Pravnica in borka za človekove pravice Katarina Bervar Sternad je poudarila, da je predvolilna kampanja temeljila na vzpostavljanje razlik med kandidatoma, a da so ob tem številna vprašanja ostala neodgovorjena. "Vendar pa ljudje potrebujejo odgovore, da vedo, kakšne vrednote zastopata kandidata," je poudarila.
Antropolog Dan Podjed se je strinjal s sogovornico, da sta oba kandidata v javnih nastopih izpostavila iste vrednote. "Njune vrednote se niso razlikovale. Razlika je bila le v tem, da je Nataša Pirc Musar občasno stopila v vlogo novinarke, Anže Logar pa v vlogo politika. Tako ji je prijazno odgovarjal na vprašanja," je dejal.
Izpostavil pa je tudi, da si kandidata med predsedniško tekmo nista "snela rokavic". "To se v Sloveniji seveda tudi ne more zgoditi. Že v prvih predsedniških volitvah so bili tisti, ki so si sneli rokavice, poraženi. Kučan je na primer zmagal, ker je obdržal rokavice. V Sloveniji je treba kot predsedniški kandidat z drugimi očitno vedno ravnati v rokavicah, če želiš zmagati," je dejal.
Nekdanji slovenski minister za notranje zadeve Gregor Virant je medtem dejal, da je pričakoval še tesnejši rezultat. "A kljub temu je Logar dosegel najboljši rezultat katerega koli desnosredinskega kandidata na predsedniških volitvah doslej. Edina resna šibka točka Logarja je bila resnično njegova vpetost v SDS in sum, da predsedniške funkcije ne bi mogel opravljati avtonomno," je dejal. Meni, da mu je prav to odneslo glasove.
"Menim tudi, da bo njegov rezultat na predsedniških volitvah sprožil razmislek na desni sredini. Da ponavljaš isti način delovanja in pričakuješ drugačen rezultat, je namreč definicija nespameti," je poudaril. Logar se je tokrat kampanje lotil drugače – "bil je zmernejši, strpnejši in kulturnejši". "Celotna njegova kamnanja je bila na visoki ravni politične kulture in s tem je pokazala, da lahko desna sredina seže zelo daleč."
Prav to bo po njegovem mnenju na desni sredini sprožilo razmislek. Lahko bi se spremenilo tudi vodstvo stranke, vendar pa sam v to nekoliko dvomi. "Težko je napovedati, če se bo to res zgodilo, saj je sedanje vodstvo v dotični stranki tako močno, da dvomim, da bi se Logar sploh spustil v kakšen takšen spopad," je dejal.
Zakaj mora biti predsednik države moralna avtoriteta? 'Potrebujemo nek svetilnik'
Odhajajoči predsednik Borut Pahor je dejal, da se bo, ko ne bo več predsednik države, oglašal še manj. Podjed je nekoliko razočaran, saj je pričakoval, da bo vsaj v finalu tekme Pahor izrazil določeno stališče. "Ta hip res potrebujemo osebo, ki nam bo povedala, kam gremo kot skupnost, kot Slovenija, kot del Evropske unije in del sveta. Potrebujemo nek svetilnik, ne da gremo vsak posebej v svojem čolnu, ne da se pomikamo vsak posebej," je dejal.
Nenazadnje mora predsednik države po njegovem mnenju opredeliti, katere so glavne težave Slovenije. Nataša Pirc Musar pa bo, po njegovem mnenju, te težave izpostavila, eno je tudi že.
"Predsednik države je v neki meri varuh ustave, poudarja načela demokracije, pravne in socialne države, strpnosti in solidarnosti. To pa lahko počne na različne načine," je poudarila Bervar Sternad. To lahko dela s podajanjem mnenj v državni zbor, z javno razpravo in drugače.
Medtem ko je bil Pahor aktiven na Instagramu, pa se je Pirc Musarjeva očitno našla na TikToku, je dejal Podjed. Medtem pa je bila precej blaga na Twitterju.
'Pirc Musarjeva mora dokazati, da je predsednica vseh državljanov'
Virant je dejal, da bi katerega koli kandidata, ki bi na volitvah zmagal, čakalo trdo delo, saj bi moral dokazati, da je predsednik vseh državljanov. Izid je bil namreč navsezadnje relativno tesen. "Nataša Pirc Musar bo morala že takoj začeti dokazovati, da ni le predsednica svojih 54 odstotkov, temveč tudi drugih 46 odstotkov," je poudaril.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.