"Odgovoriti moraš ustno, vojak odgovor zabeleži na listu in ga obdrži," je za BBC povedala prebivalka mesta Enerhodar v Zaporožju. V Hersonu so ruski gardisti stali sredi mesta z volilno skrinjico in zbirali glasove.
Kot poročajo ruski državni mediji, glasovanje od vrat do vrat poteka zaradi varnosti. "27. septembra bo potekalo izključno glasovanje na voliščih," je poročala državna tiskovna agencija Tass.
Prebivalka Melitopola je za BBC povedala, da sta dva lokalna "kolaboranta" v družbi dveh ruskih vojakov potrkala na vrata njenih staršev in jima izročila glasovnice. "Moj oče je označil proti pridružitvi Rusiji. Mama je stala zraven in vprašala, kaj se bo zgodilo, če označiš proti. Rekli so ji, da nič," je dodala in poudarila, da jih skrbi morebitno rusko maščevanje. Ena glasovnica je sicer namenjena za celotno gospodinjstvo, je še povedala.
Ukrajinski župan mesta Melitopol Ivan Fedorov je za AP včeraj povedal, da so Rusi v mesto pripeljali svoje ljudi, ki po ulicah Ukrajince pozivajo k glasovanju, guverner Luganska Sergij Gajdaj pa je ruske uradnike obtožil, da si zapisujejo imena tistih, ki niso glasovali za pridružitev območij Rusiji.
Glasovanje poteka na območjih v regijah Doneck in Lugansk na vzhodu ter Herson in Zaporožje na jugu Ukrajine, ki so pod ruskim nadzorom in skupaj predstavljajo približno 15 odstotkov ukrajinskega ozemlja. Ukrajinski uradniki so po povedali, da naj bi samooklicane proruske oblasti ljudem ponekod prepovedale zapustiti nekatera območja do konca štiridnevnega glasovanja, ki se zaključuje v torek.
V regiji Doneck je bila volilna udeležba v petek po navedbah lokalnih volilnih uradnikov 23,6-odstotna. V Zaporožju naj bi v petek glasovalo več kot 20 odstotkov volilnih upravičencev, v regiji Herson pa okrog 15 odstotkov, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax, ki se prav tako sklicuje na podatke lokalnih uradnikov.
"Po našem mnenju je to dovolj za prvi dan glasovanja," je po navedbah agencije Reuters dejala Marina Zaharova, vodja volilne komisije v Hersonu, ki jo je vzpostavila Rusija. V Lugansku in Donecku so glasovnice natisnili samo v ruščini, v Zaporožju in Hersonu pa tudi v ukrajinščini.
V Moskvi medtem vztrajajo, da referendumi potekajo na demokratičen in pošten način. Poznavalci poudarjajo, da bodo referendumi, ki bodo potekali pet dni, Rusiji omogočili, da si na nezakonit način priključi štiri ukrajinske regije. Priključitev regij sicer ne bi bila mednarodno priznana, a bi lahko vodila do obtožb Rusije o napadih na "njeno ozemlje" z orožjem, ki ga Zahod dobavlja Ukrajini, vse to pa bi konflikt še dodatno zaostrilo.
Ameriški predsednik Joe Biden je referendume označil za "prevaro". Kot je dejal, omenjene regije pripadajo Ukrajini, zato ZDA nikoli ne bodo priznale priključitve. Britanski zunanji minister James Cleverly medtem trdi, da ima Združeno kraljestvo dokaze, da imajo Rusiji že pripravljene načrte za "izmišljeno volilno udeležbo in odobritev teh lažnih referendumov".
Prebivalka Hersona je za BBC povedala, da je pred stavbo, kjer naj bi potekalo glasovanje, videla oborožene ruske vojake. Pretvarjala se je, da je pozabila potni list, zato ji ni bilo treba glasovati. "Ne vemo, kakšno bo naše življenje po temu referendumu. Zelo težko je razumeti, kaj se dogaja," je dodala.
Oblasti v Kijevu sicer poudarjajo, da referendumi ne bodo ničesar spremenili, ukrajinska vojska pa si bo še naprej prizadevala osvoboditi okupirane regije.
Medtem je nedavna Putinova razglasitev mobilizacije vsaj 300.000 rezervistov povzročila beg mnogih ruskih moških, sposobnih za boj. Rus iz Sankt Peterburga, ki je pobegnil v Kazahstan, da bi se izognil vpoklicu, je za BBC dejal, da je večina njegovih prijateljev sprejela enako odločitev. Nekateri so pobegnili čez mejo, drugi pa so se skrili v majhnih ruskih vaseh.