Natančneje, Trump naj bi svoje svetovalce pretekli četrtek spraševal, kakšne so možnosti napada na glavni jedrski objekt Natanz v Iranu. New York Times pri tem navaja štiri vire, šlo naj bi za uradnike.
Sestanek z ekipo nacionalne varnosti v Ovalni pisarni, na katerem so bili tudi podpredsednik Mike Pence, državni sekretar Mike Pompeo, vršilec dolžnosti ministra za obrambo Christopher Miller in načelnik štaba združenih poveljstev general Mark Milley, je bil sklican dan zatem, ko je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) sporočila, da je Iran umaknil del svojih centrifug za plemenitenje urana s površja pod zemljo, kar je kršitev določil jedrskega sporazuma. Trump je sicer odstopil iz iranskega jedrskega sporazuma leta 2018.
Iran naj bi imel trenutno že 2,4 tone nizko oplemenitenega urana, kar prav tako krši sporazum, ki določa mejo 202,8 kilograma.
Trump naj bi tako svoje svetovalce za nacionalno varnost spraševal, kakšne so njegove možnosti odziva. Tako Pence, Pompeo, Miller in Milley naj bi ga na koncu uspeli prepričati, naj ne izda ukaza za napad na Iran. Kar so utemeljevali predvsem s tem, da bi to vodilo v širši spopad na Bližnjem vzhodu.
Trump namerava umakniti vojake iz Afganistana in Iraka
Možnost napada na Iran pred iztekom Trumpovega mandata še vedno ni izključena, kongresne republikance pa je bolj razburilo poročilo televizije CNN in drugih medijev, da namerava Trump pred odhodom s položaja umakniti vojake iz Afganistana in Iraka. Za zdaj naj bi ga prepričali, da se je odločil za delen umik.
V Afganistanu imajo Američani trenutno od 4500 do 5000 vojakov, v Iraku pa okrog 3000. Trump naj bi z izvršnim ukazom, ki se pripravlja, zmanjšal število na okrog 2500. Vojaški poveljniki so proti umiku oziroma proti prenaglemu umiku in se zavzemajo za postopnost.
Irak jih toliko ne skrbi kot Afganistan, od koder morajo umakniti občutljivo opremo. Umik je prav tako treba uskladiti z zavezniki. ZDA so se februarja s talibani dogovorile, da bodo umaknile vojake iz Afganistana v 18 mesecih, če bodo talibani spoštovali svojo zavezo, da ne napadajo koalicijskih sil in se borijo proti teroristom na čelu z izpostavami Islamske države (IS).
Vodja senatne večine Mitch McConnell je v ponedeljek posvaril pred ponižujočim umikom iz Afganistana, ki ima lahko hujše posledice, kot je bil umik iz Iraka leta 2011 pod Barackom Obamo.
Vodilni republikanec v odboru predstavniškega doma kongresa za zunanje zadeve Michael McCaul je dejal, da je treba zagotoviti ohranitev določenega števila vojakov za zaščito ameriških nacionalnih interesov in zavarovanje miru v Afganistanu.
KOMENTARJI (165)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.