Da se izognejo ruskemu zračnemu prostoru, ki ga je država zaprla za več zahodnih letalskih družb, kot odgovor na sankcije Zahoda, številna letala, ki iz Evrope letijo v Azijo, potujejo na daljših razdaljah. Po podatkih portala za sledenje letom Flightradar24 so se določeni prevozniki namesto za sever Pacifika odločili za polarno pot mimo Rusije – Arktiko.
A daljše poti niso težavne le za potnike in posadko. Več preletenih kilometrov namreč pomeni tudi večjo količino porabljenega goriva in posledično več izpustov emisij.
Let Japan Airlines JL43 iz Tokia v London z letalom Boeing 777-300ER na uro porabi približno 2300 litrov goriva, navaja CNN. Preusmeritev leta, ki zdaj leti čez severni Pacifik, Aljasko, Kanado in Grenlandijo, pa je potovalnemu času dodal skoraj dve uri in pol. Tako naj bi zdaj porabil okoli 5600 litrov goriva več, kar je kar 20-odstotno povečanje.
Le ta let bi tako lahko v ozračje izpustil dodatnih 54.000 kilogramov ogljikovega dioksida, ki povzroča segrevanje našega planeta. Gre za enako količino ogljikovega dioksida, ki bi jo ob šestkratnem obkroženju sveta ustvaril povprečen avto, ocenjuje atmosferski znanstvenik z Univerze v Readingu Paul Williams. Natančna stopnja izgorevanja goriva je sicer odvisna tudi od teže letala, nadmorske višine in njegove hitrosti, ki pa niso popolnoma znane.
Prav tako izračuni ne upoštevajo učinka segrevanja drugih emisij toplogrednih plinov ali kondenzacijskih sledi letov, dodaja znanstvenik. "Ogljikov dioksid je v resnici le vrh ledene gore," poudarja Williams. "Leti na dolge razdalje so z dodatno razdaljo še bolj intenzivni, saj porabljajo tudi gorivo za prevoz dodatnega goriva," dodaja tudi direktor letalskih in pomorskih programov Mednarodnega sveta za čisti transport Dan Rutherford. Z drugimi besedami gre za začarano zanko: letalo potrebuje več goriva, da prenese težo dodatnega goriva.
Let Lufthanse LH716 iz Frankfurta v Tokio je svojemu času medtem dodal skoraj eno uro. Letalo Airbus A340 običajno porabi približno 2000 litrov goriva na uro, kar bi pomenilo, da je letalo ob podaljšanju leta porabilo še dodatnih 1428 litrov goriva. To je dodatnih 13.710 kilogramov emisij, ki segrevajo planet.
Rutherford ocenjuje, da bi se lahko svetovni zaloga ogljika v letalstvu, če bo ruski zračni prostor zaprt dlje časa, povečal za do en odstotek. Kar se morda ne zdi veliko, vendar pa letalski prevozi pomembno prispevajo k podnebni krizi. Po podatkih Inštituta za okoljske in energetske študije predstavljajo namreč od leta 2018 več kot dva odstotka svetovnih emisij ogljikovega dioksida. Inštitut ugotavlja, da bi se letalska industrija, če bi predstavljala samostojno državo, znašla na 6. mestu po emisijah ogljika.
Vendar pa Rutherfor ob tem meni, da gre tu za "majhno ceno, ki jo terja obramba svetovne demokracije in mednarodne pravne države". Letalske družbe lahko vlagajo v nova, učinkovitejša letala in se usmerijo proti trajnostnim letalskim gorivom, je pravi, vendar poudarja, da so to dolgoročne rešitve. Kratkoročne strategije pa so omejene.
Da so trenutno dodatne emisije neizogibne, se strinja tudi Williams: "Ni druge možnosti, kot da izberemo daljšo pot mimo Rusije."
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.