Od začetka vojne naj bi v Ukrajini po nekaterih ocenah obtičalo 20 milijonov ton žita, navaja Washington Post. Sporazum, ki sta ga sklenila Kijev in Moskva, pa je za ladje z žitom vzpostavil varne koridorje. Ladja Razoni, ki je sicer namenjena v v libanonski Tripoli, je zdaj že dosegla obalo Turčije, pot pa naj bi nadaljevala v sredo, po tem ko bo v bližini Istanbula prestala pregled.
Ladji, ki je v ponedeljek izplula iz črnomorskega pristanišča Odesa z več kot 26.000 tonami koruze, naj bi kasneje sledilo še več ukrajinskih ladij. Ukrajinske oblasti so sporočile, naj bi le v Odesi čakalo še vsaj 16 plovil. Po ocenah Združenih narodov se že z akutno lakoto kot neposredno posledico vojne v Ukrajini po svetu sooča skoraj 50 milijonov ljudi.
A večina žita, ki je od 24. februarja obtičalo v Ukrajini, naj bi bila po besedah strokovnjaka na Mednarodnem raziskovalnem inštitutu za prehransko politiko v Washingtonu Davida Labrodeja namenjena prehrani živine. Kot je dejal za Washington Post, naj bi bilo le šest milijonov ton pšenice, le polovica vsega žita pa naj bi bila namenjena prehrani ljudi. Kot je dejal, naj bi bila na ponedeljkovi ladji v resnici krma za piščance.
Ladja je sicer ponoči plula vzdolž romunske obale, nato pa je ob dveh zjutraj po lokalnem času ugasnila avtomatični identifikacijski sistem, zaradi česar njene poti ni bilo več mogoče spremljati prek spletne strani Marine Traffic. Zaenkrat še ni jasno, zakaj je bil identifikacijski sistem izklopljen.
Plovilo je zaradi strahu pred morskimi minami skozi ukrajinske vode sprva napredovalo počasi, nato pa je plovbo pospešilo.