Pred okoli 150 leti je Rusija v bitki proti Otomanskemu cesarstvu doživela katastrofalen poraz v krimski vojni – delno tudi zaradi pivskih navad vojske. Tako pravi Mark Lawrence Schrad z ameriške univerze Villanova in avtor Vodka Politics: Alcohol, Autocracy, and the Secret History of the Russian State, ki ga povzema Business Insider.
Schrad v knjigi podrobno opisuje primere zbeganih ruskih čet, ki so bile prepuščene boju brez poveljnikov, vsepovsod pa se je širil vonj po vodki.
Še en primer, o katerem piše Schrad, vključuje rusko-japonsko vojno, v kateri je Japonska zmagala. Schrad navaja časopis iz Sankt Peterburga, ki je zapisal, da so "Japonci našli nekaj tisoč mrtvih pijanih ruskih vojakov, ki so jih lahko z bajoneti pobili kot živali".
Schrad poudarja, da pitje ni bilo edini razlog za izgubljene vojne, da pa je vodka večkrat igrala pomembno vlogo pri neuspehu Rusije.
Med prvo svetovno vojno je tako car uvedel prohibicijo, ki je trajala do prevzema oblasti Josipa Stalina, vendar Schrad piše o nemirih zaradi plenjenja trgovin z alkoholnimi pijačami, skladišč in žganjarn.
Pijača in vojska sta bili sicer skozi zgodovino vedno močno povezani, a Schrad trdi, da ima Rusija edinstveno zgodovino pitja.
Zakaj je to pomembno – ali pa vsaj zanimivo – tudi danes? Nedavna posodobitev obveščevalnih podatkov obrambnega ministrstva Združenega kraljestva je izpostavila, da veliko ruskih vojakov v Ukrajini umira zaradi dejavnikov, ki niso povezani z bojem, med drugim zaradi uživanja alkohola. Število smrtnih žrtev med ruskimi vojaki naj bi bilo dvakrat višje od števila smrtnih žrtev njihovih nasprotnikov, razkrivajo ocene ameriške obveščevalne službe.
Schrad je za Business Insider dejal, da ne želi vleči neposrednih vzporednic s stvarmi, ki so se zgodile pred 150 leti, a da te vseeno obstajajo.
"Dejavnik alkohola je zanimiv. Mislim, da danes ni niti približno tako pomemben kot med rusko-japonsko vojno ali prvo svetovno vojno, vendar ni nepomemben. Imate demoralizirano rusko vojsko, ki se spopada z visoko motiviranim nasprotnikom, ki brani svojo domovino," pravi.
Raziskovalec se že dolgo ukvarja z vprašanjem, zakaj Rusi veliko pijejo. Ali to sploh drži? "Seveda obstajajo kulturni stereotipi. Toda razlaga, do katere sem prišel, je bila, da ne gre toliko za nekakšno kulturno ali genetsko lastnost, kolikor za posledico generacij avtokratskega odločanja, ki je interese ruske države postavilo pred zdravje in dobrobit ruskega ljudstva."
Vodka je ruski državi prinesla ogromno dobička. V času carjev so dohodki iz naslova alkohola predstavljali tretjino vseh dohodkov ruske države, v sovjetski dobi je – tako Schrad – četrtina vseh prihodkov prihajala od prodaje alkohola lastnemu ljudstvu.
"Tudi Ukrajinci so podedovali veliko te zapuščine – domnevam, da nekakšen družbeni alkoholizem – vendar so se prav tako na veliko načinov premaknili k bolj evropskim sistemom ne samo, ko gre za uporabo alkohola, ampak tudi regulacijo."
Ko se je začela vojna, so na ukrajinski strani v prvih mesecih vojne uvedli nekakšno splošno prepoved. Ideja je bila, da alkohol ni potreben za vzdrževanje discipline in morale v času krize.
"Očitno je bilo na ruski strani ravno nasprotno. Imeli ste ljudi, ki so padli v vojno popolnoma pijani. Veliko teh poročil prihaja iz Ukrajine od preživelih Rusov, ki so zagrešili množična grozodejstva, pogosto pijani, kar je še ena stalna tema zgodovine."
Ko je Rusija začela z množičnim vpoklicem, naj bi se ponovili scenariji kot v letih 1904–1905 ali 1914. Ljudje so prišli napol pijani, zapletali so se v pretepe z vojaškimi častniki, nato pa so pili še do prihoda na bojišče.
"Mislim, da je Rusija obtičala v preteklosti in ima alkohol razširjen tako, kot ga modernejša vojska praviloma ne bi imela. Ruska vojska je v marsičem nekakšen ostanek preteklosti. To ni sodobna prostovoljna vojska in to vpliva. Tako na vojaške položaje dobiš ljudi, ki tega niso izbrali – v nasprotju z ameriškimi ali britanskimi vojaki, ki izberejo ta način življenja."
"Zadnjič, ko smo imeli nabor v Združenih državah, med Vietnamom, je bilo tudi tam veliko zlorabe drog in alkoholizma. Tako da to očitno vpliva na dinamiko," ponazori situacijo.