Zemljo na analize. Izstrelitev projektila, prve izmed treh načrtovanih, naj bi, po besedah vodje misije, "vodila k novim odkritjem v planetarni znanosti".
Glavna naloga sonde, poimenovane po sokolu, je tako zbrati vzorce in jih pripeljati nazaj na Zemljo na preučevanje – znanstveniki se posebej osredotočajo na iskanje sledi o izvoru življenja. Domnevajo namreč, da asteroid vsebuje dokaj velike količine organske snovi in vode izpred 4,6 milijarde let, ko je nastajal sončni sistem.
Ryugu velja za asteroid tipa C, ki velja za enega najbolj primitivnih gradnikov vesolja: "To je material, ki ga ni pobralo v planete, ostal je zadaj. Razlog, zakaj ga želimo preučevati, je, da gre za material, kot je bil leta nič."
Ves material – znanstveniki upajo, da ga bo zbrano vsaj deset gramov – bo sonda Hayabusu 2 hranila do pristanka v Južni Avstraliji, predvidoma leta 2020.
Do pristanka naj bi prišlo že oktobra, a je bila misija nato prestavljena, saj so znanstveniki le stežka našli primerno mesto za pristanek na skalnati površini asteroida.
Gre že za drugo vesoljsko sondo, ki je pristala na asteroidu, potem ko je že leta 2005 sonda Hayabusa 1 pristala na asteroidu Itokawa blizu Zemlje.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.