Visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko meni, da smo se znašli v nevarnem trenutku. Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč v preteklem tednu napovedal kar nekaj sprememb. "Zahod je rusko vojsko potisnil v kot, Putinov odziv, grožnja z jedrskim orožjem, pa je zelo zaskrbljujoč," pravi. Meni, da bi jo morali obravnavati resno, saj je Putin v svojem nagovoru poudaril, da ne blefira.
Sedem mesecev po začetku ruske invazije na Ukrajino so vojni analitiki jasni: Moskva je nazadovala, vseeno pa menijo, da se vojna brez diplomatske rešitve ne bo končala. "Treba je najti rešitev, ki bo ohranila suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine. Vojno lahko končamo tudi brez diplomacije, a ji bo nato sledila nova," so razložili.
O Putinovih napovedih o poseganju po jedrskem orožju smo podrobneje pisali v spodnjem prispevku.
Trenutne razmere je komentiral tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, a on se je osredotočil na Ruse, ki bežijo pred vojaškim vpoklicem. Evropo je pozval, naj odpre meje za tiste mobilizirance, ki ne želijo na bojišče. "Unija bi se morala odpreti za tiste, ki si ne želijo upoštevati ukazov Kremlja," je povedal in dodal, da bi Evropa pribežnike morala sprejeti zato, ker so "zaradi svojih političnih nazorov v nevarnosti".
Finska omejuje vstop Rusom
Nasprotnega mnenja je Finska, saj bo ruskim državljanom močno omejila vstop na svoje ozemlje. Države z namenom turističnega obiska Rusi ne bodo smeli več obiskati, prav tako bodo vstop zavrnili vsem državljanom Rusije s turističnim vizumom, ki jih je izdala Finska ali katera koli druga schengenska država. Medtem ko so druge države kot razlog za omejevanje vstopa navajale varnostne razloge, je Finska ubrala drugačno pot in se sklicevala na škodovanje mednarodnemu položaju Finske.
Že pred omejitvijo sprejemanja Rusov s turističnimi vizumi je Finska močno omejila izdajanje vseh vizumov. Če jih je prej na dan izdala do 1000, je številka zdaj 10-krat manjša. 1300-metrska finsko-ruska meja je bila kljub temu v zadnjih dneh močno obremenjena. V četrtek je mejo prečkalo 6000 ljudi, v začetku tedna pa 3000.
Putinova mobilizacija odraža paniko
Ukrajinska vojska je po navedbah BBC-ja v preteklem mesecu od Rusije prevzela približno 8000 kvadratnih kilometrov svojega ozemlja. Ruski predsednik se je zato odločil za delno mobilizacijo 300.000 vojakov, kar je dopisnik iz Moskve za SkyNews Alex Rossi označil za odraz panike.
Poleg mobilizacije je v štirih delno zavzetih ukrajinskih regijah na vzhodu države razglasil referendum, kjer se prebivalci odločajo, ali se bodo pridružili Rusiji ali ostali pod ukrajinsko oblastjo.
V Rusiji zaradi mobilizacije znova protesti in beg iz države
V Rusiji je bilo med novimi protesti zaradi mobilizacije rezervistov pridržanih več ljudi, navajajo aktivisti za državljanske pravice. Po navedbah britanskega BBC naj bi danes aretirali okrog 100 ljudi, približno 60 samo v mestu Novosibirsk v Sibiriji. Fotografije in videoposnetki, ki so jih objavili neodvisni mediji, prikazujejo demonstracije v mestih Habarovsk, Irkutsk, Tomsk in Čita, načrtovali naj bi jih tudi v Moskvi in Sankt Peterburgu.
Protesti po vsej državi so se začeli zaradi ukaza Putina o mobilizaciji rezervistov, ki ga je izdal v sredo. Prvi protesti so potekali že na dan objave ukaza, po podatkih portala za državljanske pravice OVD-Info je bilo skupno doslej pridržanih več kot 1300 ljudi.
KOMENTARJI (907)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.