
"Trenutno je na sodiščih 209 postopkov proti proizvajalcem cepiva v zvezi z odškodninskimi zahtevki," je časniku Welt am Sontag sporočilo nemško zdravstveno ministrstvo.
Odškodnine, ki naj bi jih izplačala država, so del pogodb o naročilu cepiva, ki jih je med pandemijo podpisala Evropska komisija. Kljub temu 'državne' odškodnine ne bodo izplačane, če se bo izkazalo, da so nepričakovani stranski učinki posledica hude malomarnosti ali neupoštevanja proizvodnih standardov.
Junija je Evropska komisija za zdravila (EMA) znova potrdila koristi odobrenih cepiv in dodala, da so po ocenah v prvem letu pandemije rešila skoraj 20 milijonov življenj po vsem svetu. Agencija je navedla še, da po cepljenju s cepivom podjetja Pfizer/BioNTech obstaja zelo majhno tveganje za težave z vnetjem srca.
Odškodninski primeri
Januarja je deželno sodišče na Bavarskem zavrnilo tožbo ženske proti britanskemu podjetju AstraZeneca. Ženska je imela različne zdravstvene težave, za katere je trdila, da jih je povzročilo cepivo.
V ponedeljek bo deželno sodišče v Rottweilu obravnavalo še primer moškega, ki trdi, da je po cepivu BioNtech/Pfizer utrpel poškodbe vida. Podjetje je obtožbe označilo za neutemeljene, poroča Deutsche Welle.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.