Predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek kot del vladnih protisankcijskih ukrepov podpisal zakon, ki bo ruskim letalskim prevoznikom omogočil registracijo letal, najetih od tujih podjetij v Rusiji, pri čemer jim bodo izdali lokalna potrdila o letenju, so sporočili iz Kremlja. Predlog zakona bo ruskim letalskim družbam omogočil, da bodo obdržale svoja letala, zakupljena na lizing, in z njimi letela na notranjih relacijah, hkrati pa bodo tuja podjetja svoja letala težje pridobila nazaj brez odobritve ruske vlade.
Ameriške in evropske sankcije proti Rusiji zahtevajo, da lizinške družbe do konca meseca prevzamejo vsa letala, ki so jih najeli ruski letalski prevozniki. Zahodni proizvajalci letal, kot sta Airbus in Boeing, so ruskim letalskim prevoznikom že prekinili dostop do nadomestnih delov, ki jih potrebujejo za vzdrževanje in varno letenje svojih letal. Po podatkih letalskega analitičnega podjetja Cirium ruske letalske družbe upravljajo 305 letal Airbus in 332 letal Boeing.
Rusija ima tudi 83 regionalnih letal zahodnih proizvajalcev, kot so Bombardier, Embraer in ATR. V Rusiji je bilo izdelanih le 144 letal v aktivni floti ruskih letalskih družb. Podatki Ciriuma kažejo, da je 85 odstotkov teh tujih letal v lasti lizinških družb, njihova skupna vrednost pa znaša 12,4 milijarde dolarjev (cca. 10,9 milijarde evrov).
Kako bi lahko lizinške družbe prevzele ta letala, ki so ostala na ruskih tleh, ni jasno. Lizinške družbe se na ruska dejanja niso odzvale in tudi ni jasno, ali bodo ta letala sploh želele nazaj. Sicer pa letala ne bodo dobila nadomestnih delov in ne bodo imela veljavnih letalskih spričeval, ki bi jih sprejele zahodne letalske družbe.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.