Po preštetih 99,99 odstotka glasov je na predsedniških volitvah zmagala Nataša Pirc Musar s 53,86 odstotka glasov pred Anžetom Logarjem, ki je dosegel 46,16 odstotka glasov. Pirc Musarjeva je slavila v šestih volilnih enotah, medtem ko je Logar večino prepričal v dveh.
Novoizvoljeno predsednico je podprla večina volivcev v volilnih enotah Ljubljana Center, Postojna, Ljubljana Bežigrad, Maribor, Novo mesto in Kranj. Največ jih je prepričala v enoti Ljubljana Center, kjer je zanjo glas oddalo 59,39 odstotka volilnih upravičencev, ki so prišli na volišča. Najmanjše podpore je bila deležna v volilni enoti Ptuj, kjer jo je podprlo 47,69 odstotka volivcev.
Tam je namreč večino glasov prejel Logar, saj je zanj glasovalo 52,31 odstotka volivcev, več kot 50-odstotno podporo pa je dobil tudi v volilni enoti Celje.
Bolj razgibana je slika med posameznimi volilnimi okraji, saj jih je Pirc Musar "osvojila" 59, Logar pa 29. Pirc Musarjevi so bili volivci najbolj naklonjeni v volilnem okraju Koper I, kjer je zanjo glasovalo 73,64 odstotka volivcev, več kot 70-odstotno podporo pa je dobila še v volilnih enotah Ljubljana Moste - Polje II, Ljubljana Šiška I, Trbovlje, Ljubljana Bežigrad II ter v Izoli.
Logarja so po drugi strani najbolj prepričljivo podprli v Ribnici, kjer je glas zanj oddalo 66,72 odstotka volivcev. Več kot 60 odstotkov volivcev ga je podprlo še v okrajih Škofja Loka II, Litija, Ptuj I, Mozirje, Novo mesto I in Ptuj III.
Predsedniška kandidata sta rezultate pričakala v svojih volilnih štabih, nato pa sta se preselila v medijsko središče na Gospodarskem razstavišču. Današnji izidi sicer še niso končni, saj bodo morali prišteti še glasovnice, ki bodo prispele po pošti.
Prvi krog predsedniških volitev 23. oktobra ni prinesel zmagovalca, zato so se volivci v nedeljo znova odpravili na volišča. Izbirali so lahko med Anžetom Logarjem in Natašo Pirc Musar, ki sta v prvem krogu prejela največ glasov.
Logarju so volivci v prvem krogu namenili skoraj 34 odstotkov, Pirc Musarjevi pa slabih 27 odstotkov. Tretje mesto je zasedel Milan Brglez s slabimi 16 odstotki glasov.
Logar, ki je kandidiral s podpisi volivcev in podporo strank SDS, SLS in NSi, je na volišče prišel dobro razpoložen. Volilni dan je preživel v krogu družine.
V odzivu, ko je bila prešteta približno polovica glasov, je dejal, da je ponosen na svojo kampanjo, na vse, ki so mu stali ob strani. "Upanje še tli," je dodal. Ko je bilo jasno, da je zmagovalka njegova protikandidatka, je Logar Pirc Musarjevi čestital, ob tem pa izrazil upanje, da bo delovala sodelovalno, "saj to Slovenija potrebuje".
Prva slovenska predsednica Nataša Pirc Musarjeva je v štabu v Ruski dači odprla penino. Kasneje je v svojem prvem govoru kot predsednica dejala, "da so ljudje povedali, kakšno Slovenijo si želijo". Kot pravi, "bo garala za temeljne človekove pravice in demokracijo".
Volilna udeležba
Volilna udeležba v današnjem drugem krogu predsedniških volitev je nekoliko presegla tisto v prvem krogu. Po delnih neuradnih podatkih se je na volišča tokrat odpravilo 53 odstotkov volivk in volivcev, kar je tudi več kot na volitvah predsednika leta 2012 in 2017. Še vedno pa volilna udeležba ostaja precej nižja kot na prvih nekaj volitvah.
KOMENTARJI (1929)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.