Katarina Bervar Sternad

Koalicija napoveduje podporo Dijani Možini Zupanc za novo varuhinjo

25. 03. 2025 14.31

Poslanske skupine koalicije so na usklajevanjih soglašale, da podprejo Dijano Možina Zupanc za novo varuhinjo človekovih pravic, je sporočila vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. O tem so tudi že obvestili predsednico republike Natašo Pirc Musar.

Golob: Predsednica ne zmore opravljati svoje naloge. Pirc Musarjeva: Razočaral me je

14. 03. 2025 11.50

Predsednik vlade Robert Golob je bil oster do odločitev predsednice republike Nataše Pirc Musar – njeno ravnanje v postopkih imenovanja kandidatov za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic je označil za "nedržavotvorno in neodgovorno". Predsednica je v odzivu povedala, da je nad njegovimi izjavami zgrožena, saj "kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti", razočarana pa je tudi po človeški plati. Pomislekov glede imenovanja Jazbečeve javno ni razkrila, jih bo pa predstavila premierju, s katerim sta se sestala ob 13. uri.

Bervar Sternadova nima dovolj podpore, predsednica bo iskala novega kandidata

13. 03. 2025 14.58

Predsednica Nataša Pirc Musar se je po več krogih posvetovanj s poslanskimi skupinami odločila, da bo iskala novega kandidata za varuha človekovih pravic. Kandidatka Katarina Bervar Sternad namreč nima dovolj podpore za imenovanje. Za sodnika na Sodišču EU je medtem Pirc Musarjeva predlagala Marka Bošnjaka, predsednika ESČP.

Koalicija podpira Katarino Bervar Sternad, odločilni glasovi opozicije

25. 02. 2025 06.15

Predsednica republike Nataša Pirc Musar nadaljuje tretji krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o kandidatih za novega varuha človekovih pravic. Koalicija je za zdaj enotna v podpori kandidatki Katarini Bervar Sternad. Pot do novega varuha, ki za izvolitev potrebuje dvotretjinsko večino v DZ, pa bo odvisna od podpore opozicije.

Pirc Musarjeva v nova posvetovanja o guvernerju in varuhu človekovih pravic

03. 02. 2025 10.08

Predsednica republike Nataša Pirc Musar bo ta teden vodila nov krog posvetovanj s poslanskimi skupinami o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Po posvetovanjih v sredini januarja se namreč za nobenega izmed kandidatov za obe funkciji še ni nakazala jasna podpora med poslanci.

Predsednica zaključila prvi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin

20. 01. 2025 16.32

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je zaključila prvi krog pogovorov z vodji poslanskih skupin v Državnem zboru ter predstavnikoma narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci o možnih kandidatih za prosto mesto guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic. Pogovore je ocenila kot pozitivne, sogovornikom pa je hvaležna za spoštljiv in korekten odnos.

Favoriti za mesto guvernerja banke in varuhu človekovih pravic še nejasni

17. 01. 2025 06.31

Po posvetih poslanskih skupin pri predsednici republike Nataši Pirc Musar o kandidatih za guvernerja Banke Slovenije in varuha človekovih pravic so favoriti še nejasni. Precej napora bo, kot kaže, terjalo predvsem iskanje 60 glasov za izvolitev varuha. Stranke se o podpori kandidatom še ne izrekajo, počakale bodo na uradni predlog predsednice.

Urad predsednice prejel 12 kandidatur za varuha človekovih pravic

14. 10. 2024 06.17

Iztekel se je rok, do katerega je urad predsednice republike sprejemal predloge kandidatur za varuha človekovih pravic. Petru Svetini namreč mandat varuha poteče februarja. Prejeli do skupno 12 predlogov možnih kandidatov. Kandidature bodo v predsedničinem uradu pregledali po izteku roka, po razgovorih s kandidati in vodji poslanskih skupin pa predlog posredovali v DZ.

Kandidaturo za varuha napovedali še Bervar Sternadova in Zavratnikova

16. 09. 2024 16.26

Poleg aktualnega varuha človekovih pravic Petra Svetine, ki se mu mandat izteče februarja, sta kandidaturo za varuha v novem mandatu napovedali direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad in Simona Zavratnik s fakultete za družbene vede. V medijih se je kot kandidat omenjal še zagovornik Miha Lobnik.

Obeta se intriganten troboj za položaj varuha človekovih pravic

10. 08. 2024 19.30

Petru Svetini se izteka šestletni mandat in predsednici republike Nataši Pirc Musar, ki bo jeseni poslancem predlagala svojega kandidata oziroma kandidatko, je že napovedal, da se bo znova potegoval za položaj. Pri tem pa konkurenca ne počiva. Na javni poziv se bosta najverjetneje prijavila tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik in favoritka nevladnega sektorja Katarina Bervar Sternad. Kaj pa politična realnost? Kdo od trojice lahko dobi zahtevano dvotretjinsko večino v parlamentu?

V prestolnici parada ponosa, kraljice preobleke poškropili s solzivcem

15. 06. 2024 13.22

Ministra za delo in za solidarno prihodnost Luka Mesec in Simon Maljevac sta ob letošnjem festivalu parada ponosa, ki se je zaključila s paradno povorko po ljubljanskih ulicah, pozvala k strpnosti in podpori skupnosti. Vsaka manjšina jo potrebuje, je dejal Maljevac, Mesec pa je pozval, naj bo ta parada parada ljubezni. Policija obravnava posamezne incidente, obvestil o hujših kršitvah še niso prejeli. So nam pa udeleženci sporočili, da se je incident zgodil znotraj paradnega mesta. Dve osebi naj bi namreč najprej verbalno napadli kraljice preobleke ter jih nato še poškropili s solzivcem.

Pirc Musarjeva podelila prvo priznanje za delo na področju človekovih pravic

11. 12. 2023 14.00

Predsednica države Nataša Pirc Musar je podelila prvo priznanje predsednice Republike Slovenije za delo na področju človekovih pravic. Priznanje je prejela Katarina Bervar Sternad s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja. "Danes si brez uvidov, stališč in izkušenj prejemnice priznanja ni mogoče zamisliti strokovnega pogovora o stanju človekovih pravic in potrebnih sistemskih izboljšavah. Sama pogosto pravi, da je delo na področju varstva človekovih pravic kot maraton," so med drugim dejali v obrazložitvi nagrade.

57 priporočil: 'Politiki smo tisti prvi, ki bomo sovražnemu govoru rekli ne'

19. 07. 2023 17.35

Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora je vladi izdal 57 priporočil za obvladovanje sovražnega govora. Pri pripravi priporočil je sodelovalo 40 strokovnjakov in organizacij, nanašajo pa se na področja šolstva, preventive, spleta, medijev in kaznovalno-pravnega odziva. Posebej so se posvetili področjem vzgoje in izobraževanja, preventivi, kaznovalno-pravnemu odzivu, medijem in spletu. Vladi priporoča, naj pri snovanju in vodenju politik ter izvajanju ukrepov proti sovražnemu govoru sledi enotnemu in vključujočemu pristopu.

Nevladniki vložili intervencijo o vidikih presoje ustavnosti Zakona o RTVS

28. 03. 2023 16.16

Predstavniki Društva novinarjev Slovenije, Mirovnega inštituta, centra PIC in zavoda Open, povezani v koalicijo RTV je ZAkon, so v ponedeljek na ustavno sodišče vložili intervencijo. V njej izkazujejo, da je za varovanje svobode medijev in pravice javnosti do obveščenosti nujna takojšnja uveljavitev novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija.

Golob: To ne bo brezzobi tiger

17. 03. 2023 14.43

Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora pri predsedniku vlade je začel delo. Premier Robert Golob je vodenje sveta ponudil direktorici Inštituta 8. marec Niki Kovač, ki je ponudbo sprejela, ker verjame, da so za dosego družbenih sprememb nujna vsebinska zavezništva, povezovanja in sodelovanja. Predsedovanje takemu svetu ni zaposlitev, je samo funkcija koordiniranja sestankov in aktivnosti, kar bo opravljala brez plačila ali nadomestila stroškov, je dodala.

Glas ljudstva: Vlada doslej uresničila osem od 122 zavez civilni družbi

14. 03. 2023 20.52

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so predstavili prvo poročilo o uresničevanju predvolilnih zavez vlade civilni družbi. Poročilo kaže, da je vlada doslej izpolnila osem od skupno 122 predvolilnih zavez, pa tudi, da veliko zahtev civilne družbe ostaja nedotaknjenih ali celo prelomljenih.

'Postopki, vezani na splav ali oploditev, morajo biti kriti iz obveznega zavarovanja'

08. 03. 2023 14.38

V Inštitutu 8. marec zahtevajo, naj bodo vsi postopki, vezani na reproduktivne pravice, kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Ugotovili so, da morajo trenutno vse osebe, ki ne plačujejo tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, opravljanje splava in oploditev z biomedicinsko pomočjo doplačati.

Depolitizacija Policije? 'To spominja na ravnanje prejšnje vlade'

03. 12. 2022 16.27

Ob vse glasnejših namigovanjih, da ministrica Tatjana Bobnar ne uživa več zaupanja premierja Roberta Goloba, se vrstijo ostri odzivi in pozivi vladajoči politiki. Odločitev vlade, da ne podeli polnega mandata šefu Policije Boštjanu Lindavu, spominja na ravnanje prejšnje vlade, ki ni želela imenovati evropskih tožilcev, so se ostro odzvali v Pravno-informacijskem centru nevladnih organizacij. Zaskrbljeni so tudi v Sindikatu policistov Slovenije, saj da se v javnosti pojavljajo imena akterjev iz ozadja, ki so si v preteklosti že skušali podrediti Policijo.

Analiza volitev: 'Predsednik države mora biti svetilnik'

13. 11. 2022 20.38

Zgodovinske volitve za Slovenijo – na predsedniški stolček je namreč prvič v zgodovini države stopila ženska. Ob tem smo s pravnico in borko za človekove pravice Katarino Bervar Sternad in antropologom Danom Podjedom analizirali volitve. Slednji je dejal, da mora biti predsednik države svetilnik države. Svoje mnenje pa je podal tudi nekdanji slovenski minister za notranje zadeve Gregor Virant, ki je poudaril, da je Anže Logar kljub porazu dosegel zelo dober rezultat. "Dosegel je najboljši rezultat katerega koli desnosredinskega kandidata na predsedniških volitvah doslej," je dejal. Bi lahko to prineslo spremembo na čelu SDS?

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Obvezno cepljenje in denarna kazen za kršenje karantene?

20. 06. 2022 18.56

V zadnjih dneh je prah dvignila informacija, da bo novi Zakon o nalezljivih boleznih prinesel obvezno cepljenje in kazni tudi do 4.000 evrov za kršenje karanten ter vse do 12.000 za udeležbo na shodu, če je zbiranje ljudi prepovedano. Pa je strah upravičen? Pravna mreža za varstvo demokracije odločno odkimava in opozarja, da omenjene kazni najdemo v trenutno veljavnem zakonu in ne v osnutku novega, ki so ga pripravili. Napačna interpretacija ali iztrganje določenih alinej iz konteksta pa, opozarjajo, med ljudi vnašajo nepotreben strah. Kazni namreč v njihovem predlogu ni.

V zameno za streho nad glavo tudi nespodobna povabila in ženitne ponudbe

20. 05. 2022 19.58

V zameno za streho nad glavo nekatere ukrajinske begunke tudi pri nas žal dobivajo nespodobna povabila, najsi bodo to ženitne ponudbe ali pa topla postelja – v zameno pa denimo delo za točilnim pultom brez plačila. Tudi to so zgodbe, ki jih piše življenje. 7.000 beguncev je v 86 dneh, odkar v Ukrajini divja vojna, zatočišče našlo v naši domovini. Velika večina stanuje v zasebnih namestitvah, kar jih dela še ranljivejše. In kot pravi dolgoletna borka za pravice beguncev Katarina Bervar Sternad, ljudje pogosto nimajo predstave o tem, kje je meja med dobrim delom in trgovino z ljudmi.

V Inštitutu 8. marec razmišljajo o ovadbi inšpektorja

07. 04. 2022 12.01

Iz Inštituta 8. marec so v odzivu na dopis inšpektorata za notranje zadeve sporočili, da z zbiranjem podpisov v podporo predlogu zakona proti škodljivim ukrepom oblasti ne vodijo volilne kampanje, saj da ne širijo političnih oglaševalskih vsebin. Skupaj z odvetniško službo razmišljajo o vložitvi kazenske ovadbe zoper inšpektorja.

V iniciativi Glas ljudstva zavračajo očitke o izvajanju kampanje za določene politične stranke

29. 03. 2022 13.39

V iniciativi Glas ljudstva so se odzvali na izjave in zapise na družbenem omrežju, v katerih jim predstavniki vlade očitajo, da izvajajo kampanjo za določene politične stranke. V iniciativi poudarjajo, da gre za "lažnive, žaljive in manipulativne" izjave. Svoje poglede na vprašanja civilne družbe so namreč imele možnost podati vse stranke.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank

08. 11. 2021 17.51

Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Globa za nedostojno vedenje: Se nam obeta še en referendum?

06. 09. 2021 19.48

Če bo treba, bo to naš naslednji referendum, se je na predlog globe za nedostojno obnašanje, ki bi vam lahko denarnico olajšala za od 500 do tisoč evrov, odzvala Nika Kovač iz Inštituta 8. marec, ena od pobudnic referenduma o vodi. Kritičen je tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki pravi, da je predlog sramoten. Generalni direktor policije Anton Olaj pa pravi, da predlog podpira, enako pa tudi morebitne napore v parlamentu, da bi nakazane rešitve veljale za vse.

Slovenija skupaj s Kolumbijo, Etiopijo, Čadom in Mjanmarom na radarju zaradi kršitev človekovih pravic

23. 06. 2021 06.10

Slovenija je dodana na seznam držav, v katerih je pred kratkim naglo upadlo spoštovanje temeljnih državljanskih svoboščin. Vlada Janeza Janše z ukinjanjem financiranja slabi civilnodružbene organizacije ter napada novinarje in slovensko tiskovno agencijo, kar vodi do krčenja državljanskih svoboščin v državi, ugotavlja Civicus.

Urbanija po sporu s STA ovadil še pravnici Pirc Musarjevo in Bervar Sternadovo

10. 06. 2021 12.00

Direktor Ukoma Uroš Urbanija je po vloženi ovadbi zoper direktorja STA Bojana Veselinoviča zdaj ovadbo vložil še zoper pravnici Natašo Pirc Musar in Katarino Bervar Sternad. Gre za odziv na ovadbo, ki pa so jo pred slabim mesecem zoper Urbanijo vložili v Pravni mreži za varstvo demokracije.

Uzakonjena definicija spolnega nasilja po modelu samo ja je ja

04. 06. 2021 15.47

DZ je z 78 glasovi za in tremi glasovi proti potrdil rešitve iz novele kazenskega zakonika, ki v slovenski pravni red vnašajo nov koncept dojemanja spolnih kaznivih dejanj po modelu samo ja je ja. Kot so v razpravi poudarjali tudi poslanci, gre zasluga nevladnikom, ki so mobilizirali javnost, da je nastalo pravo družbeno gibanje. Po mnenju več kot 20 nevladnih in drugih organizacij je narejen velik korak v smeri zaščite spolne integritete in podpore žrtvam spolnega nasilja. Spremembe zato toplo podpirajo, so sporočile.

'Pravica ljudi, da izrazijo svoje mnenje na javnem prostoru, mora biti zagotovljena'

02. 03. 2021 14.46

Pobudnika sta na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti oz. zakonitosti odloka o začasni delni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja v času epidemije covida-19. Pobudo je podprla Pravna mreža za varstvo demokracije, saj sta po njenem mnenju pravici do mirnega zbiranja in svobode izražanja ustavno varovani, temeljni človekovi pravici.